Şok suçlama: "Apple ismimizi çaldı!"

Apple tarafından WWDC'de tanıtılan yenilik, daha ilk günden davalık olmak üzere!

  • Ömercan Çelikler
Şok suçlama: "Apple ismimizi çaldı!"

Geçtiğimiz günlerde WWDC konferansında Apple'ın tanıttığı HealthKit ismindeki API'ye Avustralya'da bulunan HealthKit ismindeki bir şirketten tepki yağıyor! Avustralyalı HealthKit'e göre Apple, isimlerini izinsiz olarak kullanıyor.

HealthKit şirketinin CEO'su Lachlan Wheeler resmi sayfalarından yaptığı açıklamayla tepkisini böyle belirtiyor:  "Saat 4.30'da uyandım ve Apple iPhone cihazımdan her sabah olduğu gibi e-postalarımı kontrol ettim. Arkadaşlarımdan biri Apple'ın bizi satın mı aldığını yoksa gizli bir anlaşma mı yaptığımızı sorduğunu okudum. Şaşırdım ve bilgisayarımı açıp web sayfamızın tıklanma oranlarını inceledim. Binlerce yeni kişi sayfamızı ziyaret etmişti. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz ama hayır; bizim için hiç iyi bir şey değil. Apple bizim HealthKit fikrimizi çok beğenmiş ve bizim ismimizin geçtiği yeni bir yazılım çıkarmış. HealthKit bizim tarafımızdan kullanıyor." HealthKit şirketinin resmi Twitter hesabından da; "Apple'ın bizim ismimizi kullanması rahatsız edici! Tim Cook bunun farkında mı?" açıklaması yapılmış.

Apple HealthKit son kullanıcıya hatip etmiyor. Geliştiriciler tarafından kullanılacak olan HealthKit, geliştirilen uygulamaların Health uygulamasına entegre edilmesini sağlayan bir araç. Bakalım Avustralyalı şirket Apple ile daha ne kadar mücadele edebilecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Apple HealthKit son kullanıcıya "hatip" etmiyor. hatip ??... Makale yayınlamadan önce bir editör bu yazıları kontrol etmiyor sanırım...

@07 Haz 2014 21:01 "Editör" değil canım o, yayımcı, Türkçemize sahip çık ;)

@07 Haz 2014 21:01 sen yine mi kaçtın hastaneden?...

apple fanı değilimde biri sadece sağlık demek diğer sağlığa kit ekieklemişbunda ne var ki , yazmış bi bilinmiş birşey üstelik aynı şeyide yapmamış apple kaybetmez üstüne dava açması gerekir , davayuı açanın işi gücü reklam.

sırf reklam olsun diye açmıştır davayı , bunda birşey yok ki ne hakla dava eder.

hırsız apple

işleri güçleri reklam

Gencler batman filmini dava edicez bizim guzelim batman ilimizin ismini calmis

bir Apple hırsızlığı daha... çalmadan duramayan azılı hırsız Apple...

Benim firmanın ürününü de aynı şekilde kullansa, ben de basına, twittere demeçler verip global reklamımı yapabilsem.. Nerde bizde o şans..

ya bunu dusunmemis midir applein hukuk ordusu. telif ihlali oldugunu hic sanmiyorum. health sozcugu telife nasil girer ki?

reklamın iyisi kötüsü olmaz :D

Apple de türkler gibi yapsın "Öz Hakiki HealthKit" :D

Sen de yorum yaz