Son 20 yılın en taze "şey"i geliyor!

Google'dan son 20 yılın en taze "şey"i geliyor: İşte o "şey" ve hakkında bilmeniz gerekenler...

  • Gökay Özbudak
Son 20 yılın en taze "şey"i geliyor!
Google, Chrome işletim sistemi için ayrı bir para talep etmiyor.

Eric Schmidt, Google'ın Chrome işletim sistemini kullanacak yeni tarayıcı-odaklı netbook'ların, son 20 yılda bilgisayar piyasasına düşmüş en "taze" şey olacağını iddia ediyor.

Google CEO'su Chrome işletim sistemiyle yalnızca iki saniyede açılan, internet tabanlı depolaması olan, HTML5 kullanan, veri girişi, iletişim ve dosya paylaşım özellikleri olan mobil ürünlerin geleceğini müjdeledi. Chrome tabanlı sistemler 300 ve 400 dolar civarında olacak. Schmidt fiyatın bölgeden bölgeye değişim gösterebileceğini söylerken işletim sisteminin bedava olacağını da vurguladı.

Schmidt bu yılın sonunda çıkmasını planladıkları Chrome OS'lu netbooklar hakkında oldukça da heyecanlı; tamamen internet tabanlı bilgisayar kullanımı "cloud computing" ve HTML5 sayesinde, "internet bilgisayarı" tanımlamasını gerçeğe dönüştüreceklerine inanıyor.

Schmidt, ileride Google Apps kullanıcıları için, cep telefonu operatörlerinin kampanyalarına benzer biçimde, netbook kampanyası yapıp yapmayacakları sorusuna işe söyle yanıt veriyor: "O bizim işimiz değil, bizim işimiz reklam ve yazılım..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

işletim sistemi bedavaysa piyasadaki windows yüklü netbooklar ile aynı fiyattan satılacak olması neden ?

eğer bu konuda başarılı olamazlarsa, millet basar formatı ve yeniden Windows yükler...

üzerine birşey kurulamayan ve dışarıya bağımlı bir işletim sistemi, taşınabilir cihazlarda şu an için çoook çok küçük bir paya sahip olur.

çünki herkes 7/24 bağlantılı 3g' ye aylık 65 - 70 TL verebilecek maddi güçte değil...!!!

saygılar...!!!

@20,52

o verdiği fiyat donanımın fiyatı. bir tarafta win7 kutusuna o kadar para bir yandan google chrome oslu netbook aynı fiyata :)

zaten böyle birşey Türkiye'nin yanından bile geçemez hiç boşuna yorulmayın

Kisisel kullanim icin degil fakat bir ihtimal toplu tasima araclari, isletmeler, kultur merkezi gibi platformlar, reklam bordlarinda kullanilma ihtimali var.

Fakat kisisel kullanim icin chrome degil altin os olsa farketmez.
Bildigim kadariyla senkronizasyon icin kullaniyor interneti ama yine de sacma salak bir is olur kisisel kullanimda.

İşletim sistemlerinden zorla para alma devri bitiyor. Microsoftta ücretsiz sürüm yayınlayacak mecburen. Artık herkes işletim sistemi yazıyor. Geçmişte kaldı aero arayüzüne para istemeler. :)
Bir 3-4 sene direnir Microsoft. Baktı ki milletin yarısı bedavalara geçti biz akıllandık alın kullanın beleşe diye dağıtır. Ama iş işten geçmiş olur ondan sonra. Microsoft ileriyi görüp alt yapı çalışmalarını artırsın. Kullanıcıların sempatisini kazanmaya çalışsın. Sistem tümden değişiyor.

ben internet üzerinden paylaşılan os versiyonu aynı pardus a benziyor bence vindowsa devam edin hiç yüklemeye bile çalışmayın.

bırak herşeyi onun sunucuları üzerinden yapmayı; yer imlerimi bile emanet etmem google'a

şuan alpha sürümüne göre konuşursak rezalet bir işletim sistemi..
tarayıcının içinden işletim sistemi.. kullan kullanabilirsen.. masaüstüne sağ tıklayıp bir yenile bile yapamadıktan sonra ne yapayım ben öyle işletim sistemini :=) Herkes GNOME 3.0 sürümünü beklesin.. Ubuntu ve GNOME kullanan tüm dağıtımlar o zaman şahlanacak.. Görsel şölen içinde pc kullanmak ne demekmiş, Linux bize bunu gösterecek.. Eylüle kadar sabredin...

Sen de yorum yaz