Son Apple-Samsung davasından kim karlı çıktı?

Apple, Samsung'un kendine ait patentleri "çaldığı" iddiasıyla açtığı bir davada daha zafer elde etti

  • Zeynel A. Öztürk
Son Apple - Samsung kavgasından kim karlı çıktı?

Apple, rakibi Samsung ile son duruşmasından karlı çıktı. San Jose, Kaliforniya'daki jüri, Apple'a 119.6 milyon dolar tazminat ödenmesini uygun gördü.

Jüriye göre Samsung'un ürünleri, "hızlı-bağlantılar" patentini ve "kilit açmak için kaydır" patentini ihlal ediyordu. Bununla beraber jüri, bazı Samsung telefonlarının evrensel arama ve arka planda eşitlemeyle ilgili ihlalde bulunmadığına hükmetti. Ayrıca jüriye göre Samsung, daha önce hakimin ihlal edildiğini belirlediği patenti bilerek ihlal etmişti.

Ancak Apple gibi Samsung da duruşmadan eli boş dönmedi. Jüri, Apple'ın iki Samsung patentini ihlal ettiğini belirledi. Bununla birlikte kasti olmadığı belirlenen bu ihlaller, Apple'a sadece 158.400 dolara maloldu.

Ortaya çıkan son rakamlar, iki firmanın beklediklerinden çok daha az olsa da, konu aslında rakamlardan ibaret değil. Fikirlerinin kopyalandığının ortaya çıkmasından memnun olduğunu vurgulayan Apple, yaptığı açıklamada jüri ve mahkemenin hizmetlerinden dolayı minnettar olduğunu da sözlerine ekledi. Samsung ve Google tarafından ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Amerikada Mahkemeler Dış Firmalara Hak verecek değilya..Apple Haliyle korumalarında...Amerikan Firmasını Samsung'a yedirmezler..

@05 May 2014 00:52 Yedirmezler de Apple da haksız değil müsadeyle ! adamlar iphoneun denetim merkezindeki wifi bluetooth ayarlarını bile olduğu gibi galaxy s5 in bildirim paneline kopyalamış , ilk touchwizler ucuz iphone hissıyatı veriyordu ben olsam ben de apple ı korurum

Bence patentlerin ihlal edildigi urunleri piyasadan ceksinler bak bakalim samsung un piyasada telefonu kaliyor mu

Apple şirketinin bu kadar aç politika izlemesi çok yanlış.Para istediği kadar olsun.Pazar payı düştüğü sürece sadece para kazanmaya yönelse bile şirket hiçbirşey yapamaz.Ah şu yenilikten anlamayanlar!

@05 May 2014 00:56 Apple'ın satışları hiç olmadığı kadar yükselişte su sıralar. Devir Kapitalizmse ve Kapitalist bir şirketseniz, amacınız bellidir...

Mesele para degil siz hala daha anlamadiniz fikir hırsızlığı. ..

@05 May 2014 01:24 ne biliyon da kobuşuyon amerikada adalet yok herşey rüşvetle oluyo

Apple mahkemeleri satın almasa kazanamazdı... Amerikada adalet parayı verene var...

@05 May 2014 02:17 türkiye ile karıştırma.

adaletsiz , ikiside iki patent ihlal ediyor biri 120 milyon dolar biri bin dolar

"kilit açmak için kaydır" evet apple sen harikasın.

Baska sitelerde 159 milyon da apple odedi yaziyor, simdi hangisi dogru !!!

Yok Apple resmen sırf para kazanmak için Samsung'un telefonlarında ne var ne yok hepsine bakıp en saçma yerlerden dava açıyor. Zaten Apple'ın dava açtığı çoğu şey Android'in kendiliğinden gelen özellikler.

samsung gibi ucube pazarlama firmalarının zaten kaderi bu. adam gibi çalıp çırpmadan bir şeyler yap ki ileride sana da saygı duysunlar...

@05 May 2014 14:53 Ucube demen nasıl bir fanboyluk anlamıyorum. Saçma 1-2 patent ve plastik kasa yüzünden ucube mi oluyor şimdi? Adamlar dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri senin mahallendeki 2. el eşya satan abi değil :)))

@05 May 2014 14:53 E çüş yani sanki karizmatik bir firma ya ota boka dava açmışlar bir kaçı haklı ikene davalı mı ucube oluyor.

Patent veren merci nerede amerika.mahkemeler nerede amerika gazlayin simdi.

Sen de yorum yaz