Sony'den 2 milyar dolar zarar

Sony, cep telefonu piyasasında başarılı gibi görünse de gelen raporlar pek öyle demiyor!

Sony bu yıl kar payı dağıtamayacak!

Sony, 2 milyar doları aşan zararı için, cep telefonu bölümünde yaşanan kayıpları sebep gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, 56 yıldır kar eden Japon elektronik devi, cep telefonu pazarında kendine yer bulmak için büyük bir zararı göğüslemek zorunda kalıyor. Sony aslında Mart 2015'te açıklanacak 2014 yılı bütçesinde 350 milyon dolar civarında bir kar açıklamayı düşünüyordu ancak cep telefonu operasyonunda ortaya çıkan zarar bu beklentiyi kardan, 2 milyar dolar zarara çevirmiş görünüyor. Dolayısıyla firma 2014 için hissedarlarına kar payı ödemesi yapmayacak.

Sony yöneticileri, şirketin en yakın zamanda yeniden kar payı dağıtabilecek duruma gelmesi için çalışacaklarını da açıkladılar. Sony, zarar nedeniyle cep telefonu bölümündeki çalışanların %15'ini de işten çıkarmak zorunda kalacak. Ayrıca 50 milyon adetlik satış beklentisi de 43 milyona inmiş bulunuyor. Sony, cep telefonu departmanını kapatmayacak ancak bölgesel pazarlara yönelecek ve daha küçük bir operasyon yönetecek.

Sony'nin zararındaki en büyük nedenin, firmanın telefon operatörleri ile ilişkilerinin güçlü olmaması ve telefonlarını GSM operatörleri ile düşük fiyatla kullanıcılara ulaştırmada zorluk çekmesi olduğu düşünülüyor. Sony Amerika'da en büyük üç GSM operatörü ile anlaşma yapmayı başaramamış ve dördüncü operatörle telefonlarını dağıtmaya başlamıştı. Ancak bu da satışlarının beklentinin altında kalmasına neden olmuştu.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

nexus 4 için android l geliyor bu google'un güncellemede ne kadar iyi olduğunu gösteriyor :D , nexus 4 1 yıl daha gncel telefonum olacak :)

Çek kardeşim fahiş fiyatlarını da millette alsın sende mutlu ol. Forever LG :-)

@23 Eyl 2014 18:05 neyi fahiş allah aşkına lg nin resmi distribitör garantili cihazlarının fiyatları görsen bir daha almazsın bize kazığı atan sony eurasia ayrıca yurt dışında hat alana cihazların satıldığı fiyatlar bizde olsun adamlar yok satar (örn:iphone 6-16 gb-199 $) ayrıca lg firması da samsung ile birlikte çalışıyorlar çipi anakartı birlikte üretiyorlar lg nin mobilde cihaz kalitesi iyi değil fakat ekranları iyi notebooklardaki tüm lcd panelleri philips ile ortak üretiyorlar

Sony'nin T3ünü gördükten sonra, batmasını diliyorum.

Sony in sonunun böyle olacağı belliydi.

Her ceptelefonun modelinin fonksyon tuşlarını ekrana korsan tabiki cogu insan almaz zarar edersin.

Massallah diyoruz en iyisi microsoft satın alsın

niye böle oluyo. tek sevdiğim telefon üreticisi sony o da batıyo. ben bi sıkıntı var sanırım.

Bunlar '''ericssonun''''ahları işte sony'ciğim....

En sevdiğim marka yalan oluyor. İnşallah düzelir ne diyelim.

Sony hey kurban

Alti ayda bir yeni model cikaracagina adam gibi tel yap tek model cikar. Sony dendigi zaman bir marka degeri olsun samsunga donme

Sony telefon dizaynları sorunlu üst alt bantlar çok yanlış.. ekran içi tuşlar yine yanlış.. üstelik pahalı.. sony almaya gittiğim teknoloji mağazasında ne talihsizlikki lg ile yanyanaydı.. lg nin ekranını görünce sony e para vermeyi göze alamadım.. tabiki lg aldım.

güncellemeyle telefondan soğuttunuz, bu şekilde yeni telefon almaya zorluyorlar ise sonraki telefonum kesinlikle sony değil.

Sony ve htc iyi cihaz yapan ama android gibi bir pazarda kotu fiyatlar koyan ureticiler. Bu kadar alternatifin oldugu pazarda o fiyatlarla satamazsin bunu anla artik. Iphone pazarinda tek onunla kiyaslama kendini

Xperia L kitkat veya android L güncellemesi almaz ise birdaha asla sony ürünlerini satın almayacağım.Xperia L 4.2.2 sürümü bug dolu ve sony bu telefondan desteğini çekti düzeltme güncellemesi yayınlanmıyacak.

o fiyatlarla tabi satamaz ve zarar eder

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir