Sony'den gelecek nesil kristal LED ekran!

Sony'nin son "kristal LED" televizyon prototipi, sunduğu görüntü kalitesiyle şaşırtıyor...

Sony Corporation yeni nesil, kendinden ışıklı Kristal LED Ekran geliştirdiğini açıkladı. 10-13 Ocak 2012 tarihleri arasında ABD'nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde düzenlenen 2012 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) 55 inç'lik (140 cm) prototip modeli ziyaretçilerin beğenisine sunulan ekran sektörün, ışık kaynağı olarak LED kullanan, 55 inç'lik Full HD destekli, kendinden ışıklı ilk ekranı olma özelliğini de taşıyor.

Kristal LED Ekran ile daha az enerji, daha yüksek görüntü kalitesi

Kristal LED Ekran, her bir Kırmızı-Yeşil-Mavi (RGB) renk kodu için piksel sayısına eşit (Full HD için yaklaşık altı milyon LED) sayıda ultra küçük LED ışığın, Sony'nin özel yöntemlerinden yararlanılarak bir araya getirildiği kendinden ışıklı bir ekran. RGB LED ışık kaynağının doğrudan ekranın önüne takılması ışık kullanım etkinliğini önemli ölçüde iyileştiriyor. Bunun sonucunda ise, mevcut LCD ve plazma ekranlara kıyasla, düşük enerji tüketimi ile, çarpıcı derece yüksek kontrasta sahip görüntüler (hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda), daha geniş renk gamı, iyi video görüntü tepki süresi ve daha geniş izleme açıları elde ediliyor. Ayrıca, ekranın yapısından ötürü, Kristal LED ekran aynı zamanda büyük ekranlar için de ideal bir çözüm sunuyor.

Mevcut LCD ekranlara kıyasla, CES'te sergilenen 55 inç'lik prototip aydınlık ortamda yaklaşık 3,5 kat daha yüksek kontrasta, 1,4 kat daha geniş renk gamına ve yaklaşık 10 kat daha hızlı video görüntü tepki süresine de (tüm değerlerde mevcut Sony modelleri baz alınmıştır) sahip. Sony, Kristal LED Ekranı için profesyonelden tüketici kullanımına kadar değişen, geniş ölçekte bir dizi uygulama öngörüyor.

Prototipin ana özellikleri

Prototipin ana özellikleri

Panel büyüklüğü: 140 cm (55 inç)

Piksel sayısı: 1.920 x 1.080 x RGB

(Full HD: her bir RGB LED'den yaklaşık 2 milyon adet olmak üzere, toplamda 6 milyon civarında LED kullanmaktadır)

Ekran elemanları: RGB LED

Parlaklık: Yaklaşık 400 cd/m2

İzleme açısı: Yaklaşık 180 derece

Kontrast (karanlık ortam): Ölçülebilir limit değerlerin üzerinde

Renk gamı: NTSC'ye kıyasla %100'ün üzerinde (xy)

Enerji tüketimi (panel modülü): Yaklaşık 70W'ın altında

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

harikasın sony! sony kalitesi zaten tartışılmaz. her zaman bir numaradır benim için.

Herkes sony artik lcd yapmiyor diyordu bende herzaman sony nin bi bildigi var diyordum sony markasi olmadan bi teknoloji dusunemiyorum once oled yapti simdide bunu yapti insanlar uyduruk taivan çin mallarina para veriyor bu japon nede olsa sony .tum paralar helal sana..

İnanmazsınız ama ben ilk çıktığı zamanlar LED televizyonları bu televizyondaki teknoloji de olduğu gibi zannediyordum.

ulan hergün bişey çıkarıyorsunuz nasıl yetişeceğiz bu hıza kardeşim lcd,led lcd şimdi de kristal led öbür gün pırlanta led..... falan filan hep para tuzağı

Sony yapacağını yapmış...

Sony firmasi ne ederse etsin ,bu ac gozlulugunu birakmadiği muddetce vede türkceyi cihazlarina adam gibi yerlestirirse o zaman gercek sony olur.yoksa lg ve samsung cok daha nal toplatir sony ye

@15 Oca 2012 18:15 sony malzeme ve işçilik bakımından kaliteli olduğu için pahalı samsung tv şikayetleri yaz bakalım neler çıkıyor

Kullan flat tüplü televizyon hiç bir derdin kalmaz.

birazda fiyatlarını düşürsen be SONY.. işte o zaman gerçekten seyredilmeye değersin...

Bu işin sonu asla gelmez 4 yıl önce 1024X768 çözünürlüklü 106 ekran plazma tv'yi 1400.-TL'ye almıştım şimdi aynı paraya aynı ekran ölçüsünde ancak Full HD Led ful özellikli tv alınabiliyor. O nedenle almak için biraz acele etmeyin nasılsa fiyatlar daha da düşecek.. Ayrıca duyduğum kadarıyla üretici firmalar LCD ekran üretimini sona erdirip plazma ekran üretümüne geçeceklermiş..bu söylenti doğrumu acaba...? 3D özellikli yeni bir tv almayı düşünüyorum bu dedikodu nedeniyle led tv almaktan vazgeçtim..

Bunu zaten samsung yaptı. Amoled ile aynı mantık.
Yeni Birşeymiş gibi sunuyorlar

@17 Oca 2012 09:01 samsunguda samsung sony yaptı. ayrıca amoled değil okuman yokmu kristal led kardeş amoled eskidi artık çok elektrik yiyiyor ve göz ve baş ağrısı yapıyor aşırı patlak ve yalancı abartılı renkler veriyor. made in japan asaleti yeter.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play