Sony'den 1.000 FPS'lik görüntü sensörü!

Sony, saniyede tam 1.000 kare yakalayabilen, müthiş bir görüntü sensörü üretti!

Sony'den 1.000 FPS'lik görüntü sensörü!

Görüntü sensörü konsunda pazar lideri konumunda olan Sony, yeni teknolojilerle rakiplerine göre daha da önemli bir konuma yükselmek istiyor. Şirket son olarak Nissan Motor ve Tokyo Üniversitesi profesörü Masatoshi Ishikawa ile birlikte 1.000 FPS kapasitesine sahip görüntü sensörü geliştirdiğini duyurdu.

Sony'nin tipik modern bir akıllı telefon kamera sensörü saniyede 120 kare video çekimi yapabilirken, oluşturulan prototip ile 900 karenin üzerinde bir hıza ulaşılabilmiş durumda. Saniyede 1.000 kare yakalayabilen yeni sensörün Nissan ile birlikte yürütülen sürücüsüz otomobillerde kullanılarak yoldaki tehlikeleri algılamak veya endüstriyel robotların üretimini hızlandırmak için kullanılabileceği ifade ediliyor.

Sony'nin önümüzdeki üç yıl içinde görüntü sensörü satışlarını 1.5 trilyon yen ve yüzde 62 oranında arttırabileceği öngörülüyor. Şirket aynı zamanda mobil görüntü sensörü teknolojisi alanında ilerleyerek rakipleri için ulaşılamaz bir noktaya erişmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

İşte Sony mücizesi, Bunu telefona koysa tam süper Sony olacak.Sony can^dır.

@13 Eylül 2015 18:56 sony bunu telefonlara koyabilecek kadar iyi değil

@13 Eylül 2015 20:26 peki kim koyabilir? sony koyamaz şimdilik ama sony koyamazsa kimse koyamaz

@13 Eylül 2015 18:56 sen ne yapacaksın cep telefonundaki sn 1000 kare çekim özelliğini ?

@14 Eylül 2015 11:33 Kim komuş nereye komuş? 80 li yılların siyasi retoriğidir

@14 Eylül 2015 11:33 Sesli güldüm. Bravo! ??????

Saniyede hafiza dolar zaten he bi de 1000 kare isleyebilen islemci lazim ohoo oo

biz saniyede 1000 kare görmüyoruz sürücüsüz arabaların buna neden ihtiyacı olabilir diye sordunuz mu hiç.. sormadınız çünkü klasik çin&japon şirketi kafasıyla bir şeyi amaçsız bir şekilde sadece yapmak için yapıyorsunuz..

@13 Eylül 2015 19:26 Bu gormek icin degil ki zaten. Yuksek hizli nesnelerin davranisini incelemek icin. Ornegin bir sivrisinek saniyede 500 defa kanat cirpabilir. Mekanik alaninda bizim erisebildigimiz teknolpjiden cok daha ileri bir sistem. Ya da yuksek basinc altinda sivilarin hareketleri. Elektron mikroskobunda kimyasal bilesiklerin tepkimeleri vb. ilk aklima gelenler.

@13 Eylül 2015 19:26 lan o fpsyi sen algılamayacaksın, makine algılayacak. Allahım ya işte bu yüzden gelişemiyoruz. Adam daha okumayı bilmiyor.

@13 Eylül 2015 19:26 muahhuahuaahha

@13 Eylül 2015 19:26 Arkadaşım anlamadığın nokta teknolojinin ve beynin işlem kapasitesi. şu anki mimari bir anda görüntünün belli bir noktasında işlem yapabiliyor yani ne kadar çok an olursa özellikle çok çekirdekli işlemcilerde o kadar çok işlem yapabiliyor, bu da çevre duyarlılığını arttırarak hesaplamaları ve önlem almayı hızlandırıyor. Beynimiz ise bir anda sadece bir kare resmin tamamında binlerce işlem yapabiliyor bu yüzden de gözlerimizin binlerce fps vermesine gerek yok ...

@13 Eylül 2015 19:26 Beynimiz kalan eksik parçaları önceki tecrübelerinden otomatik olarak tamamlıyor. Henüz beynimiz kadar hızlı ve yüksek işlem kapasitesine sahip bir işlemci olmadığı için olay daha basite indirgenerek işlemler bölünüyor ve birden çok işlemin aynı anda yapılması sağlanıyor. Kısaca çok gerekli bir teknoloji ilerlemesi.

@13 Eylül 2015 19:26 Japonların başlattığı 6 sigma ile mükemmeliyetçi şüreçlerden haberin olmadığı için sana gereksiz gelebilir.

boş işlerin altından çıkıyor sony gene bunu telefonlara koymalı gerek ama neden koymuyorlar diyenler için sözlemek gerekirse siz önemli değilsiniz kullanıcı olarak şirketler sizi sömürmeye devam edebilecek kadar az teknolojiyi size kullanımınıza veriyorlar

Gözünün görmediğini anlamışsın da, kafanın basmadığını daha anlayamamışsın! :P

Bazıları tek fotoğrafa alışmış bunu gereksiz görmeden önce araştır değilmi.teknolojinin adı SONY

Işık hızını yakalamak nasıl olur du düşündünüz mü?

adamlar kamera sensörünü geliştiriyor ve bizim oxford mezunu arkadaşlarımız telefona takın diye yırtınıyor. Arkadaşım ağrısız sancısız intihar yöntemlerini araştır bul ve uygulada memleket kurtulsun.

Saniyede 1000 kareye ne gerek var diyenler eminim zamanında dokunmatik ekranlı telefonada ne gerek var demişlerdir.

@14 Eylül 2015 02:04 evet bunu tartışalım mutlaka 1000 kare çeken telefon kamerası olarak gelsin mi gelmesin mi ? çok mu lazım diye düşünelim

@14 Eylül 2015 13:17 fps nin ne olduğunu çalış gel tekrar konuşalım

Tokyo Universitesi Profesörü Masatoshi Ishikawa gerçekten güzel işler çıkartıyor. Honda'nın geliştirdiği robotlar ancak yürüyebilirken, geçen sene öne doğru takla atıp dengeli ayakta kalabilen robot geliştirmişti, üstelik bir insan kadarda hızlı koşabiliyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir