SSD Nasıl Tamamen Silinir?

Mekanik bir sabit diski tamamen silmek için yapabilecekleriniz, görünüşe göre SSD'lerde neredeyse hiç işe yaramıyor. Peki ne yapmalı?

  • Ali Ruhi Öztürk
SSD'yi tamamen temizlemek kolay değil!

Eski sabit diskinizi satacaksanız ya da atmayı planlıyorsanız, içindeki verileri güvenli şekilde silmeniz veya yok etmeniz gerekebilir. Ancak bu konuda mekanik sabit disk ile SSD arasındaki önemli farkları biliyor musunuz?

Backblaze'in yayınladığı blog gönderisinde, bir sabit diski yok etmek için kullandığınız tekniklerin bir SSD'yi formatlamak ya da yok etmek konusunda işe yaramayacağını açıkladı. Örneğin bir HDD'yi büyük bir mıknatısa yaklaştırmak içindeki verilerin tamamen yok olmasına sebep olacaktır; ancak bu teknik SSD'lere hiç zarar vermiyor.

Benzer şekilde, bir HDD'nin disklerine delikler açmak cihazı işe yaramaz hale getirirken, bir SSD bu tekniğe karşı da oldukça dayanıklı. Sebebi ise SSD'lerin verileri ayrı çiplerde sakladığı için matkapla bir kaç delik açmak, verilerin sadece bazı kısımlarını okunmaz hale getirecektir.

En son çözüm olarak, SSD'yi formatlayıp içini işe yaramaz verilerle doldurmak akla geliyor. Ancak bu teknik HDD'lerde işe yarasa da, Backblaze'in gözlemlerine göre SSD'leri tam olarak güvenli şekilde temizlemenizi sağlamıyor. Apple bile 'güvenli temizlik' özelliğini SSD'ler için işe yaramadığından dolayı kaldırdı.

Şifrele, ardından formatla

Bir SSD'yi güvenli şekilde temizlemenin en iyi yolu, Backblaze'e göre verileri ilk önce şifrelemekten geçiyor. Yani ilk önce, Mac için FileVault ya da Windows için BitLocker kullanarak SSD'yi şifreleyin, ardından formatlayın.

Bu sayede SSD'nizi sattığınız kişi ya da attığınız yerden bulan kötü niyetli insanlar, şifre anahtarı olmadan verilerinize asla ulaşamaz.

Eğer bu önlem bile yeterli gelmiyorsa, ekstra bir katman daha güvenlik ekleyebilirsiniz. SSD'yi şifreleyin, formatlayın, sonra tekrar şifreleyin ve tekrar formatlayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Üzerine delik açılmış bir döner-diskten -gerekli ekipman ve ortamla- veri kurtarılabilir.

tek çözüm format atıktan sonra boyutu büyük bir dosyayı ben film dosyası kulanıyorum hardike defalarca kppyalanmak hardisk dolana kadar 100 defa kopyala son kez gene formatla tamamdır verileri kurtarsalar bile film dosysı çıkacaktır

@20 Mart 2017 21:11 çok iyi de 10 defa kopyalamak işi sıkıntılı olmaz mı ?

bu kadar çabalamaya gerek yok en iyisi yakmak

Sen de yorum yaz