SSD'lerin ömrünü uzatmak için 3 ipucu!

SSD'nizin ömrü için pek fazla endişe etmenize gerek yok; ancak yine de bunları aklınızda bulundurun!

  • Zeynel A. Öztürk
SSD'lerin ömrünü uzatmak için 3 ipucu!

Geçen senenin sonunda Tech Report tarafından yayınlanan test sonuçları, SSD'lere yazabileceğiniz veri miktarının etkileyici seviyelerde olduğunu göstermişti. Öyle ki bazı sürücüler, 2 petabaytın üzerinde veriyi sorunsuz yazabildi. SSD'nize yazdığınız veri miktarını azaltarak teknik olarak onun ömrünü uzatacağınız doğru. Ancak bu konuda fazla endişelenmenin de anlamı yok.

Genel olarak SSD'nizin ömrü normal bir sabit diskten kısa olmayacaktır. Ancak SSD'den en fazlasını elde etmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şey de var.

1. Aşırı ısınmaya dikkat edin

SSD'ler, aşırı sıcak ve soğuklara HDD'lere göre daha dayanıklıdır. Ancak çok aşırı sıcağa uzun süre maruz kalan SSD'ler zorlanabilir. SSD'nizini tüm yaz boyunca Antalya'da saklamanız, onun ömrüne katkıda bulunmayacaktır. Bunun yanında ani sıcaklık değişiklikleri, elektronik aletleri iyi etkilemediğinden, bu tür değişiklikleri de en aza indirgemenizde fayda var.

2. Elektrik kesintisi yaşatmayın

Elektrik kesintileri, tüm bilgisayar donanımlarının sonunu getirebildiği gibi SSD'leri de bozabiliyor. Veri yazarken elektriğin kesilmesi halinde en iyi ihtimalle sadece yazdığınız veriyi kaybedersiniz. En kötü ihtimal ise verilerle birlikte tüm sürücüyü kaybetmeniz.

SSD'yi elektrik kesintilerinden korumanın en iyi yolu, bir UPS (kesintisiz güç kaynağı) kullanmaktan geçiyor.

3. Boş alan bırakın

Sürücünüzün okuma / yazma döngüleri nedeniyle zarar görme olasılığı düşük olsa da, işi garantiye almak için yapabileceğiniz şeyler var. Bunlardan belki de en önemlisi, sürücüde mümkün olduğunca boş alan bırakmanız. SSD'ler, depolama hücrelerinin aynı hızda eskimesini sağlamak için "wear leveling" adlı bir teknolojiden faydalanırlar. Bu teknoloji, her hücreye eşit miktarda veri yazılmasını sağlar. Ancak sürücünüzde yeteri kadar boş alan yoksa, wear leveling'in bir anlamı kalmayacaktır.

Sürücünüz dolmaya yakınsa, yalnızca geriye kalan boş alan yazma amaçlı kullanılacak ve bu alan, daha hızlı eskiyecektir. Uzun süre saklayacağınız dosyaları harici bir diske veya HDD'ye taşıyarak wear leveling'in daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Evet Antalyalılarda ssd'lerini yazın Malatya'da saklamalı. Nasıl bir kafa la bu?

@23 Kasım 2015 01:39 Malayadan selamlar :)

250 GB etiketli olarak satilan disk windowsta ~230 GB olarak rapor ediliyor. Bunun da en az %30'unun bos birakilmasi tavsiye ediliyor. Yani pratikte diskin ~165 GB'ini kullanabiliyoruz. Disk satin alirken kapasite hesabi yapip ona gore alin. Eger isletim sistemi de kuracaksaniz en az 40 GB de o kullanacaktir. 120 GB tan fazla veriniz olacagini dusunuyorsaniz mutlaka daha buyuk suruculere ya da 2. disk olarak mekanik hdd ye ihtiyaciniz olacak.

Ssd ye guvenim kalmadi benim 1 senede bozulanida duydum 2 senedede bozulanini.eski tüplü tvler 10 sene giderdi lcd cikti tvler bozulmaya başladi.bunuda ona benzetiyorum.

@23 Kasım 2015 03:26 kullanılan malzeme ile doğru orantılı bir durum. Ocz Trion aldım geçen gün 10 dakka sürmedi diskin patlaması. windows kurdum 2 sanal pc açtım mavi ekran geldi sonrasında disk sonsuz döngü ve sürekli disk kontrolü yapmaya başladı. kullanılan çipler toshiba firmasına ait çipler. en sağlamı samsung 1. sıra kaya gibi ne sanal pc nede 120 gb lık diskin fullenmesini tınlamadan çalışabiliyor. kullanılan yonga seti kaliteli değil ise bir anlamı yok zaten.

Madem UPS (kesintisiz güç kaynağı) elektrik kesintilerinde bir koruma yolu, bu konuda da yakın zamanda işlevi ve gerekliliği konusunda da daha detaylı bir haber yapılmalıdır. 1970 yıllarda düşük voltaj nedeni ile her evde istisnasız TV için kullandığımız regülatör cihazına şarj eklemişler olmuş UPS!

Benim HDD 500+8GB SSHD benim bu söylenenlerden birini yapmama gerek var mı ?

@23 Kasım 2015 10:10 o bellekleme alanı yani ExpressCache gibi bir şey o ssd sayılmaz 1 tb hdd de geç bir şey yapmana gerek yok :)

ANTALYA' da SSD saklamak ta neyin kafası biraz mantıklı yazın şu yazıları. Aşırı sıcak iklim şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerimiz deseniz daha mantıklı olacaktır. Kos koca TÜRKİYE' de bir tek ANTALYA' mı 40 dereceleri görüp geçen. Urfa Mardin Cizre buralarda Yazın öğle saatlerinde 50 dereceleri deviriyor hava ve ayrıca isterse 57 derece olsun hava kasa içi sıcaklık 45 dereceyi geçmediği sürece sıkıntı yok yazın. Klima denen bir cihaz var.

@23 Kasım 2015 10:25 Antalyanın yazın 40 lı derecelerde hava sıcaklığına sahip olduğunun söylenmesi sadece artık olmayan turizm içindir.İnsanlar çekinmesin diye :) Eğer klimasız bir arabanız varsa arabanın içindeki termometre güneş vurduktan kısa süre sonra çalışmaz oluyor. Termometrenin ekran mürekkebinin tam anlamıyla etkisiz olması için gereken sıcaklığın 57 derecenin üzeri olduğunu düşünün ve en sıcak zamanlarda ne kadar ısındığını da hesaplayın.

bunları düşünmeyin japon markası varsa alın torunlarınıza kalır.

İyi ki de HDD kullanıyorum yoksa doluluk oranı %90 şu anda :) NOT: SSDLER ASLA VE ASLA YÜKSEK SICAKLIKTAN ETKİLENMEZLER AFRİKADA DA BULUNSA KUZEY KUTBUNDA DA BULUNSA AYNI DERECEDE VERİ GÜVENLİĞİ OLUR. YANİ KUZEY KUTBUNA VE AFRİKA'YA BİRER SSD KOYUN İÇİNE DE AYNI MİKTARDA VERİ YAZIN 10 SENE SONRA AYNI BİLGİSAYARA BAĞLAYIN İKİ SSDDEKİ VERİLER DE SAĞLAM KALACAKTIR.

@ttbpc Arkadaş henüz SSD yapımında kullanılan silikonların yapısını çözememiş. Parasını sokağa atmak isteyen varsa dinlayabilir bu sözleri orası ayrı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play