Steve Ballmer: "Apple düşük hacimli oyuncu"

Microsoft'un patronu Ballmer'ın Apple için söylediği bu söz, eminiz Apple cephesini çok kızdıracak!

  • Zeynel A. Öztürk
Steve Ballmer: "Apple düşük hacimli oyuncu"

Windows 8 ve Surface tabletler ile elini taşın altına koyan Microsoft, yeni yazılım ve donanım ikilisinden çok şey bekliyor. Şirketin CEO'su Steve Ballmer ise bir röportajında "düşük yoğunluklu oyuncu" Apple'ı taklit etmediklerini düşündüğünü söyledi.

Windows 8 açılışında Wall Street Journal'a konuşan Steve Ballmer, "şu an büyütmekte olduğumuz modelimizden memnunuz" diyor. Ballmer, Apple'ın "tabletler dışında düşük yoğunluklu oyuncu" olduğunu söyleyerek rakibinin tabletlerdeki üstünlüğünü kabul ediyor. Bugün satılan PC'lerin yaklaşık yüzde 90'ının Windows'lu olduğuna değinen Ballmer, "tabletlerde ise neler olacağını göreceğiz" diyor.

Ballmer, Microsoft Apple'ı tablet dışında her alanda geçmiş gibi konuşsa da şirketin Windows Phone platformu şu an sadece yüzde 3.6 pazar payına sahip. Cep telefonlarının lideri ise yüzde 52.2 ile Android. Apple'ın şu anki pazar payı, yüzde 33.4 seviyelerinde. Ancak Microsoft, HTC Windows Phone 8X ve Samsung Ativ S gibi Windows Phone 8'li yeni ceplerinden umutlu.

Ballmer'ın iPad konusunda haklı olduğunu da söylemek gerek. 2.5 sene önce tanıtılan iPad, bugüne dek 100 milyondan fazla satmış bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

apple fiyatları bu kadar yüksekte sabitlemese ios androidi de geçerdi.

@05 Kas 2012 17:19 aynen katılıyorum.

@05 Kas 2012 17:19 ben katılmıyorum.Apple alıcısına sonuna kadar güveniyor ben ne yapsam ya da yapmasam alacak bir kitleye sahibim diyor..

konuşur konuşur susar o takmayın pek

bak sen şu konuşana keltoş ballmer :) Apple da buna hakketen çok kızmıştır he :)

iPhone'a ilk çktığında gülen bir adamdan bahsediyoruz. MS kötüye gidecek tabiki.

Apple'ın iosu da olmaza neyini övecektiniz merak ediyorum. Sanki apple kazandığı paraları size veriyormuş gibi bırakın apple'ı savunmayı. Şu anki yazılım devi kabul etsenizde etmesenizde Microsoft.

en büyük rakipleri android karşısında bile %3 lük bir paya sahip. ve tek yaptığı şey patent davalarıyla dikkati başka yere çekmek. rakamları okuyun biraz.

apple da işmi var sanki. bi yeri kalkmış tim cook milletle dalga geçerken bunlar işlerini yapmaya çalışıyo. jobs ölmeseydide daha ciddi rekabetler görseydik. bu ne herkes birbiriyle dalga geçiyo iyice saçmaladılar

@05 Kas 2012 23:24 steve jobs dönemi ile tim cook dönei arasında ne fark var? merak ediyorum açıklayında öğrenelim

Apple üretewn fabrikayı gördünüz mü? Ufacık çocuklar düşük paraya çalıştırılıyorlar. Bilseler Apple kullananların hepsinin içi sızlar.

@06 Kas 2012 00:29 Sanki İstanbul'da işçilerin durumu çok iyi. Ayrıca diğer firmalar Çin'de değil de Mars'ta mı üretim yapıyor?

Adam yerden göğe kadar haklı :) İphone'a karşı yüzlerce silah

iphone nin karşısına samsung un galaxy s3 ü gibi başka bir model daha rakip olurda satışları düşerse apple ın işi zorlaşır aynı şeyi Microsoft için söyleyemeyiz çünkü gelirlerinin büyük kısmını windows yazılımlarından değil sunucu sistemlerinden sağlıyorlar

iPad ve iPhone ilk çıktığında dalga geçip sonra şirketinin bütün stratejisini Apple'a benzetmeye çalışan Ballmer yine yumurtlamış. Her yıl Microsoft'un 2 katı kar eden ve 2 katı değerli ama düşük yoğunluklu oyuncu. Keşke bizim de böyle düşük yoğunluklu oyuncu olan 1 tane firmamız olsa.

geçende bir laf etmişti steve ballmer: microsoft`u apple gibi yapıyoruz (yani iyiye gidiyoruz anlamında) herhalde kendisine çok büyük tepki gelmiş olmalı ki; böyle toparlamaya çalışmış! :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play