Symbian'dan Google'a yeşil ışık

Mobil yazılım devi Symbian, Google ile yapılacak her türlü işbirliğine hazır olduğunu duyurdu.

Nokia: "Symbian kar amacı gütmemeli"

Nokia: "Symbian kar amacı gütmemeli"

Symbian'ın %47.9'unu elinde bulunduran iletişim devi Nokia'dan geçtiğimiz ay yapılan açıklamada Symbian'ın hisselerini 410 milyon $'a almalarının mümkün olduğu ve bu şekilde diğer telefon üreticilerine de bu yazılımın kira ödenmeksizin temin edebileceği belirtilmişti.

Aslında Nokia'nın bu konudaki asıl amacı Symbian'ın kar amacı güden bir şirket olmaktan çıkıp karşılıksız hizmet veren bir organizasyon haline gelmesi.

Symbian'a bağlı diğer üreticiler ise şöyle: Sony Ericsson, Motorola Inc., NTT DoCoMo, AT&T Inc., LG Electronics, Samsung Electronics, STMicroelectronics, Texas Instruments ve Vodafone Group Plc.

Symbian yaklaşık 10 yıl kadar önce Londra'da kurulmuştu ve zamanla standartlaşarak günümüzde cep telefonu pazarının lideri konumuna ulaştı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

symbian işletim sistemli telefon 2 kez kullandım kullandığım iki telefon arasından 3 yıl geçmesine rağmen işletim sisteminde ne bi gelişme ne de bi hızlanma vardı. sonra bi baktım ki apple yapacağını yapmış iphone tozu dumana katmış artık diğer firmalar için susma vaktidir...

Symbian dokunmatik ekranlarda çok geride kaldılar. Atılım yapmaları şart.

telefon alacağım zaman nokia olmasına ve işletim sisteminin symbian olmasına özellikle dikkat ediyorum.
mükemmel ikili diyebilirm.

Apple iyi iş yaptı gibi. Şu yeni iphone 3G Türkiyemize gelse de incelememizi yapsak. Yazılımı kullanışlıysa almayı düşünüyorum. Japonya da 200 usd den satıldı burda ne kadar olacak merak ediyorum inşallah kazıklamazlar.

İşletim sistemi ne kadar performanslı ya da kullanışlı olsa da pazarı kapmasını sağlayan yine şirketler oluyor.Nokia`nın windows mobile ya da linuxlu telefonu var mı?Motorolanın mpx modellerinden 2 çeşidi türkiyeye gelmişti bi ara ama artık onlar da gelmiyor.Symbian günlük kullanım için ideal sayılabilir, çoğu kullanıcının istediği ise alışılagelenden ibaret.Piyasa kolay kolay değişmez.İphonenin etkileyeceği ancak %1 2 civarı olur..

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Nokia: "Symbian kar amacı gütmemeli"
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir