Tesla'nın inanılmaz kehanetleri!

Ünlü mucit Nicolai Tesla'nın 100 yıl önce ortaya attığı kehanet, bugün gerçeğin ta kendisi!

Nikolai Tesla'dan cep telefonu ve internet tarifi
Çağının ötesindeki adam, Nikolai Tesla ve düşünceleri

"Yakında bir iş adamının New York'tan yazılı talimatlar dikte etmesi ve bunların Londra'da ya da başla bir yerde anında belirmesi mümkün olacak."

İşte bu sözler ünlü mucit Nikolai Tesla'nın (1856-1943) yaklaşık 100 yıl önceki düşünceleri. New York Times gazetesinin arşivlerinden çıkan kehanet gibi sözleri bununla da bitmiyor: "Masasından dünyadaki herhangi bir telefon abonesini araması ve konuşması mümkün olacak. Sadece ucuz ve bir saatten büyük olmayan bir araç taşımak gerekli olacak, bu araç taşıyana denizde ya da karada binlerce mil ötesini duyma imkanı verecek. Bir kişi konuşma ya da şarkıları dünyanın her yerinden dinleyip, her yerine aktarabilecek."

Cep telefonunu bu kadar iyi tanımlayan Tesla, interneti de o zamanlardan hayal etmiş: "Aynı şekilde herhangi bir resim, çizim ya da baskı da bir yerden bir yere aktarılabilecek. Bu tür cihazlardan milyonlarcasını tek bir istasyondan kontrol etmek mümkün olacak."

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

İleri görüşlü bir mucit. O dönem söylediklerine büyük ihtimal bilim kurgu ya da saçmalık olarak nitelendiriyordu.

Eee onun adı tesla

ileri görüşlü adammış helal

Daha teslanın farkına yeni vardınız sanırım.Tesla şu ana kadar yaşamış en büyük insanlardan biridir ve kesinlikle ilk 10 içinde yer alır.

teslanın neler yaptığı bir ortaya çıksaydı dünya sallanırdı fakat sadece bazı devletler yararlanabiliyor buluşlarından ki buna hava şartlarını değiştiren yada sismografik silahlarda dahil.

@09 Eki 2012 21:55 fazla holivud filmi izleme :)

Adam müneccim miydi ? -Hayır. Yaptığı çalışmalar sayesinde bugün teknoloji bu halde ve hala ampulu edison'un icat ettiği söyleniyor ya işte bu gerçekten komik !

Ne kadar büyük bir bilim adamı olduğunu biliyoruz. Burda yazması gereken gerçekleşmemiş olanlar.

kablosuz enerji aktarımı yıllar önce gerçekleştirmiş biz halen bulamamdık

Biraz geçmişe baktığımızda Teslanın yaptığı birçok icadın başkalarının çıkarları için çalınıp başka mucitler doğurdular. Tesla yapay depremi bulan adamın ta kendisi ve ışınlanmanın olabileceğini açıklayan ve hayata geçiren insandır .Bugünde olduğu gibi o zamanda siyasi olduğu için adamın ayapını kaydırdılar.

Tesla'yı tanıyana dek Edison'ı bişey sanardım...

Şaka değil adam ışınlanmayı buldu örnek philadelphia deneyi Wikipedia dan bakabilirsiniz

ziyaretci 21:46 evet daha yeni farkına varmış olabilirler bundan sana ne, senin askerlik arkadaşın mı Tesla... ukala

Tesla muhteşem bir adamdı. Yaptığı icatların birçoğunun patentini almamış olması ve sonrasında bu patentleri başkalarının alması nedeniyle adı hep saklanan bilinmeyen adam Tesla.

TESLANIN KABLOSUS ELEKTRİK AKTARIMI OLAYINIDA BİR ÖĞRENEBİLSEK AMA NEDENSE SÜMEN ALTI OLUYOR HEP.

"Bu tür cihazlardan milyonlarcasını tek bir istasyondan kontrol etmek mümkün olacak." bu günü merakla bekliyorum :)

türkiyede ampülü icat eden belli..

Gelmiş geçmiş en büyük mucittir kendisi. ABD'nin bugün kullandığı HAARP silahını da icat eden kişi Nicola Tesla'dır.

Tesla'yı öven yorumları ne kadar çok kişi beğenmemiş. Fakat doğru sçylüyorlar. Nikola Tesla Edison'dan çok daha büyük bir mucit ve bilimadamıdır. Florasan lambayı, neon ışıklarını, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını ve alternatif akımı bulmuştur. Fakat Edison uzun yıllar onunla uğraşmış ve önünü kesmiştir.

@10 Eki 2012 12:43 Adolphe Chailet de başka bir edison kurbanıdır.

Duyduğum kadarıyla Tesla'nın yaptığı kablosuz elektrik transferini hala kimse çözememiş ama Edison elektriğe patent koyduğu için buluşları çok yaygınlaşmamış. Patent demişken bu konuda acaba apple Edison'u mu örnek alıyor. Onlarda tasarımda çember, kare ve dikdörtgenin patentini almışlar ya.

@10 Eki 2012 12:44 Çember, kare ve dikdörtgenin patentlerini almış olmaları ihtimal dışı. Evrensel geometrik şekillerin patentini günümüzde bir teknoloji devinin patentleme olanağı yoktur. Sadece donanım bazında benzerliklere değinilebilir.

"Bu tür cihazlardan milyonlarcasını tek bir istasyondan kontrol etmek mümkün olacak." bu günü merakla bekliyorum :) diyen ziyaretçi ogün bugün

evet. Arkadaşın dediği gibi gelmiş geçmiş en büyük mucittir. En büyük buluşlarından biride HAARP silahıdır. Aslında bunu silah olarak düşünmedi. İnsanoğlu işte! Buluşu kötü amaçla kullanacak ya.

"Bu tür cihazlardan milyonlarcasını tek bir istasyondan kontrol etmek mümkün olacak." Örnek olarak verebileceğimiz sistemler mevcut; BOTNET yada bilinen adıyla zombi ağları ve benzeri çeşitli virüsler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play