Tüm tarayıcılar savulun; efsane geri dönüyor

IE, Firefox, Chrome, Opera, Safari... Tarayıcı dünyasının devleri savulun; efsane geri dönüyor!

Tüm tarayıcılar savulun; efsane geri dönüyor
RockMelt: Netscape kurucusunun yeni projesi.

Netscape kurucusu Marc Andreesen tarayıcı pazarında şansını bir kez daha denemek istiyor. Kısa bir süre önce "RockMelt" projesini desteklediğini duyurdu.

New York Times, Andreesen'in açıklamasına göre RockMelt'in internetteki evrimle başa baş ilerleyecek yeni bir web tarayıcı olduğunu bildiriyor. Netscape kurucusuna göre diğer tüm güncel programlar bu konuda başarısızlığa uğradı. Lakin RockMelt tarayıcısının tam olarak neyi değiştireceği açıklanmadı.

Şu an geliştiricilerin web sayfasından kaldırılan kullanıcı sözleşmesine göre RockMelt, sosyal network Facebook ile bütünleşmeye çalışıyor. Andreesen'in Facebook denetleme kurulunda görev alıyor olması da bu tezi güçlendiriyor. New York Times, RockMelt projesinin tarayıcıyı Facebook kullanıcılarına pazarlamaya çalışacağını iddia ediyor.

RockMelt yapılan dedikodular hakkında yorum yapmıyor. Açıklamalara göre proje şu an erken bir geliştirme seviyesinde bulunuyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Eskiden tek rakibi IE olan Netscape o zamanlar benim için süper bir tarayıcı idi. Fakat bugün alternatifler o kadar çok ki Netscape'i kullanmam için iyi bir neden olmalı yoksa zahmet etmesinler ben IE8'den memnunum !

Max_Real Qnx

oldu.. bırakırlar zaten o piyasayı.. hazır microsoft bol keseden tarayıcı seçimi sunarken aslında Türkiye'ye özel bi tarayıcı çıksa, adı da AKplorer olsa, yasaklanan siteleri direk açmasa, "sponsored by TTnet" olsa..Sloganı da "durmak yok geri gitmeye devam.." olsa??

bütün bildiklerinizi unutun

NetScape mozilla motorondan faydalaniyordu, parali tarayici uretme devriminden baska ne yapmis ki netscape?

hadi bakalım :) sarsılsın şu dünya da bizde daha yeni daha güzel şeyler kullanabilme fırsatını yakalıyalım. ama diğer tarayıcalardan bi farkı olmazsa indirmem bile.

rekabet bizlere yarayacak başarılar dilerim ne diyelim

bi bu eksikti....

10 aydan fazla bekliyebiliriz. desem pekde yalan olmaz.

Hadi hayırlısı logosu izlediğim bir filmdeki bireşyi hatırlattı bana böyle saçılan ışıklar hemen indiririm :P

Hiç bişey beni firefox 4 den ayıramaz :)(Şu an beta olsa bile).

MS'un ab'de tarayıcı seçim ekranı yapaağını duyan tarayıcı çıkarır artık.

Demiş ki: "Hiç bişey beni firefox 4 den ayıramaz :)(Şu an beta olsa bile).
Bugün 09:10"

cevap :D Ayırırsam ne vereceksin ?:D seni FireFox 5 çıktığında göreceğim :D:D:D:

---------
Microsofta önüne gelen dava açmaya başlayınca babam bile "tarayıcı çıkarsak olur mu?" diye soruyor:)))

Microsoft'un malı deniz yemeyen janbon

Benim anlamadığım da o kadar ama internetin kendisi ile uyumsuz çıkıyorlar. Yahu bu tarayıcılar web sitelerini göstermek için değil mi? Ama girdiğim 5 sitenin 1'ini açamıyorlar. İlk önce internet ile uyumlu hale getirsinler tarayıcılarını da sonra IE şöyle yok böyledesinler....

İşte bu mükemmel haber. Netscape'i çok özlemiştim. Gelsin kullanacağım tek tarayıcı olacak. Tekrar sahalarda görmek çok güzel. Eski tarayıcıma geri dönmek istiyorum artık. :)

"NetScape mozilla motorondan faydalaniyordu, parali tarayici uretme devriminden baska ne yapmis ki netscape?"

netscape mozilla nın atasıdır. ücretsiz olarak kullanıma sunulan Netscape eskiden ağ tarayıcılarının lideriydi. İlk beta sürümü 1994 yılında üretildi. Sadece bir ay sonra, Netscape Communications Corporation AOL tarafından satın alındı. Netscape Navigator'un bağımsız sürümü sessizdi ve Windows için 4.08'den sonraki sürümü yoktu. Bununla birlikte, Unix/Linux gibi diğer işletim sitemleri için bağımsız sürümleri 4.8 sürümüne kadar vardı.

Ocak 1998'de Netscape Communications Corporation Netscape'nin kaynak kodlarını ücretsiz olarak dağıtmaya başladı ve Netscape Açık Kaynak Topluluğu(Mozilla) tarafından geliştirilmeye başladı.

Mozilla nın izlediği firefox rc2 dil politikası yüzünden ie8 i kullanmaya başladım. netscape i sabırsızlık ile bekliyorum.

NetScape navigator Mozilla tabanlidir, mozilla acik kaynak kodludur.
Evet ilk uretim NetScape Communications adina yapildi.
Mosaic group gibi bir adi var yazilimci firmanin, NetScape'in firmasidir.
Jamie Zawinski babasidir,
NetScape Navigator 4 surumune kadar devam etmedi sadece, 6,7,8,9 surumleri yeni mozilla suite kullanmaya basladi.

bu kadar rekabette fazla:D önüne gelen tarayıcı çıkarıyor

Önüne gelen tarayıcı çıkartıyormuş a be kardeşim. Netscape Navigator vardı sen ortaokula giderken :)

bir zamanlar neler vardı neler
kimler geldi kimler geçtii:)
ama hala chip.com.tr burada :)
valla çıksında görelim ne diyelim çinlilerin yaptığı frefox dan hızlı ise ve aradığımı google gib birçok seçenek verecekse bence kazanır
denemekte yarar var ama benim arattırdığım konuyu kopyalayıp birilerine lanse edecekse ozaman hiç kusura bakmasınlar sonu hüsran olur google da bu yüzden terkediliyor çünki kendini geliştirmesinin en önemli faktörü arama mootorunu kullanan ların yazdıkları terimleri depoluyorlar ona görede kim ne kadar neyi aramış ona göre hizmet veriliyor bu iyi yanı
ama kötü yanı ise hangi proxy den girdilerse bu bilgisayarıda kaynaklarına ekliyorlar ;) kimbilir virüslerin fink attığı sanal alemde başımıza neler geliyor ;) belkide pc çökmelerinin sebebide bu arama motorları ola bilir bunu yazan adamlar bu açıklarıda eklemiş ola bilir
peki nescape bu konuda bizlere ne güvencesi verecek ne gibi kolaylıklar getirecek hele bi anlatsınlar bakalım

bu konuyu açtığı için chip dergisi çalışanlarına teşekkür ederiz sağolun
bende aktif üyeyim şuan öylesine geldim konuyu takip edip bizlerle paylaşırsanız sevinirim selamlar saygılar sinanyc.....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir