Türk Telekom'dan 8 Terabit/sn. rekoru!

Türk Telekom, tek fiber kablo üzerinden saniyede bu kadar veri aktararak rekor kırdı!

Türk Telekom'dan 8 Terabit/sn. rekoru!

Türk Telekom, tek fiber kablo üzerinden saniyede 8 terabit veri aktarımı sağlayan "Alcatel-Lucent 100 G" teknolojisi ile Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Türk Telekom, "dijital yaşam dönüşümü" vizyonu çerçevesinde bu altyapıyı sadece bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom, bu kapsamda bir tek çift fiber kablo bağlantısı üzerinden saniyede 8 Terabit veri aktarımı gerçekleştirerek bu alanda bir erişim rekoru kırarken, bu başarı Guinness tarafından da tescil edildi.

Saniyede 8 Terabit veri aktarımı, 1830 Photonic Service Switch (PSS) ürünü üzerinde 100G optik teknolojisi ile Alcatel-Lucent tarafından sağlandı. Yüksek çözünürlüklü video akışı, web erişimi ve bulut hizmetlerinin ortaya çıkarttığı daha fazla bant genişliği talebini karşılamak için tasarlanan Alcatel-Lucent 100G teknolojisi, mevcut optik transmisyon şebekelerinde olağanüstü performans, esneklik ve güvenilirlik sunarken, çevreye duyarlı özellikleri ile de öne çıkmaktadır.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay, Türk Telekom'un fiber teknolojisindeki deneyiminin 1980'li yıllara kadar uzandığını belirtti ve 2013 yılında hız verilen "fiber dönüşümü" yatırımları sayesinde Türkiye'nin internet altyapısının büyük bir performans ve kapasite artışı kaydettiğini belirtti. Atalay, Türk Telekom'un bir yandan fiber genişbant altyapısını Türkiye'nin her yerine ulaştırmak için çalışırken ağ omurgasında da bu teknolojilerin sağladığı avantajları en yüksek seviyede kullandığını belirtti. Türkiye'nin en büyük fiber altyapısına sahip olan Türk Telekom'un fiber alanında sahip olduğu deneyimin ve bu alandaki öncülüğünün bir göstergesi olarak dünyada 8 Terabit/s bağlantı hızına erişen ilk şirket olduğunu vurgulayan Atalay, şunları söyledi:

"Şebekemizi bulut bilişimden bireysel ve kurumsal ihtiyaçlara, müşterilerimizin giderek artan taleplerini bugün ve gelecekte rahatlıkla karşılayabilecek şekilde, dünyanın en üstün fiber optik teknolojileri ile güçlendiriyoruz. Ulaştığımız 8 Terabit/s veri aktarım hızının titiz bir değerlendirme süreci sonunda Guinness tarafından da tescil edilmesi, sektörümüz ve ülkemiz açısından da çok önemli bir gelişmedir."

Teknik ölçümleri bağımsız bir kuruluş yaptı

Guinness Dünya Rekoru sertifikası ile dünyada halen fiber optik kablo alanında ticari ortamda kullanımda olan eşit ya da daha yüksek bir kapasite olmadığı tescillenmiş oldu. Guinness tescilinde saniyede 8 Terabit'lik veri aktarım kapasitesinin bir çift fiber optik bağlantı üzerinden ticari alandaki bir uygulama olduğu ve bir laboratuvar denemesi, prototip ya da konsept niteliğinde olmadığı özellikle vurgulanıyor.

Türk Telekom'un eriştiği 8 Terabit/s veri aktarım hızının Guinness tarafından tescili sürecinde yapılan teknik ölçümler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından sertifikalandırılmış, ağ testi ve ölçümü yeteneğine sahip bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirildi. Test süreci Türk Telekom'un Ankara Ulus ve İstanbul Acıbadem'deki merkezleri arasında gerçekleştirildi.

Alcatel Lucent Türkiye-Azerbaycan Başkanı Cenk Kıvılcım ise şunları söyledi: "Türk Telekom ile beraber gerçekleştirilen "Guinness Dünya Rekoru" başarısı, fiber optik iletişiminde süregelen liderliğimizin bir göstergesidir. Yüksek çözünürlüklü görüntü akışı gibi hizmetlerdeki tüketici talebi gittikçe artmakta ve Türk Telekom gibi lider operatörler Alcatel-Lucent ile çalışarak bu talebi karşılamak için sürekli yenilik yapmaktadırlar. Biz de bu mücadelede yer alabilmek için 100 G optik uyumlu teknolojimizin kapasitesini devamlı olarak yenilemekteyiz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Biz son kullanıcıya uygun fiyatlarada sunulmadıktan sonra isterse saniyede 999 katrilyon megabit olsa ne yazar.Bu sadece adını Dünya'ya duyurma adından söz ettirme reklamlarından öteye geçmiyecektir.

Çok güzel onlar orada rekor kırarken biz kullanıcılar da burada rekor kırmaya devam ediyoruz. Dünya çapında ve türkiye genelinde en düşük acınası hızlara en fahiş fiyatları ödeyerek... Buna ek olarak çıkardıkları Adil Kullanım saçmalığı da cabası. Ayın en az 20 günü video bile izlenemeyecek komik değerlerde internete bağlan. Görünen adı sınırsız kotasız internet!!! Ama en azından internete bağlanabildiğimize şükretmemiz lazım!?!

FİYATLAR DA DÜNYA REKORU.HATTA BÜYÜK REKOR. AYAKKABI KUTUSUNU DA GEÇTİ.

Tam anlamıyla komedi. Bu hızları evimizde görebiliyormuyuz? Bırakın bu hızları görmeyi adam akıllı hızlı internet kullanamıyoruz.

Ben de Pahalılıkta Dünya Birincisi Olduk Zannettim. Göstermelik Rekor Denemesiymiş Meğerse :)

Dünya megabit hızlarda bağlanırken biz ayda 300kilobyte/sn hıza 70tl ödüyoruz. Asıl dünya rekoru bu!!!!

@14 Oca 2014 13:28 aynen öyle dostum

lanet olası ttnet. casper gibi bu da sırf reklam . iş icraate geldimi hemen kaçarlar. evlere gelen beş para etmez internet hızları buna en iyi dedikleri fiber de dahil. şimdi buraya çıkıp 2 tane yeni yetme yoo bende problem yok demesin boşuna. bir firmanın kalitesini ölçmek için resmin geneline bakarsınız ve ttnet ten verim alan kullanıcı sayısı %10u geçmez. ayrıca fiberede gerek yok , boşuna masraf yapılıyor . normal bakır kablolar üzerinden fiber hızlarına ve daha fazlasına sadece evdeki cihazlarınızı değiştirerek ulaşmak mümkün olacak . geçmiş haberlerde mevcut durumdan bahsediliyordu. Tekrar söylüyorum zaten söylemeyede gerek yok sanırım durumun farkında olan kullanıcılar çok fazla , bilmeyenler hızının iyi olduğunu iddaa edenler durumu araştırabilir. ölçtüklerini söyledikleri değerler test yaptıkları bina içindedir.

@14 Oca 2014 13:45 o çakma fiber gerçek fiber optik kullanan SOL fiber optikten memnun akk olmasa daha mutlu olacak...

okuldayız ttnet arıyoruz. denen şey şu 16 mbit daha fazla kaldırmıyor hatlar. ee diyorum ya tm o olsun. ttnet diyor. 100 gb akk var. diyorum mahvolurum daha fazl arttıralım denen şey. tüm ttnet müşterilerimiz eşittir.:D e napcam diyorum fiber. hat yok orda diyolar. burası edirne merkez birde. yan cadddeden fiber geçiyor biz 16 mbit le 76 pc bağlanıyoruz nasıl :D ttnet o hızın binde birini ver yeter:D. yalan konuşmayın.

Türk Telekom gelsin benim evden bir sayfa açsın sıkıyorsa, zamanı tutalım ve Dünya rekorunu kırsın.

Evden internete bir türlü bağlanamıyoruz. Film izlemek de tam bir kabus. Hız falan tamamen hikaye. Türk Telekom yetkilileri gelsinler evden hız ölçümü yapsınlar da görelim...

Boş işler önemli olan biz kullanıcıların herhangi birinin evine gelsin rekor kurabiliyormu anlar bos işler herhangi birinin evine gelse eminim sonunculuk rekoru kıracak belki Kenya yı falan geceriz en dazla

hakkikaten dünya rekoru kırıyor en yüksek interneti bize satarak dünya rekoru kırıyor.fiber internet 2008 yaygınlaşmaya başlaması gerekti ama ne hikmetse izmir havalimanı yanında oturduğum halde fiber yok,gitsinler bulgaristandaki köylerde bile fiber internet var ve fiyatı 20 tl civarı.

@14 Oca 2014 18:10 tt net in hızı Gunes e gireceğine bizim eve de gelse :) Bolu merkezde oturuyorum şebekemde fiber yokmuş... Olsa da zaten fiyata ne derler bilmem... Anca TTNET in Patronunu Kandırırlar :)

ttnet 16 mbps'e kadar sınırsız internetim varken, 9'u geçmiyordu. adil kullanımı geçince anında 1'e düşürüyorlardı. Süper online'a geçtiğimde hızım 15'e çıktı. ayda 400 gb internet kullansam bile adil kullanım kotası adı altında hızımı düşürmüyorlar.

Internet fiyatlari avrupa ulkelerine gore pahali. Rekor kirsan ne olur telekom?

senin kırdığın rekoru ben ne yapayım ttnet... Kendi g.tünü kaldırcana altyapını bi yükselt önce, sonra fiyatları düşür. bak ondan sonra nasıl rekor kırıyorsun.

Bant genişliğindecn haber ver sen telekom senin züzüden 3mbps 63 tl ödüyoruz kalkmışın fiber falan diyorsın OCD raporuna bak da Mbps başına kim kaç TLödüyor gör Bulgaristanda 100/50 bağlatı 50 lira adama bitarafoyla gülerler

8 MB'dan kadar diyerek hizmet veren ama elimde 4 GB hıza bile cıkamayan bu şirket gerçekte yavaşlıkta rekortmen

Sen de yorum yaz