Türkiye'ye siber saldırı!

.tr uzantılı web sitelerine düzenlenen siber saldırı, Türkiye'de interneti adeta felce uğrattı!

Türkiye'ye siber saldırı!

Türkiye'deki internet kullanıcıları, bugün öğlen saatlerinden sonra ciddi internet erişimi sıkıntısı yaşadı. Yetkililer, resmi olmasa da, öğleden sonra e-Türkiye bağlantısına siber saldırılar düzendiğini açıkladı.

Türkiye tabanlı neredeyse tüm siteleri etkileyen saldırı, özellikle bankaları hedef almış gibi görünüyor. Pek çok bankanın sitesi, akşam saatlerine kadar ulaşılamaz hale geldi. Akşam saatlerinde ise, durum normale döndü.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan resmi basın açıklaması şu şekilde: "Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana ".tr" alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleri'yle işbirliği içerisinde alınmıştır.

Kamuoyunun bilgisi dahilinde olan ve ".tr" uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili sizi bilgilendirmek isteriz. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır. 14 Aralık 2015 Pazartesi günü, ".tr" alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, ülke dışındaki bazı platformlar tarafından DNS sunucularına yönelik, ülke dışı ve ülke içindeki güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleri kötüye kullanılarak uluslararası kaynaklara geçecek boyutta, yoğun bir siber saldırı başlatılmıştır.

Bu tür siber saldırılar daha önce ABD ve birçok Avrupa ülkesinde de yaşanmıştır. ODTÜ, yaşanan bu yoğun siber saldırının ilk anından itibaren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) yetkilileriyle yoğun bir şekilde iletişim ve koordinasyon içerisinde bulunmuştur. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleri'yle işbirliği içerisinde alınmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 5 ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 sunucuyla verilen hizmet, saldırı sırasında 11 sunucuya (pratikte 20) ANYCAST teknolojisi dahil edilerek sürdürülmüş, DNS sistemi bu saldırı sırasında hiçbir zaman tamamen devre dışı kalmamış ve hizmet vermeye devam etmiştir. İnternet teknolojisini ve alt yapısını ülkemize kazandıran ODTÜ, siber güvenlik alanında akademik katkılarıyla ülkemize hizmet veren çok sayıda öğretim üyesi ve uzman personeli bünyesinde barındırmaktadır. ODTÜ Enformatik Enstitüsü'nde, NATO işbirliği de dahil olmak üzere, birçok ülkenin ağ uzmanlarına siber güvenlik alanında eğitimler verilmektedir. Konuyla ilgili iletişim ve koordinasyon, ilgili tüm kurum ve yetkililerle düzenli olarak sürdürülmekte ve yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak düzenli bilgi verilmektedir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

chip'e de olmuştu sanki girememiştim saat 17 gibi...

2 Gündür internette kesilmeler yaşıyoruz sinirlerimiz tavan yaptı, sinkaflı sarf ettiğim sözleri TTnetten alıp Anonymous denilen maskeli şarlatanlara faiziyle aktarıyorum. Onun bunun oyuncağı olmayın aklınıza başınıza alın Türk devleti nihayetinde Halkı ile bölünmez bir bütündür. Demokrasi ve özgürlükler dünyasında iletişim hakkının engellenmesi olabilir mi? Akıllı seviyeli eylemler yapın bir nebze sempatim vardı o da yok oldu!

Ey insanlar! Tanrı size önce can verdi! Sonra meyveyi! Fakat siz, meyveyi yerken Tanrı'yı unuttunuz! Şimdi, tüm hamlelerin sırası bizde!.. . . . . . .

Ne demek istiyorsun mayk anlayamadık

@25 Aralık 2015 00:18 İncil'den alıntı yapmışsınız ama konu ile bağlantısı ne? Koskoca Tanrı kendi işini yapamıyor da sizleri mi aracı kılıyor? Tanrı Hz. Nuh'a bir daha İnsanoğluna ceza niteliğinde Tufan vb. şeyler yapmayacağını müjdeledi Tevratta. Hz. Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'anı okumuş biri olarak soruyorum; Siz kimsiniz de insanoğluna kendi deyiminizle hamle yapıyorsunuz, teolojik bilginiz zayıf, insanoğluna ancak mardud iblis diş biler. Teolojik bilginizi artırmanızı dilerim.

Diğer taraftan yurtdışı menşeli ip'lere server'lara %100 yüklenme hakkı tanımanız daha baştan DDOS saldırıları karşısında mukavemetinizi kaybetmeniz anlamına gelir. Şöyle düşünün: "TR uzantılı alan adlarımızın kullanıcı kitlesinin çoğu yurtiçinde ve DDOS atakları dışında yurtdışından %100 kapasiteyi zorlayacak bir kullanımın oluşması mümkün değil. O halde yabancı menşeli ip'lere bir kota uygulamalıyız." Kısaca örneğin neden E-Devlet Server'ları yurtdışına tam kapsite ile hizmet versin ki?..

Türkiye'deki Zynos işletim sistemli modemlerin çoğu ele geçirilmiş durumda. İki yıl önce üç farklı hacker grubunun basit scriptler aracılıyla eriştikleri modemlerin DNS adreslerini değiştirdiğini fark etmiş ve bunun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu birçok gazeteye bildirmiştim ama kimse beni ciddiye almamıştı. Bu açığı ilk olarak D-Smart'ın yolladığı modemde fark ettim. Gördüğüm kadarıyla Superonline dışında, bu açığı kapayan bir firmware yayınlayan ISP yok. Ben kendi imkanlarımla kapadım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost