Ubuntu for Android cebinizi masaüstü yapacak!

Başlı başına dev bir işletim sistemi olan Ubuntu, Android işletim sistemi için bakın ne yapacak...

  • Zeynel A. Öztürk

Canonical, Ubuntu Linux işletim sistemi için yeni hedef olarak Android'i seçti. Geçtiğimiz günlerde Ubuntu for Android'i tanıtan Canonical, bu iş için önemli bir adımı atmış oldu.

Çok çekirdekli ceplerde Android ile yan yana çalışmak üzere tasarlanan yeni Ubuntu, cihazınızı bir klavyeye bağladığınızda otomatik olarak devreye giriyor. Diğer zamanlarda ise cihazınız, Android olarak çalışıyor. Tüm veri ve hizmetler Android ile Ubuntu arasında paylaşılıyor, dolayısıyla kişiler, telefon, SMS gibi uygulamalara Ubuntu arayüzünden ulaşılabiliyor.

Android'de çalışan Ubuntu'nun bir uygulama olmadığına dikkat çekilirken, masaüstü uygulamalarından araçlara tam bir Ubuntu deneyimi sağlandığı bilgisini veriliyor. Canonical CEO'su Jane Silber, bu sayede bir cep telefonunda tam bir masaüstünü taşıyabileceğimizi ve yanımızda laptop taşımaya gerek kalmayacağını söylüyor.

Canonical, önümüzdeki hafta başlayacak Mobil Dünya Kongresi'nde Ubuntu 11.10 tabanlı Ubuntu for Android'i gösterecek. Ubuntu for Android, ceplerle yüklü gelecek ancak Canonical, hangi üreticilerle ortaklık kurduklarını şimdilik söylemiyor ve belirli bir tarih vermiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Ubuntu ve Android'in evlenmesine çok sevindim.

Peki sadece cep telefonlarına değil tüm monitörlere, uydu alıcılarına, mp3 çalarlara, içinde gerekli donanımları barındıran flash belleklere Ubuntu'yu entegre etsek nasıl olur?

Örneğin bir monitöre veya uydu alıcısına klavye ve mouse bağlamak suretiyle Ubuntu kullanabilsek nasıl olur? Tabii bu işi Android ile de rahatlıkla yapabiliriz.

Akıllı televizyonlar çıktı ama ben işi bir adım daha ileri götürmek istiyorum. Mümkün olduğu kadar çok cihazı pc olarak kullanılabilir hale getirmek istiyorum.

Maliyeti çok düşük, işletim sisteminı çalıştıracak mini bir donanımı bütün cihazlara entegre etmek suretiyle bütün uygun cihazları pc'ye dönüştürebiliriz.

Bence işi bir adım daha ileri götürmenin zamanı geldi.

D-smart ve Digiturk'ün de akıllı kutular üretmesinde büyük fayda var...

güzel proje ve oldukça mantıklı...

e bu süper bişey, cebimizde netbook/laptop taşıyacaz yani

işte bu çok iyi bir haber :)))

ubuntu 11 serisinde gözümden düştü. performansta gözle görülür bir düşüş yaşattı. bunu ubuntunun mobil e dönük adımlarına ve unity gibi bir sistemi kullanmasına bağlıyorum. 12 serisinden umutluyum eğer 12 dede hayal kırıklığı yaşatırlarsa şuanda olduğu gibi linux mint in yükselişinin bir daha önüne geçemezler. ubuntu güzel ama kullanıcıların söylediklerine kulak vermiyorlar.

ubuntu da hakkettiği yere ulaşamayanlardan bence tüm netbook larda ubuntu olmalı hadi masaüstünü anlarım oyun grafik vs. şeylerle uğraşıyorz ama netbook ve laptop kullananlar bir denesin derim.

nokia da bu zaten var

ubuntu unity'ye geçmekle hata yaptı linux mint şimdilik en iyisi gibi görünüyor...

Smart Tv ve Android destekli telefonlara geliştirme yapacaklarını duyduğumda çok sevinmiştim. Ancak herkes gibi bende unity'yi kullanışsız ve çok mac vari buluyorum. Gnome2 güzeldi.

Ya Linux dünyasından kopmuş gelmiş insanlar görüyorum, Linux Mint Ubuntu klonu düne kadar Ubuntu güncellemeleriyle çalışıyordu daha yeni yeni Ubuntu'dan kopma aşamasında Linux'a gerçek kimliğini kazandıran Canonical ve Ubuntu Mühendisleri gerisi hikaye. Masaüstü ve GUI işi Canonical öteki distroların hepsi her konuda yetersiz Unity çok başarılı Mac OS X'in Aqua arayüzünden daha kullanışlı.

Ubuntu GUI: MacOS'un yandan yemisi
Kubuntu GUI: Windows 7'nin yandan yemisi
Arayuzu calacaginiza ortaya tamamen yeni bir urun cikartmayi deneyin.
Open Source uygulamalarin cogu ucretli bir yazilimin cakmasi zaten. Open Source dusmani degilim, ama cogu ya kullanissiz/sorunlu, yada "cakma".

@Ziyaretçi 18:06
Windows'un ilk sürümleri Apple Macintosh'un yandan yemişi, Apple'ın ilk sürümleri Xerox Parc'ın yandan yemişi. Bu böyle gider. Çok farklı fantastik şeyler bekliyosan Unity, KDE, Gnome dışında bir o kadar farklı grafik arayüz çeşidi var.Ama öyle ya da böyle mutlaka belli ölçülerde birbirlerine benzerler. Ne Windows'a ne Apple ürünlerine ne de linux sistemlere %100 özgün diyemezsin. Yandan yemiş lafı da bunu anlatmanın en kaba yolu olsa gerek. Çok farklı bir şey istersen Enlightment, Lxde veya Xfce'yi dene. Linux en azından özgürce değiştirebileceğin ortamlar sunuyor.KDE'yi mesela dilediğin gibi çakmalaştırabilirsin.Apple veya Microsoft yazılımının bu kadar özgürlük vereceğini sanmıyorum.

Motoroladaki webtop gibi.

Telefon programı veya monitör klavye ara yüzü olarka bakılması son derece saçma buluyorum. Ubuntu bir işletim sistemi ve android de aynı şekilde sade üzerinde telefon uygulaması adaptasyonları var. iki uygulamayı yanyana beraber çalıştırarak son derece akıllı devrim niteliğinde çözüm. window manager'lar geliştiricilerin en kötü yaptığı iş ama bu en kötü işleri bile osx vs win işletim sistemlerinden daha başarılı. yakında şirketlerin sadece telefon vermesine sebebp olacak işletim sistemi.

Sen de yorum yaz