Microsoft'tan uzmanlar için ücretsiz araçlar

Microsoft'un Sysinternals sitesinde kullanıcılara sunduğu ücretsiz araçları bir araya getirdik.

Zararlılara Karşı: Ücretsiz Güvenlik Araçları

Windows tek başına iken, farklı türde saldırılara karşı oldukça savunmasız kalıyor. Bu pratik araçlarla bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

RootkitRevealer

Zararlılara Karşı: Ücretsiz Güvenlik AraçlarıRootkit'ler, trojanların acımasız suç ortaklarıdır. Zararlı dosyalar, Rootkit'lerin yardımı ile virüs tarayıcılarının bulamayacağı şekilde gizlenebilirler.

RootkitRevealer, antivirüs aracınıza, Rootkit üzerine yoğunlaşan bir tarayıcı ekliyor. Araç, sistem kayıtları içinde tarama yaparak, sonuçları Windows'un bildirdiği kayıtlarla karşılaştırıyor. İki kayıt arasındaki farklar, potansiyel Rootkit'ler olarak belirleniyor.

Download: RootkitRevealer


Autoruns

Ücretsiz Autoruns aracı, Windows başlangıcında otomatik çalışan yazılım, sürücü ve hizmetleri görüntülüyor.

Zararlılara Karşı: Ücretsiz Güvenlik AraçlarıAraç, zaman içerisinde, kullanıcının onayı ile sisteme yerleşmiş yazılım bileşenlerini listeliyor. İstenmeyen araç çubukları (toolbar), arka planda durmadan sizi izleyen internet tarayıcı bileşenleri, bunların arasında yer alıyor.

Bu davetsiz misafirlerden kurtulmak için, yanlarındaki kutucuğa bir kez tıklamak yeterli. İsteğe bağlı olarak Autoruns, kayıtları elle düzenlemeniz için sizi Windows Kayıt Defteri'ne yönlendirebiliyor.

Bilgisayarınız, Windows açılışında yavaş kalıyorsa, Autoruns bu konuda da size yardımcı olabilir. Çoğu zaman bu durumun sorumlusu, Windows başlangıcında kendini otomatik başlatan programlardır.

Download: Autoruns

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu araçları uzun zamandır kullanıyorum tek kelimeyle mükemmel programlar hatta microsoft com da sysinternals suite var hepsi bir arada sadece 7 mb ve çözemediği problem yok

Chip in anlatış şekli çok hoşuma gitti. Tebrik ederim.

Elinize sağlık. Harika olmuş.

ya hazırladığınız ve sunduğunuz herşey birbirinden güzel herşey için teşekkürler tek kelimeyle harikasınız ben bir çok bilgisayar dergisi ve sitesi takip ediyorum sizin gibisi yok abi emeğinize sağlık devam

vürüs de temizliyomu

bu araçların hangisi ne alanda işe yarıyor nasıl öğrenebilirim

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir