Ulteo: Geleceğin işletim sistemi

Mandrake kurucusu web ile masaüstü PC'nin bir potada eridiği geleceğin işletim sistemini duyurdu...

  • Halil Mollaoğlu
Ulteo: Geleceğin işletim sistemi
Ulteo: İşletim sistemi ve internet bir potada eriyor.

Ulteo, Madrake kurucusu Gaël Duval'ın bir projesi. Yaklaşık iki sene boyunca hakkında yapılan dedikodulardan sonra Duval ve takımı işletim sisteminin ilk beta sürümünü yayımladılar. Vizyon: İnternet ve masaüstü bilgisayarlarıni dijital hayatı kolaylaştıracak şekilde bir bütün haline getirmek.

Ulteo KDE-Linux tabanlı yerel bir işletim sistemi ve bu sisteme denk olan fakat Ulteo sunucularından indirilen ve Java runtime ile doğrudan tarayıcı üzerinden çalıştırılabilen bir sistemden oluşuyor. Ön yüklü olarak gelen birçok program sayesinde internete bağlı her bilgisayarda veya evinizde metinleri düzenleyebilir, fotoğraflara bakabilir veya müzik ve video dosyalarını çalıştırabilirsiniz. Buna ek olarak Ulteo istediğiniz 10 kişiyi kendi çevrimiçi-masaüstünüze davet etme ve böylece topluca bir proje üzerinde çalışma imkânı sunuyor.

Ücretsiz sürümü şu an için 1 GB çevrimiçi hafıza sunuyor. Boyutu 10 MB'a kadar olan dosyaları sistemler arasında değiş-tokuş edebiliyorsunuz. Fakat bu iş için sadece bir kullanıcıyı davet edebiliyorsunuz. MiniPremium (ayda 5 Euro), SilverPremium (ayda 10 Euro) veya GoldPremium (ayda 20 €) adındaki üç ücretli üyelikten birini seçenler ise ekstra depolama alanı elde ediyor ve bazı sınırlamalar kaldırılıyor.

Download: Ulteo Applications System (Beta)

Alternatif: Ulteo Applications System (Beta)

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

download yaptım .. peki nasıl kurucam ben kısaca yardım edermisiniz??

bence işletim sistemi boş gelmeli ,üzerinde öyle bir kaygan ve hızlı bir zemin olmalı ki,ister linux,ister windows ,ister polaris,istersen de mac için yazılmış tüm proğramlar sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışabilmeli.
benim hayalim de bu.

işi gücü olmayanlara işte fırsat uğraşın durun beleşten saçmalık silsilesi peh :p

Bu da balon olur yakında. ayda 20$ vereceğine XpPro alır istediğin yerden bağlanırsın dosyalarına o bile çok daha ucuza gelir, daha iyisi XpHome alır LogMeIn ücretsiz programıyla daha da ucuza getirirsin, veya Windows kurmak zorunda değilsen Linux kurar en güzelini gerçekten bedavaya yaparsın.

Valla hiç bir şey anlamadım bu sistemden, diğerlerinden ne farkı varki ?
Ben XP kullanıyorum, PC zaten her an internette bağlı ve internetle iç içe.
Hemen hemen yüklü ne kadar program varsa PC'yi açıp internete bağlantı sağlanır sağlanmaz nete hücum ediyor.Bir veri alış-verişi, bir güncellemedir sürüp gidiyor.
Arada windows soruyor "acaip bir problem oldu merkeze bildiriyim mi" diye.
Msn,memesen,icq,torent morent,çet met,sesli görüntülü yazılı
sohbet,dosya paylaşım,websörf.
Zaten web ile masaüstü PC ve biz bir potada eriyip gidiyoruz işte.

Asıl işletim sistemini ben çıkarıcam windows 32bit'tte çalışan tüm programlar çalışıyor ama bir kaç sorun var tabi halledeyim görüşürüz :)

Linux!a ve türevlerine hiç ısınamadım hiç. Özellikle bir masa üstü bağlantısı gibi çalışacak olan işletim sistemine hiiiiiç ısınamam. Zaten XP ile yapıyorum ben onu; Start»All Programs»Accessories»Communiations»Remorte Desktep Con.. olay bu. Bağlanıyorum sunucuya, bakıyorum işime. İnternet bağlantıs olmadığı zaman da çok çok işime yarayabiliyor bilgisayarım. Bir de ben bilgisayarımı o da beni çok seviyor. Linux kurmaya kalktım, reddetti kendisi. Bir de açık kaynak... Adını beğenmiyorum zaten. Microsoft en güzeli. En azından tanıdıktan zarar gelsin. Otur geliştir derseniz de, ben beleşe iş yapmam, yapanın hakkını veririm. Her sene tekrarlanan içerikteki bilgisayar dergilerini alıyorum mesela, içindeki dvd'leri çalmıyorm. Saygılar

Linux'un yaptıklarını gereksiz gören arkadaşlara Bill Gates'in geleceğin işletim sistemleri (aynı zamanda gelecek windows sürümleri) hakkında söylediklerini bi yerden bulup okumalarını tavsiye ederim. Ayrıca internet tabanlı bi işletim sistemi kullanılırsa laptopu bile yanımızda taşımamıza gerek kalmaz, bulabildiğimiz internet bağlantılı herhangi bir bilgisayardan kendi masaüstümüzü kullanır gibi bütün istediğimiz her şeye erişebiliriz...

"işi gücü olmayanlara işte fırsat uğraşın durun beleşten saçmalık silsilesi peh :p"

parasız olması sizleri neden rahatsız ediyor. binlerce dolar verip kurduğunuz sisteme bakınca, ben ne yaptım deyip en azından para verdim bari savunayım mı diyorsunuz?
linux kendini kanıtlayalı çok oldu. herkesi peşinden koşturuyor. birde sadece windows bilenler, ileride linux ortama tam hakim olursa ne iş yapacaklarını düşünmeye başladılar herhalde.

kısa not: sistem operatorü olduğunu iddaa eden kişinin pc'ye kurduğum openoffice görünce; ya office programı kuralım bunda çok zorlanırsınız demesi. benim yok çok basit ne gerk var office programına deyince bön bön bakması. bunun kanıtı olarak gösterilebilir. ilerde dsadece windows bilenler iş bulamayacaklar. linux bilenler iş sahibi olacak. bundan korkuyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play