USB belleğini göster, trene bin!

Fransızlar artık bilet olarak özel geliştirilmiş USB bellekleri kullanacak. Sistem nasıl çalışacak?

USB belleğini göster, trene bin!
SNCF'nin Smart Card'ı: İşte yeni tren biletiniz...

Fransız toplu taşıma şirketi SNCF, Smart Card adını verdiği özel bir USB belleği kullanarak geliştirdiği yeni bilet sistemini bin müşterisi ile test etmeye başladı. Yolcular Smart Card'larını evlerindeki bilgisayarlarına takıyor ve hesaplarıyla ilgili işlemleri evlerinde yapabiliyor. Yolcu trene binerken de bilet fiyatı bir RFID okuyucusu veya elinde okuma aracı bulunan bir görevli yardımıyla hesaplarından düşülüyor.

Test süreci başarılı olduğu takdirde SNCF, 2010 yılına kadar tüm müşterilerini bu sisteme geçirmeyi planlıyor. Yakın gelecekte başka toplu taşıma şirketleri de kulağa pratik gelen bu sistemi uygulamaya başlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

AKBİL kullansınlar :))))

Ankarada yaşayan ve manyetik şeritli kart almak zorunda olan biri için kulağa hoş geliyor..

Usb'den veri aktarımıyla bilet satmak biraz hacking'e açık gibi görünüyor, biri ipin ucunu yakalarsa bir toolkit yazar, herkes evinden yükler bunun içine para, bilet artık neyse değişkenleri.

Diyelimki hesap bilgilerinizi tutuyor, bilet parası görevlinin okuyucusuna taktığınızda hesabınızdan para çekiyor. O zamanda elinde hesap bilgilerini apaçık taşıdığın, yine bir hacker tarafından re-build edilcek bir okuyucuyla, o hesaptaki tüm paranızın bu zımbırtıyı çaldırmanız sonucunda kaybedecek birisi oluyorsunuz.

"Usb'den veri aktarımıyla bilet satmak biraz hacking'e açık gibi görünüyor, biri ipin ucunu yakalarsa bir toolkit yazar, herkes evinden yükler bunun içine para, bilet artık neyse değişkenleri.

Diyelimki hesap bilgilerinizi tutuyor, bilet parası görevlinin okuyucusuna taktığınızda hesabınızdan para çekiyor. O zamanda elinde hesap bilgilerini apaçık taşıdığın, yine bir hacker tarafından re-build edilcek bir okuyucuyla, o hesaptaki tüm paranızın bu zımbırtıyı çaldırmanız sonucunda kaybedecek birisi oluyorsunuz."

İnan bunu onlarda biliyor :) bunu engellemenin en basit yönetimin söyliyim bu zımbırtıya para yüklediğiniz web sitesiyle senkronize bir şekilde çalışırsa siz isterseniz trilyon yükleyin web sitesinden en son pos ettiğiniz para kadar para kullanabilirsiniz web sitesine girer artık nasıl bir sistemse kredi kartıdır herhalde karttan 10 lira aktarır sonra taşıta binmeye gittiğinizde zımbırtıyı gösterdiğiniz cihaz aynı zamanda online olarak sizin numaranıza kayıtlı hesapta en son ne kadar kalmış diye onaylıyarak düşümü yapar. çift taraflı bir sistem olacağı için hem cihazı hacklemiş hemde ilgili sitenin veri tabanınında hacklemiş olmanız gerekir buda normal bir kullanıcı için mümkün değil.

züpeee bişi....

bak sen şunu yapana

SedorKing bir torba laf etmişsin önce bir http://www.chip.com.tr/konu/Turk-sanal-cetede-dunyanin-en-iyi-2.-hacker-i_8400.html haberini okusaydın keşke.
Her yorumuma bilmiş bilmiş konuşma sürekli, bir şey bildiğin yok.

"çift taraflı bir sistem olacağı için hem cihazı hacklemiş hemde ilgili sitenin veri tabanınında hacklemiş olmanız gerekir buda normal bir kullanıcı için mümkün değil."

Hayatında böyle bişey yazdınmı, hacklenmeyen çift taraflı veri tabanıymış. Böyle bişey olmaz, hackleyen hackler, polis araştırmayı yapar hacker yakalanır elbet bir gün, bu iş böyledir.

Bak arkadaşım yazılım üzerine çalışman güzel, kod yazmayı bilmen güzel, ama hayat bu değildir. Radara yakalanmayan uçak yaparsın, ona göre radar yaparlar, nükleer başlıklı füze yaparsın karşısına anti füze sistemi kurarlar (patriot missile), virus programı yazarsın, daha iyi virusler çıkar, hastalıklara çare bulursun daha yeni hastalıklar türer ve bu böyle devam etmektedir. Hackerler hackler, daha sonra daha iyi sistemler geliştirilir, sonra hacker yine hackler ve dahada iyi sistemler geliştirilir.

OGU Demiş;
"SedorKing bir torba laf etmişsin önce bir http://www.chip.com.tr/konu/Turk-sa...-i_8400.html haberini okusaydın keşke.
Her yorumuma bilmiş bilmiş konuşma sürekli, bir şey bildiğin yok.

"çift taraflı bir sistem olacağı için hem cihazı hacklemiş hemde ilgili sitenin veri tabanınında hacklemiş olmanız gerekir buda normal bir kullanıcı için mümkün değil."

Hayatında böyle bişey yazdınmı, hacklenmeyen çift taraflı veri tabanıymış. Böyle bişey olmaz, hackleyen hackler, polis araştırmayı yapar hacker yakalanır elbet bir gün, bu iş böyledir.

Bak arkadaşım yazılım üzerine çalışman güzel, kod yazmayı bilmen güzel, ama hayat bu değildir. Radara yakalanmayan uçak yaparsın, ona göre radar yaparlar, nükleer başlıklı füze yaparsın karşısına anti füze sistemi kurarlar (patriot missile), virus programı yazarsın, daha iyi virusler çıkar, hastalıklara çare bulursun daha yeni hastalıklar türer ve bu böyle devam etmektedir. Hackerler hackler, daha sonra daha iyi sistemler geliştirilir, sonra hacker yine hackler ve dahada iyi sistemler geliştirilir."

Okuduğumuzu anladınız mı? anlamışsınız bilmiş gibi yazıcam çünkü sistemin nasıl işlediğini biliyorum hacklenmeyen çift taraflı veritabanı sistemi diye birşeyden bahsettiğim yok hacklenmicek bir sistemde tanımıyorum yeryüzünde işin ehli bir hacker doğru zmaanda doğru hareketlerle her sistemi hackler bunu bilecek kadarda da bilgim var sadece arkadaşın demiş olduğuna yanıt olarak evde ufak bir yazılımla buna paraları yüklerler demesine bunu nasıl engellenebileceğini aktardım ki böyle bir sistemle çoğu lamer tahmin ettiğimiz insanın önüne geçilmiş olur uzman hackerler için her zmaan bir yol vardır. Lütfen okuduğumuzu iyi anlayıp cevap verelim ve karşımızdakine sataşmıyalım sonuçta burası özgür bir forum ve bende bilgim dahilinde yorumumu yaptım. Okadar Üni. okumuşsunuz ama karşınıdakine daha saygılı olmayı öğrenememişsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir