USB belleklerde ciddi güvenlik sorunu!

Güvenlik araştırmacıları, USB belleklerin büyük bir sorununu, yıllar sonra kanıtladılar!

USB belleklere silinmeyen zararlı geliştirdiler!

Dijital hayatımızda küçük ama önemli bir yere sahip olan USB bellekler, genellikle işimizde büyük kolaylıklar sağlıyorlar. Ancak yeni bir araştırmaya göre USB bellekler, "toplu yıkım" için de kullanılabilir.

Wired'a göre güvenlik araştırmacıları, USB'nin temel işlevlerini kontrol eden firmware'i ters mühendislik yoluyla çözmeyi başardılar. Daha da kötüsü araştırmacılar, BadUSB adında, takıldığı PC'yi "görünmeden dosyaları değiştirebilen, internet trafiğini yönlendirebilen ve PC'yi tamamen ele geçirebilen" bir zararlı geliştirdiler.

Zararlı, firmware'e yerleştirildiğinden silinmesi çok zor olabiliyor. Üstelik zararlının USB bellek yerine bir USB klavye veya fareye yerleştirilmesi de mümkün. Güvenlik araştırmacısı Karsten Nohl, "belleği IT güvenliğinize verebilirsiniz ve onu tarayıp, bazı dosyaları silip size zararlıyı temizlediklerini söyleyerek geri verebilirler. Ancak temizleme işlemi, bahsettiğimiz dosyalara dokunmuyor bile" diyor. Araştırmacılar, bulgularını Las Vegas'taki Black Hat güvenlik konferansında göstermeye hazırlanıyorlar.

Peki ne yapmalı?

Bu araştırma bir kez daha gösteriyor ki USB belleklerimizi güvenmediğimiz hiçbir bilgisayara ve cihaza bağlamamakta fayda var. Daha iyi bir çözüm bulunana kadar bu açıktan korunmanın başka yolu yok gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

USB belleklerin Büyük bir sorun olması için bukadar uğraşmalarına gerek yoktu. USB boot sekmesi var olduğundan bu yana zaten büyük bir tehdit olmayı becermişti. farklı işletim sistemlerini açabilmek işletim sistemlerine farklı girşiler yapabilmek zor değil..

Bende bunu söylüyorum ya işte, USB üreticileri, fiziksel yazma korumalı üretsinler artık şu usb'leri...

usbleri denetleyen piyasada etkili sofistike yazılımlar mevcut. Onlardg mı etkisiz kalıyor?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir