VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı

Çevirmeli ağdan VDSL'e. VDSL teknolojisi hakkında bilmek istediğiniz her şey bu çarpıcı makalede!

İnternetle ilk tanışmalar
Telefonla internete bağlanmak: Artık hatırlayan kalmadı...

Ünlü programcı Serkan Polat, CHIP Online okurları için özel olarak derledi: Çevirmeli ağ kullanarak internete bağlandığımız günlerden VDSL'in performansını tartıştığımız bugünlere Türkiye'de internete bağlanmanın tarihçesi, komik olaylar ve teknolojinin vaat edip de başaramadıkları. Hepsi bu çok özel makalede...


İnternetle ilk tanışmalar
Geçenlerde Azerbaycan'dan bir misafirim geldi. Konuşma esnasında bana bir soru sordu, dedi ki "İnternet'e bağlandığında telefon hattı meşgul çalıyor mu?", bir an durdum , afalladım, anladım ki dial-up bağlanıyorlar. Ve 90'lı yıllarda yaşadığımız çilekeş internet dönemleri aklıma geldi. bir kısmınız hatırlar belki, telefon hattı üzerinden dial-up bağlandığımız zamanlar vardı :)

14.400 bps modemlerle bağlanırdık, ilk bbslerle başladığımız maceranın sonunda internet ile tanıştığım ilk günü bugün gibi hatırlarım. aidata net ten internet paketi almıştım, ilk bağlandığımda, "ee şimdi ne oluyor, ne yapılıyor bu internetle" demiştim. Çünkü ne İnternet Explorer nede başka bir şey vardı. IRC'ye girdiğimizde, zurna denen kanalda o zamanlar 2 kişi vardı. Biri gumba(sevgili mennan kardeşimiz, acaba şimdilerde ne yapıyor), digeri eşşekherif'ti.

Windows 3.1 zamanında dial-up penceresi olmadığından trumpet isimli programla internete bağlanırdık. Beyaz bir pencere açılırdı, atdt 0822xxxyyzz şeklinde yazar, username: yazısı gelirdi, kullanıcı adımızı ve şifremizi girdikten sonra, karşımıza ppp> diye bi ekran gelirdi, pppd yazıp enter'a basınca, internete bağlanmış olurduk. Eğer internal bir modem kullanıyorsanız, irc de chat yaptığınız zaman, internet bağlantısının koptuğunu anlamazdınız. Kimseden bir cevap gelmiyorsa, koptuğunuzu anlar, trumpet ile tekrar bağlanırdınız. O yüzden bir kısım insan external modem alırdı, ve hatta o dönemlerin en popüler modemi usrobotics marka external modemdi. Çünkü bu modemlerin üzerinde yanıp sönen ışıklara bakarak koptuğunuzu anlardınız.

Windows 95 zamanları geldiği dönemlerde ise Windows'un kendisinde bağlantı penceresi vardı, ordan bağlanırdık. Hatta Linux kullanmaya başladığımızda, o zamanlar Murat Arslan'ın yazdığı dial-up scriptleri vardı, onlarla bağlantı kurardık.


33. 600 modemlerin kullanıldığı o zamanlarda, 2-3 kb ile indirirdik, bir gün Doruknet'te datcrack 56kb lik hatların açıldığını söylediğinde, gözlerimiz yaşlarla dolmuştu. Hatta bir arkadaşımız 2 tane telefon hattı alıp , 2 tane usrobotics modemi paralel bağlayıp, 2 kat hızlı bağlanırdı. ilk 56kb modemi o almıştı ve 5.5 kb ile download yaptığını söylediğinde, evine doluşup "vaaaay beee, hıza bak" derdik. (gerçi Amiga zamanlarında da ilk 20 MB - evet yanlış duymadınız 20 MB - hard disk çıktığında da aynı tepkiyi vermiştik, "yir-mi mega byte, doldur doldur bitmez derdik"). 56Kb modemler çıktığında, birde protokol diye bir problemimiz vardı, k56flex ve v90 standartları vardı, bağlandığınız servis sağlayıcıda karışık olurdu bu modemlerden, şansınıza herhangi biri düşebilirdi. Modemin çıkarttığı ciijjt vııjt sesleri dinleyip , "evet abi k56flex bağlandı" Ya da "v90 da handshake'i tutturamadı, hız düşüyor, şimdi 33600'e indi", "ya anne yaaa telefonu kapat yaa, düştüm" türünden konuşmalar yaşardık.

Sanki tarih gibi. Ama hakikaten öyle günler geçirdik. çünkü telefon hatları o kadar kötü o kadar kötüydü ki, bazen bağlantı koptuğunda, 1-2 saat tekrar bağlanamadığımız olurdu. Millet internet kullanmak için telefon hatlarına hücum ettiği için, ortalama 40-50 saniye telefon konuşmasına göre tasarlanmış bu kablolar, böylesi bir yoğunluğu kaldıramıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

Kısacası download var ama upload yok yani ev kullanıcısı için tv izlemekten başka bir numarası yokmuş ama korsan satıcıları yaşamış v.s v.s makale için teşekkür ederim.

cokk güzel bi makale teşekkürler...

her ne kadar download hızı yüksek olduktan sonra 1mb upload ile ne yapılır ki.

"full eyçdi film var abi"
Buna bayıldım işte :)
İyiki sizin zamanınızda doğmamışım diye şükür ediyorum :)
Çok gzüel olmuş teşekkürler...

okumadım bile arap telekom hiç mi hiç umrumda değil.

Konu başlığı makaleyi tam oluşturmamış.

ingilterede internet su tesisatlarından verilmiyor muydu?
geçenlerde böyle bir haber duydum da elektriği daha yeni duyuyorum.

mükemmel bi makale olmus...

Güzel makale Teşekkürler...O dial-up günlerinide iyi anlatmışsın....Dııı cıncırttttt ddddd gugüyppp bağlandı :)))

10 numara makale olmuş Teşekküler Serkan Polat..

700 mb lik bir filmi 4 dakikada indirebilecek mişiz? Ben demiyorum Türk Telekom diyor :)

internetten tv izlemek için neden birsürü para veriyim anlamadım, zaten uydudan, kablo tv den veya normal antenle tv izliyorum, hatta uydudan cam gibi net ve bedava, bide internetten para ile tv mi izlenicek ayrıca hatlardaki tıkanıklıktan dolayı görüntüde bozulmalar olacağıda yanına zarar.

vdsl i alırım,komşu ile paylaşırım,ucuza gelir :)

@13 Temmuz 2008 15:10 akn sizin gibiler yüzuñden var

@09 Haziran 2016 12:26 Artık yok paylaşabilir :)

FİBEROPTİK İNTERNET,ALTYAPISI VE GELECEĞİYLE İLGİLİ YAZINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ...

İnşallah şu ADSL 2+ teknolojisi ülkemizde kullanılır. Nasıl olsa ADSL modemlerin çoğu ADSL2+'yı da destekliyor. En azından VDSL2'ye geçiş bu yöntem sayesinde az daha kolaylaşır.

Bu arada bu ADSL için overclock yapabilme imkanımız var mı? Varsa bunu bizimle paylaşabilir misiniz Chip Ekibi. En azından bir 10-20 KB/sn'lik bir artış yaşayalım download hızlarında. :)

Herkese iyi günler. 10 numara makale.

Telekom'a soru:

Sayın telekom eğer upload 100kb ile sınırlı olursa ben 700 mb lık filmi 4 dakkada nasıl indirecem acaba?

emule ile zaten indiremessin 4 dakikada

torrent te ise filmi hızlı gönderemiyosam alamam da biliyosun demi telekom?

biliyosun tabi biliyosuuuuuun :)

bizi uyutuyosun telekom bide tutmuş 700 mb lık film örneği veriyosun ayıptır ayıp.

VDSL2 MODEMLER DESTEKLİYORMUU HERKES KAFASINA GORE YAZMIŞŞ ASIL SORU MODEMMİ ALACAĞIZ YOKSA YAZILIM FELANMII

"Eyçdi" kelimesine bayıldım. Bu arada modeminiz ADSL2'yi destekliyorsa ki yeni dönem çoğu modemler destekliyor, o zaman modem almanıza gerek yok. VDSL teknolojisini kullanabilirsiniz.

"internetten tv izlemek için neden birsürü para veriyim anlamadım" diyen arkadas :) bir zamanlar apple'dan steve wozniak hp'ye gidip ilk ürettigi bilgisayarı gösterdiginde. hp'nin yöneticileri "hangi manyak evinde bilgisayar kullanmak ister ki?" demişti. :)))
internette tv izlemek demek, istedigin saatte istedigin yayını, haberi, filmi, reklamı keyfince izlemek demek.
kişisel zevklerini belirtip,sadece buna uyan yayınları seyredebiliyor olmak sence süper olmaz mıydı?

benim anlamadıım suuu
VDSL2 yui aldıktan sonra kablomu deişdittirecez.
VDSL1 ne zaman cıktı. ADSL 2 ney bendeki ADSL yazıyor.2 alırsan daha iyi mi olur onu nerden alıcam.Bana su an içinb internetim normal geliyor ama ac gözlü olduumdan su andan itibaren daha da hızlandırmak isdiyom napacam...

Çok güzel yazı olmuş. Tebirkler.

Ama Ttnet'in yurtdışı çıkışı bu kadar azken bütün hat yoğunluğunu sadece aynı anda 5000 32Mbits lik VDSL kullanıcısını kaldırır. Diğer internet kullanıcıları ne yapacak acaba :)

Çok güzel bir makale olmuş eline sağlık...

türktelekom ilk önce adam aklıılı bir indirim yapsın adsl ye sadece yeni kullanıcılara değil.chıp dergisi olarak türktelekomun vdsl övceğiniz kadar imza kampanyası başlatsa daha yararlı olcak ttnet yazısını her gördüğümde sinirlerim tepeme çıkıyor benim gibi çoğu aradaşta aynı fikirdedir.

ah ah niye upload düşük yaparlar ki! ne güzel sabit ipmizi alsak server olarak kullanabilsek kişiler kendi yazıları resimlerini istedikleri gibi paylaşabilselerdi pehh!!

ADSL'in gelişini yıllardır beklemiştim. Hatta Beşiktaş'ta merkezi bir yerde oturmanın sevincini yaşıyor, internetin ilk bizlere nasip olacağını düşünüyordum. Port sırasına girmiş, sabırsızlıkla bekliyordum...

Aradan 1,5-2 yıl geçti yanılmıyorsam, evimi sular basmış, suların içerisinde yüzen eşyalarımla vakit geçiriyordum ki telefonu çaldı...

Telefondaki ses: ADSL aboneliğine başvurmuşsunuz, nasıl hemen açalım mı?

Yok artık, 2 yıl sonra bu ne hız... Lütfen gelip önce şu yüzen yatağımı beraberce kurulayalım...

herkese selamlar...

Nihayet Adsl2 Türkiye de
Nihayet adsl turbonet sayesinde Türkiye de ama bundan memnun olabileceklerin sayısı sanırım pek fazla olmayacak gibi.Hoş TT nin Sınırsız 512 bağlantı ücretiyle 1mb bağlantı aynı fiyat. http://www.turbo.net.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=53

IPTv için ortalama 2 sene beklemeniz gerekiyor malum VDSL2 telekom'un bu kadar yüksek fiyatlarla sunmasının sebebi geliştirmekte olduğu bir teknoloji zaman cercevesinde geniş tutarak oturtmak......3 sene geçti ne oldu adsl2+ ile 24 Mbit Standart oldu.VDSL2 ile kullanıcılar aynı fiyat üzerinden ortalama %30 fazlasına IPTV voip hizmeti verilmeye başlandı.Turktelekom IPTV işine girmek istiyorsa zaten internet hızını yükseltmeli,neden mi yazıda belirtilmemiş fakat hd yayın için en az 4 Mbit internet hızına ihtiyacınız var.(Ortalama 8 Mbit)Eh düşün şimdiki aldığınız en yüksek ADSL hızından IPTV yi geriye ne kaldı hiç web sayfası bile acamassınız.Eh diyelim ki ben videofonda aldım 1-2 Mbit te ona gitti eh birde üstüne voip satın aldım 1 mbit te ona gitti.Ne kaldı geriye :) (Ortalama hız ihtiyacı 12 Mbit)Mevcut hızlar en kısa zamanda arttıralacak ve aynı fiyat aralığında.Gecen Bakanımız acıklama yaptı Vergi indirimi yapacağız diye neden diye düşündüm (Boş vaktim mi cook ne ) Basit aldığınız vergiyi yüksek tutarsanız IPTV gibi sabit gelirlerden kar edemessiniz cünkü pahalıya gelir son kullanıcıya onun yerine ne yaparsak iyi olur sabit ücret ve düşük vergi nede olsa kendini telafi edecektir.Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka bir örnek evde uydunuz var peki devlet aldığınız donanımlar haricinden her ay vergi alabiliyormu cıkss :)) devlet bu hele ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise o zaman neder derki biz ıptv satalım herkez kullansın %1 bile vergi alsak kar :)

Eline Klavyene sağlık abicim okudukça yaşadıklarım geldi aklıma :D

Elinize ağzınıza bilginize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Valla durum soyle. romanyada yasiyorum 100 mbit bant genisliginde 15 mbit\s download (fakat download sirasinda 7-8 mbayt\s gordugum oldu her hangi bir yazilim olmadan) 7.5 mbit/s upload yapiyorum. Odedigim para ise sadece 12 Eurodur. Bununla birlikte anlasmali fiberlink firmalarinin kullanicilarindan DC yada direk copy pase yolu ile saniyede 10-12 mbayt/s dosyayi download edebiliyorum. Fakat halen Turkiye de ADSL mi ADSL + mi yoksa VDSL mi olacak sorunu var. Ozur dilerim ama anlamadigim diger bir nokta ise yine romanyada ADSL kullanan arkadaslarimin modeminde 30mbit/10 mbit baglanti hizi ibaresini alabiliyorum. Yani Turkiye de yapilan Firmalarin bu calisma gelistirmeleri guncel ve kaliteli bir hizmet degil baska dunya ulkelerinin kaldirmis oldugu sistemlerin 2 nci el olarak adapte edilmesidir.

gerçekten çok güzek bi güle güle öğrenmek bu olsa gerek. türk telekomun zaten bu hızları vermesi bence büyük şehirlerde mümkün bence benm gibi küçük ilçelerde oturanların ise daha uzun bi süre beklemesi gerekecek.

Ya millet Vdsl 2 den bahsediyor. Biz halen daha aman kotamız dolmasın diye video bile seyretmiyoruz netten. Fakirliğin gözü kör olsun bea.

türkiyede bir server açıp telekoma vereceğiniz para ile..
aynen o para ile fransada yapabilcekleriniz: orta üstü bi ev kiralar, standart üstü bir pc alıp (server), evinize fransızların kullandığı standart(türkiye için server niteliğinde bant genişliği), üstünüde cebinize harçlık olarak para kalması ile yaşayabilirsiniz..
yani türkiyede bir server kurmak yerine direk fransaya gidin orda yaşayın, zaten o parayı vermeyi göze aldıysanız. üstüne eviniz ve kendi serverınız olabilir. saygılar!

tamamda ne kadar bu illetin fiyatı?

illetin fiyatı şu an için 32 mbps için 169 ytl artı bikereye mahsus olmak üzere 200 dolar civarında modem maliyetiyle karşımıza çıkıyor. yazıda belirtildiği gibi dial up günlerini ziyadesiyle yaşayan biri olarak bu gelişmeyi önemli buluyorum gerçekten. 5 yıl önce sorsalar internete kopmadan bağlanacağımız günlerin olacağını bile kestiremezdim:)))

Ben açıkçası şu an Türksat 3A uydusunun yayına başlamasını bekliyorum. Telekom Vdsl 2 çıkarmış hiç de umurumda değil. Uydumuz yayına bir geçsin Ağrı dağından bile kablosuz bağlanıcaz. Rabbim bize o günleri de göster . Gerçi İstanbul'da yaşıyorum ama.

harika bir yazı, giriş gelişme ve sonuç mükemmel... ellerinizden öpüyorum ayrıca yüreğinize sağlık...
dial-up modem sesleri kulağımda canlanırken "vay be zaman nasıl da geçiyor" dedim ve şu son cümle ile gülüp hayatıma devam edeceğim :D "Yazıcıoğlu pasajının etrafında gizlice yanınıza yaklaşan "CD var, oyun var" dedikten sonra uzaklaşan arkadaşlar bundan böyle "full eyçdi film var abi" diyecekler."
ülkemin ve milletimin gözünü seveyim :D

Bu nasıl bir anlayıştır. eski kullanıcılar her zaman gözardı ediliyor.
YOK MUDUR BU KURUMA DUR DİYECEK????????

GO BEDEVI.. GO YOUR ÇÖL :DDDD

helal olsun baba ya nobel ödülü alınacak tipten valla

Herşeyi Turksat 3A uydusuna borçluyuz. Ama vdsl 2 nin fiyatı sadece gelir durumu iyi olan insanların değil halkın rahatlıkla kullanabileceği fiyata inene kadar Türkiye için bir gelişme oldu diyemeyiz kanımca

çok güzel yazı teşekkürler

32mb'a gerek yok.ADSL 'i 4mb-6mb-8mb diye paket yapsınlar fiyatları da 40-50-60ytl yapsınlar bence yeterli olur.Sınırlı internetde eğer halen olacaksa en fazla aylık 15ytl olmalı.Yeter soyduğunuz milleti.haram olsun verdiğmiz paralar vergiler

Güzel :))) Türk Telekom köşeyi dönüyor.

ya abi sen git stand up yap:D:D:D

euehuehuehe süpersin yaw yazı harika eline sağlık:D:D

"full eyçdi film var abi"

:D

Yazı çok hoş olmuş gerçekten, tebriikler ve devamını diliyorum.

HD FİLM İZLEMEK İSTİYORUM
DONMAYAN ONLİNE OYUNLAR İSTİYORUM
IŞIK HIZINDA İLERLEMEK İSTİYORUM
ÇABUK MÜZİK İNDİRMEK İSTİYORUM
HEMEN UPLOAD YAPMAK İSTİYORUM

VDSL 2 İSTİYORUM!!!!!!

çok güzle oldu dimi.reklama bu sözleri koysınlar 1 hafta içinde 1 milyon müşterisi olur bu adamların.

Burada bahsi geçen her işkenceyi yaşamış biri olarak Telekom'dan bizi kurtaracak diğer şirketlerin servis vermesini bekliyoruz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir