VDSL2 ve Türkiye'de internete bağlanma sanatı

Çevirmeli ağdan VDSL'e. VDSL teknolojisi hakkında bilmek istediğiniz her şey bu çarpıcı makalede!

İnternetle ilk tanışmalar
Telefonla internete bağlanmak: Artık hatırlayan kalmadı...

Ünlü programcı Serkan Polat, CHIP Online okurları için özel olarak derledi: Çevirmeli ağ kullanarak internete bağlandığımız günlerden VDSL'in performansını tartıştığımız bugünlere Türkiye'de internete bağlanmanın tarihçesi, komik olaylar ve teknolojinin vaat edip de başaramadıkları. Hepsi bu çok özel makalede...


İnternetle ilk tanışmalar
Geçenlerde Azerbaycan'dan bir misafirim geldi. Konuşma esnasında bana bir soru sordu, dedi ki "İnternet'e bağlandığında telefon hattı meşgul çalıyor mu?", bir an durdum , afalladım, anladım ki dial-up bağlanıyorlar. Ve 90'lı yıllarda yaşadığımız çilekeş internet dönemleri aklıma geldi. bir kısmınız hatırlar belki, telefon hattı üzerinden dial-up bağlandığımız zamanlar vardı :)

14.400 bps modemlerle bağlanırdık, ilk bbslerle başladığımız maceranın sonunda internet ile tanıştığım ilk günü bugün gibi hatırlarım. aidata net ten internet paketi almıştım, ilk bağlandığımda, "ee şimdi ne oluyor, ne yapılıyor bu internetle" demiştim. Çünkü ne İnternet Explorer nede başka bir şey vardı. IRC'ye girdiğimizde, zurna denen kanalda o zamanlar 2 kişi vardı. Biri gumba(sevgili mennan kardeşimiz, acaba şimdilerde ne yapıyor), digeri eşşekherif'ti.

Windows 3.1 zamanında dial-up penceresi olmadığından trumpet isimli programla internete bağlanırdık. Beyaz bir pencere açılırdı, atdt 0822xxxyyzz şeklinde yazar, username: yazısı gelirdi, kullanıcı adımızı ve şifremizi girdikten sonra, karşımıza ppp> diye bi ekran gelirdi, pppd yazıp enter'a basınca, internete bağlanmış olurduk. Eğer internal bir modem kullanıyorsanız, irc de chat yaptığınız zaman, internet bağlantısının koptuğunu anlamazdınız. Kimseden bir cevap gelmiyorsa, koptuğunuzu anlar, trumpet ile tekrar bağlanırdınız. O yüzden bir kısım insan external modem alırdı, ve hatta o dönemlerin en popüler modemi usrobotics marka external modemdi. Çünkü bu modemlerin üzerinde yanıp sönen ışıklara bakarak koptuğunuzu anlardınız.

Windows 95 zamanları geldiği dönemlerde ise Windows'un kendisinde bağlantı penceresi vardı, ordan bağlanırdık. Hatta Linux kullanmaya başladığımızda, o zamanlar Murat Arslan'ın yazdığı dial-up scriptleri vardı, onlarla bağlantı kurardık.


33. 600 modemlerin kullanıldığı o zamanlarda, 2-3 kb ile indirirdik, bir gün Doruknet'te datcrack 56kb lik hatların açıldığını söylediğinde, gözlerimiz yaşlarla dolmuştu. Hatta bir arkadaşımız 2 tane telefon hattı alıp , 2 tane usrobotics modemi paralel bağlayıp, 2 kat hızlı bağlanırdı. ilk 56kb modemi o almıştı ve 5.5 kb ile download yaptığını söylediğinde, evine doluşup "vaaaay beee, hıza bak" derdik. (gerçi Amiga zamanlarında da ilk 20 MB - evet yanlış duymadınız 20 MB - hard disk çıktığında da aynı tepkiyi vermiştik, "yir-mi mega byte, doldur doldur bitmez derdik"). 56Kb modemler çıktığında, birde protokol diye bir problemimiz vardı, k56flex ve v90 standartları vardı, bağlandığınız servis sağlayıcıda karışık olurdu bu modemlerden, şansınıza herhangi biri düşebilirdi. Modemin çıkarttığı ciijjt vııjt sesleri dinleyip , "evet abi k56flex bağlandı" Ya da "v90 da handshake'i tutturamadı, hız düşüyor, şimdi 33600'e indi", "ya anne yaaa telefonu kapat yaa, düştüm" türünden konuşmalar yaşardık.

Sanki tarih gibi. Ama hakikaten öyle günler geçirdik. çünkü telefon hatları o kadar kötü o kadar kötüydü ki, bazen bağlantı koptuğunda, 1-2 saat tekrar bağlanamadığımız olurdu. Millet internet kullanmak için telefon hatlarına hücum ettiği için, ortalama 40-50 saniye telefon konuşmasına göre tasarlanmış bu kablolar, böylesi bir yoğunluğu kaldıramıyordu.

Ve ADSL geldi…

Hani derler ya, "silah icad oldu mertlik bozuldu", bu ADSL icad oldu mertlik bozuldu. 20 yaşın altındaki gençlere bunları anlattığımda, dehşetle dinlediklerini fark edip, "acaba çok mu yaşlandık" diye düşünmeden kendimi alamaz oldum. Önceleri 128kb falan derken, hızlar geldi çattı 32mbit seviyelerine. Benim gibi eski dönemleri (kendime göre eski :) ) görmüş biri için, 9600 bps modemleri görmüş biri, 32 mbiti duyunca, NASA'da roket mühendisi gibi hissediyor kendini.

Gerçi bu ADSL'e geçiş te öyle çok basit olmadı. yetersiz port, her bölgede olmayan hizmet, problem çıktığında muhattap bulamadığınız kurumlar. Çok sancılı ADSL abonelik başlangıcı yaşayan insanlar bilirim, ki bunlardan biri de benim. Oyun oynamak için bağlattığım ADSL aboneliği, 2 gün çalıştıktan sonra, tam tamına 28 gün çalışmadı. Her gün ama her gün telefon açmama rağmen, karşıma çıkan görevlilerden şöyle yanıtlar aldığımı, çeşitli forumları o dönemler takip eden bir çok arkadaşımız, yazdığım "iyi niyet" yazılarımdan hatırlar.

Telefondaki bayan: Beyefendi siz ADSL kullanamazsınız, sizin ADSL aboneliğiniz yok, hatta siz hiç ADSL abonesi olmamışsınız.

Ben: Ama nasıl olur hanımefendi, 2 gün çalıştı, sonra çalışmadı.

Tb: mümkün değil, lütfen hattı meşgul etmeyin (telefonu yüzüme kapattı)

Ya da başka bir gün aradığımda

Telekom görevlisi: Beyefendi burada çok komik bir durum var

Ben: neymiş söyleyin de beraber gülelim

Tg: şimdi solumdaki bilgisayarda varsınız, ama sağımdaki bilgisayarda yoksunuz. ha ha ha

Ben: insan dediğiniz kuş misali, bir gün orda bir gün burada. Peki ne demek bu?

Tg: şimdi sizin ADSL bağlantınız var, ama ADSL aboneliğiniz görünmüyor. Yani aboneliğini henüz işleme alınmamış ama biri hattınızı açmış bizden.

Ben: peki nasıl olur da 2 gün bağlandım?

Tg: işte bende onu soruyorum, aboneliğinizi onaylamadan nasıl size internet verdiler

Ben: ooof offff...

Bu aşağıdaki de gerçektir...

Tg: Beyefendi bu bizi aradığınız numaradan mı interente bağlanıyorsunuz?

Ben: Evet, bu hattı kullanıyorum

Tg: Ama beyefendi, telefonla konuşurken internete bağlanamazsınız ki.

sessizlik

Ben: Hanımefendi ben Telekomu aradım, manavı değil. ADSL kullanıyorum ben yaa...

... ve bu da gerçek...

Tg: Beyefendi aylık ücretinizi ödememişsiniz görünüyor, o yüzden hattınız kesik

Ben: Ya kardeşim nasıl olur, topu topu 2 gün çalıştı zaten, 10 gün oldu toplam, nasıl ödememiş olabilirim kullanamadığım şeyi. Üstelik haftada bir mi fatura yolluyorsunuz?

Bazen perşembe-cuma günleri çalıştı, ama cuma akşamı oldu mu, tüm hafta çalışmaz oldu. Üstelik telekomu aradığınızda , "ee nöbetçi benim, teknik kimse yok, pazartesi arayın" şeklinde cevaplar aldım.

Neyse 28 günün sonunda, gidip dilekçe ile aboneliğimi iptal ettirdim, ve aynı akşam ADSL çalışmaya başladı.

Ve mutlu son - VDSL2

VDSL: Yaşasın, artık ışık hızındayız!... mı?

Abarttığımı düşünenler olabilir, isteyen Gani Müjde'nin o dönemlerdeki ADSL abonelik maceralarını yazdığı makalelere internetten ulaşabilir. Onunki benden de vahim. Böyle ADSL zamanları oldu tabi, ama her sancılı dönemin sonunda güzel günler de geldi tabi. (tübitak'ta serbest bölgeye bağlattığımız ADSL aboneliği var ki, onu anlatsam tek başına kitap olur).

Bir dönem de, yeterli port yok diye aylarca ADSL abonesi olmayı bekledik, ama hepsi geldi geçti.

Neyse sonuçta olay geldi dayandı 32mbit'lere. Sürekli internette reklamlarını duyuyoruz, yer gök VDSL2. . Peki şimdi bu VDSL2 ne acaba? Bunca tarihi yaşamış biri olarak biraz şüphe ile yaklaşıp, "bakalım bundan ne çapanoğlu çıkacak" diyerek başladım araştırmaya. Önce ADSL2 sonra VDSL2.

ADSL ve VDSL teknolojileri

Google'da araştırınca şöyle diyor:

ADSL2:
ADSL2 adlı yeni bir standartla; ADSL ailesi performansını ve sunulan özellikleri daha üst seviyelere çıkarmak üzere. ADSL2 olarak adlandırılan G. 992 3 ve G. 992, 4 standartları ITU (International Telecommunication Union = Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından onaylanmış durumda. Bu yenilik ile birlikte veri aktarım hızlan artacağı gibi kontrol özellikleri ve uyku modu gibi yeniliklerde ufukta görünüyor. Diğer can alıcı yenilik ise santrale olan uzaklıkların eskisi kadar sınırlı olmaması. Yenilikler bu kadarla da bitmiyor Bu yeni standartları takip edecek olan bir sonraki nesil gelinme ise ADSL2+ olarak adlandırılan G. 992. 5 standardı olacak. ADSL2+ standardının getireceği hız limiti ile birlikte şu an kullanmış olduğumuz ADSL bağlantısı hız limiti 3 katına ulaşacak.

Bilindiği gibi ADSL standardı ile elde edilebilen en yüksek indirme hızı 8 Mbit/saniye. ADSL2+ ile vaat edilen en yüksek indirme hızı ise 25 Mbit/saniye, Bu değer ADSL2 içinse 12 Mbit/saniye. Santrallere olan uzaklıklar ile ilgili gelişmeler de sevindirici.

Türkçe meali: ADSL teknolojisine benzeyen bir teknoloji. eskiden evinizin telekoma uzaklığı bağlantı hızınızı etkilerken, kabloların yapısındaki eksiklik ve düşük kalite malzeme yüzünden bağlantı problemliydi. Şimdi ise kablolar bir miktar değişti, bu teknoloji mesafelerin problemini azaltmakta. . Ama tamamıyla engellememekte. ADSL de hız maksimum 8mbit. ADSL2+ ta ise 25mbit. O da simetrik değil. Yani indirme hızınız ile gönderme hızınız eşit değil. Arada ses bilgisi vs de gidiyor. Yukarılarda bahsettiğim v90 lar ve k56flex ler gibi yeni standartlar kullanılıyor. Bu standartlar sayesinde veriler iyice sıkıştırılıyor ve aynı hat üstünden daha çok veri gönderilebiliyor.

VDSL2:
Very High Speed Digital Subscriber Line 2 (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı 2) olarak açılan VDSL2, günümüzde DSL teknolojisinin ulaştığı zirve noktası.
VDSL teknolojisinin ilk zamanlarında uzun mesafelerde iletim hızı yüksek düşüşler gösteriyordu; fakat VDSL2 ile 1km mesafede bile iletim hızının 50Mbit'e kadar korunabildiği, ayrıca 1. 5km üzerindeki mesafelerde de ADSL2+ ile aynı performansa sahip olacağı belirtiliyor. Mevcut telefon hatları üzerinden internete ADSL' den daha hızlı erişim imkanı sunar. VDSL2 hizmeti, saniyede 16 megabite kadar download/1 megabite kadar upload ve saniyede 32 megabite kadar download/1 megabite kadar upload imkanı sunar.

Türkçe meali: Verileri iyice sıkıştırdık. Çok zorlamayın, Telekoma uzaklığınız 1.5 km den fazla ise, ADSL2+ performansı alırsınız. Yani kablolar hala iyi değil. Her ne kadar büyük bir kısmında fiber kablolama olsa da...

Fiber kablo nedir diye merak edenler için

Veriyi ışıkla yollamak - İşte fiber optiğin sırrı!

Bir adamın Einstein'a sorduğu gibi: 'sayın Einstein, ben bir ticaret adamıyım, fizikten falan anlamam, bu genel görecelik falan filan zırvalarını bilmem. Lütfen benim anladığım dilden, bulduğunuzu iddia ettiğiniz şeyi basitleştirerek anlatır mısınız?', Einstein'ın cevabı ise "bir şey bulmadım. Sadece bir şeyler kıpırdanıyordu. Ben de onu gördüm". Ben de size öyle anlatmaya çalışacağım, sanmayın ki ukalalık edip kendimi Einstein'ın yerine koydum. Alelade basit bir internet kullanıcısıyım ben.
),

Basitçe, saç telinden daha ince bir cam borunun etrafı, daha yüksek indisli (yani ışığın dışarı çıkmasını engelleyecek) bir kılıfla kaplanır. Hafif esnek bir yapıya sahip olan bu kablo, öyle komple düğüm atacak kadar da esnek değil. Bu borunun bir ucunda, gelen elektrik sinyallerini, ışık sinyalleri haline dönüştüren bir verici, diğer ucunda ise bu ışığı alıp tekrar elektrik sinyallerine dönüştüren alıcısı olan bir teknoloji.

Yani kablo içinde ışık gidip geliyor, yanıp sönerek 1-0 şeklinde veri gidip geliyor. Giden verinin hızı her ne kadar ışık hızında da olsa, göndericinin kodlama hızı ve alıcının çözme hızı yüzünden kısıtlamaları olan, aslında süper hızda bir teknoloji. Teorik olarak bir kablodan binlerce kişi aynı anda telefon görüşmesi yaparken, binlerce kişi internet bağlantısı kullanabiliyor (hatta hatırlarsanız bu kablolardan bir demeti bir grayder operatörü kazı yaparken koparmıştı da, 1-2 gün istanbul Anadolu yakası ile Avrupa yakası arasındaki iletişim komple kopmuştu).

Fakat bu iki uçtan sonra yine bakır kablo olduğundan yine veri kayıpları söz konusudur. Kaldı ki telefon kabloları bakırdan olduğu için, kendisi de bir direnç kaynağıdır. Dolayısı ile fiber olan yerlerde bağlantı problemi olmazken, bakır kablonun doğası gereği, belli bir mesafeden sonra bu kablolardan geçen veri, belli bir mesafeden sonra özelliğini kaybediyor. Analog sistemlerde (televizyon ve telefon konuşmalarında) biz buna parazit ve "adana aradan çık" diyorduk, lakin internette böyle bir şey söylemek mümkün olmuyor. Yani telekom her ne kadar heryerde fiber döşedik dese de, bir noktadan sonra bakır kablolara dönüyor işin ucu.

Yani bu teknolojiler ne kadar iyi olsa da eğer şanslı iseniz, eviniz modern telekom santral ya da pop noktalarına yakınsa, problemsiz olarak bunları kullanıyorsunuz. Enfes hızlarda internete bağlanıyorsunuz.

Performansı etkileyen faktörler

Daha yüksek performans, daha düşük download süresi

Kısaca açıklamak gerekirse VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Upstream olarak 300 metrede maksimum 51 ila 55Mbps hız desteklerken, 1500 metre sınırında 13 Mbps civarı hızlar elde edilebilir.

Mesela:

13. 8 Mbps 1500 m
27. 6 Mbps 1000 m
55. 2 Mbps 300 m

Öte yandan, "VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir. Bu sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir" deniyor. Bunu şöyle açıklamak mümkündür; mevcut veri transferinde, mesela bir arkadaşınıza bir dosya yolladığınızda, bu dosya bir sürü ufak paketlere bölünür, her pakette "kimden geldiği, kime gideceği, toplam paket sayısı, bu paketin numarası, her paketin büyüklüğü, gönderilme zamanı" gibi bilgiler eklenerek yollanır.

Bunu en basit şöyle düşünebilirsiniz, apartmanda çatıdan bir borunun içinden, 2. kattaki Ahmet beye bir kilo baklava yolluyorsunuz, ama baklavaları tek tek atıyorsunuz, ama boru her eve açılıyor. Ahmet beyin baklavayı yemesi için, kimin gönderdiğinin, kime gideceğinin, kaç tane baklavanın olduğunun, bu gelenin kaçıncı baklava olduğunun bilgilerinin her baklavaya eklenmesi gereklidir ki, Ahmet bey 8 numaralı baklavayı almadığında "hoop bi dakka 8 numaralı baklava gelmedi" diyebilsin. Ayrıca borunun ucunda bekleyen diğerleri, paketi açıp "haa bu bize gelmemiş" diyip, paketin devam etmesini sağlaması gerekir. İşte aslında internette gönderdiğiniz dosya da bu mantıkla gider. Buna TCP/IP protokolü diyoruz. Gerçi uyanık birisi "aha bu paket bana gelmiş" diyerek, gelen paketleri kendine de alabilir ve içindeki cevizi fındıkla değiştirip paketi aynen gönderebilir. Ki buna da paket dinleme ve paket değiştirme diyoruz. Bu da ayrı bir yazı konusudur.

Neyse sonuçta tcp/ip güvenli olarak paketlerin karşı tarafa iletildiğinden emin olmak ister, karşı taraftan da sürekli paketlerin vardığına dair onay bekler. Bu da ekstra vakit ve ekstra pakette büyüme, yavaşlama yaratır.

Ama siz giden paketin gidip gitmediği ile ilgilenmiyorsanız, olduğu gibi paketi iletiyorsanız, yani televizyon görüntüsü, radyo, film vs gibi (ki bazen televizyonda renkler kutu kutu olur ve hafif kayma olur, işte bu aradaki bazı paketlerin kaybından dolayı oluyor) buna da UDP deniyor, böylece daha fazla miktarda veriyi aynı yoldan yollayabiliyorsunuz.

Ayrıca Google diyor ki:
VDSL teknolojisi büyük bir oranda ADSL teknolojisine benzemektedir. Fakat ADSL daha uzun mesafelerde de çözüm getirebilmesiyle beraber, çok daha karmaşık bir teknolojidir.

VDSL, telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılamadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL 'in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşmada herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL 'in kullanacağı frekansta sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Yani. . . yukarıda anlattıklarımızı onaylıyor :) diyor ki, VDSL o kadar yüksek miktarda datayı sıkıştırıyor ki, arada voltaj gidip gelmesi, voltajda azalma ya da artma, kabloların geçtiği yerdeki ısı farklılığı, yakınlarından yüksek frekans yayan cihazların geçmesi, kablo döşeme tekniği vs kritik önem taşıyor. Yani, bazen 1. 5 km de 13 mbit alıyorken, şu işe bakın ki 500 metrede 2 mbit alamayabilirsiniz! Çünkü tamamıyla size gelen kablonun yolda geçirdiği çetin yol koşulları, verilerin güvenli ve doğru gitmesine etki ediyor. Oysa bu problem ADSL, ISDN ve normal telefonlaşmada yok.

VDSL'in video ve asimetrik veri iletişiminde ATM hücre biçimini kullandığı varsayılmaktadır. Esas zor olan VDSL 'in non-ATM biçiminde (mesela geleneksel PDH yapısında) ve genişband hızlarda (T1/E1 hızından daha yüksek) simetrik kanallar arcılığıyla nasıl veri taşıyacağıdır. VDSL üst seviye iletişim kurallarından tamamıyla bağımsız değildir; şöyle ki birden fazla uçbirim cihazını bağladığınızda bağlantı düzeyi biçimini bilmek zorundasınız

İşler iyice kızışıyor ve karmaşıklaşıyor.

VDSL2 sayesinde, kullanıcılar Triple Play denilen ses, görüntü, veri, yüksek çözünürlüklü HD Video interaktif oyunlardan kesintisiz faydalanabilecekler. 30Mbit'lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB'lık indirme hızına olanak sağlarken upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. 8Mbit'ten 32Mbit'e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC'lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecek. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom'un 10Mbit'lik direkt hatlarını fahiş fiyattan kullanmaya mecbur kalacaklar.

Yani Telekom diyor ki, ben sana bu hızı verdim, sen ses görüntü, veri, video indir. Ama kimseye yollama. . Kimse ile Bir şey paylaşamazsın. Bu hızı verdik diye abartma, evde sunucu falan kurmaya kalkma.

Ayrıca, ADSL kullanıcıları mevcut modemlerini VDSL de kullanamayacaklar, yeni modem almak zorunda kalacaklar. Küçük Optik Ağ Ünitesi (ONU), fiber kablolama, arayüzler ve gerekli cihazlar düşünüldüğünde VDSL maliyetinden çok daha pahalı bir sistemdir.

Türkiye'de kablonun elverişli olduğu şehirlerde sunulan VDSL2 hizmeti ilk etapta 73 il 450 lokasyonda verilecek. Yani dediğim gibi, altyapı müsaitse olacak.

Elektrik hatları ve fiber optik internet?

Elektrik hatları üzerinden internet: Türkiye için bir rüya

Bazılarınız sorabilir, İngiltere'de elektrik hattından internet kullanılıyor diye. Evet o ülkelerde, elektrik hattı tüm şehri çevrelediği ve elektrik kabloları da çok sağlam ve düzgün döşendiğinden, bu kablolar üstünden yüksek hızda internet bağlantısı mümkün ve uygulanmaktadır. Lakin ülkemizde bunu kullanmamız söz konusu bile olamaz, çünkü santralde üretilen elektrik, şehirlere kadar gelene kadar %10-12 civarı doğal sebeplerden kayba uğrarken, şehirden evlere gidene kadar %70 civarı kayba uğruyor. . :)) komik mi geldi? Kaçak elektrik işte. . O yüzden elektrik kaçıranların çaldığı enerjinin parasını %20 zamlar halinde ödüyoruz. Düşünün ki bu hattın üzerinden veri geçecek bir de. Bazı bölgelerde kablolar birbirine değmeyebiliyor, elektrik geçiyor (ark yapıyor) fakat data geçemiyor. Bir dönem Tedaş (dağıtım aş), Teiaş (iletim aş), Teüaş (üretim aş), enerji hattı üzerinden haberleşip, evlerdeki elektrik kullanımını bu yolla ölçmek, merkezi bir sistemde bunu depolamak istiyordu (gerçi halen istiyorlar). Fakat altyapı eksikliği yüzünden bu bile henüz mümkün olamadı. O yüzden şimdilik elektrik hattı üzerinden interneti de unutun.

Birde fiber internet hizmeti veren firmalar var ülkemizde, onlar da yeni yeni başladılar. Bunda da bilinmesi gereken şey, fiber kablo altyapısının bulunduğunuz semtlerde ve mahallelerde olması gerekli, şimdilik Ataşehir ve Ataköy'ün bazı bölgelerinde olduğunu duydum. Bu da alternatif bir çözüm. Üstelik bu çözümde 100mbit'e kadar hız isteyebiliyorsunuz. Fakat burda da yine özel modemler ve kablo maliyetleri vs var.


Cenk Tarhan'ın notu: Eve bağlattım, denemeler yapıyorum. Bir süre sonra deneyimlerimi okurlarımız ile paylaşacağım zira o konuda da konuşulacak çok ama çok şey var...

Sonuç olarak...

Peki bu kadar VDSL2 ile ilgili olarak bir sürü karamsar tablo çizdik, peki bize ne tür avantajlar getirecek?

Buna göre 700 MB büyüklüğündeki bir VCD filmi 1mbit bağlantı ile 2-3 saat, saniyede 4 megabitlik internet hızıyla bilgisayara indirmek 29 dakikayı bulurken, 32 mega bit hızındaki VDSL2 teknolojisiyle 4 dakika sürecek (telefon hattından dial-up bağlansaydınız, kaç gün süreceğini söylemek bile istemiyorum).

Yüksek hızda internet olduğu için, canlı Tv yayınları, kişisel televizyon yayınları (kişiye özel yayın), yüksek kaliteli video konferans, kaliteli ve çok ucuz telefon görüşmeleri yapılabilecek.

Öte yandan, korsan piyasası yaşadı! Artık her yerde HD korsan filmler bulmak kolaylaşacak.
Yazıcıoğlu pasajının etrafında gizlice yanınıza yaklaşan "CD var, oyun var" dedikten sonra uzaklaşan arkadaşlar bundan böyle "full eyçdi film var abi" diyecekler. Kalın sağlıcakla...

Serkan Polat

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

Kısacası download var ama upload yok yani ev kullanıcısı için tv izlemekten başka bir numarası yokmuş ama korsan satıcıları yaşamış v.s v.s makale için teşekkür ederim.

cokk güzel bi makale teşekkürler...

her ne kadar download hızı yüksek olduktan sonra 1mb upload ile ne yapılır ki.

"full eyçdi film var abi"
Buna bayıldım işte :)
İyiki sizin zamanınızda doğmamışım diye şükür ediyorum :)
Çok gzüel olmuş teşekkürler...

okumadım bile arap telekom hiç mi hiç umrumda değil.

Konu başlığı makaleyi tam oluşturmamış.

ingilterede internet su tesisatlarından verilmiyor muydu?
geçenlerde böyle bir haber duydum da elektriği daha yeni duyuyorum.

mükemmel bi makale olmus...

Güzel makale Teşekkürler...O dial-up günlerinide iyi anlatmışsın....Dııı cıncırttttt ddddd gugüyppp bağlandı :)))

10 numara makale olmuş Teşekküler Serkan Polat..

700 mb lik bir filmi 4 dakikada indirebilecek mişiz? Ben demiyorum Türk Telekom diyor :)

internetten tv izlemek için neden birsürü para veriyim anlamadım, zaten uydudan, kablo tv den veya normal antenle tv izliyorum, hatta uydudan cam gibi net ve bedava, bide internetten para ile tv mi izlenicek ayrıca hatlardaki tıkanıklıktan dolayı görüntüde bozulmalar olacağıda yanına zarar.

vdsl i alırım,komşu ile paylaşırım,ucuza gelir :)

@13 Temmuz 2008 15:10 akn sizin gibiler yüzuñden var

@09 Haziran 2016 12:26 Artık yok paylaşabilir :)

FİBEROPTİK İNTERNET,ALTYAPISI VE GELECEĞİYLE İLGİLİ YAZINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ...

İnşallah şu ADSL 2+ teknolojisi ülkemizde kullanılır. Nasıl olsa ADSL modemlerin çoğu ADSL2+'yı da destekliyor. En azından VDSL2'ye geçiş bu yöntem sayesinde az daha kolaylaşır.

Bu arada bu ADSL için overclock yapabilme imkanımız var mı? Varsa bunu bizimle paylaşabilir misiniz Chip Ekibi. En azından bir 10-20 KB/sn'lik bir artış yaşayalım download hızlarında. :)

Herkese iyi günler. 10 numara makale.

Telekom'a soru:

Sayın telekom eğer upload 100kb ile sınırlı olursa ben 700 mb lık filmi 4 dakkada nasıl indirecem acaba?

emule ile zaten indiremessin 4 dakikada

torrent te ise filmi hızlı gönderemiyosam alamam da biliyosun demi telekom?

biliyosun tabi biliyosuuuuuun :)

bizi uyutuyosun telekom bide tutmuş 700 mb lık film örneği veriyosun ayıptır ayıp.

VDSL2 MODEMLER DESTEKLİYORMUU HERKES KAFASINA GORE YAZMIŞŞ ASIL SORU MODEMMİ ALACAĞIZ YOKSA YAZILIM FELANMII

"Eyçdi" kelimesine bayıldım. Bu arada modeminiz ADSL2'yi destekliyorsa ki yeni dönem çoğu modemler destekliyor, o zaman modem almanıza gerek yok. VDSL teknolojisini kullanabilirsiniz.

"internetten tv izlemek için neden birsürü para veriyim anlamadım" diyen arkadas :) bir zamanlar apple'dan steve wozniak hp'ye gidip ilk ürettigi bilgisayarı gösterdiginde. hp'nin yöneticileri "hangi manyak evinde bilgisayar kullanmak ister ki?" demişti. :)))
internette tv izlemek demek, istedigin saatte istedigin yayını, haberi, filmi, reklamı keyfince izlemek demek.
kişisel zevklerini belirtip,sadece buna uyan yayınları seyredebiliyor olmak sence süper olmaz mıydı?

benim anlamadıım suuu
VDSL2 yui aldıktan sonra kablomu deişdittirecez.
VDSL1 ne zaman cıktı. ADSL 2 ney bendeki ADSL yazıyor.2 alırsan daha iyi mi olur onu nerden alıcam.Bana su an içinb internetim normal geliyor ama ac gözlü olduumdan su andan itibaren daha da hızlandırmak isdiyom napacam...

Çok güzel yazı olmuş. Tebirkler.

Ama Ttnet'in yurtdışı çıkışı bu kadar azken bütün hat yoğunluğunu sadece aynı anda 5000 32Mbits lik VDSL kullanıcısını kaldırır. Diğer internet kullanıcıları ne yapacak acaba :)

Çok güzel bir makale olmuş eline sağlık...

türktelekom ilk önce adam aklıılı bir indirim yapsın adsl ye sadece yeni kullanıcılara değil.chıp dergisi olarak türktelekomun vdsl övceğiniz kadar imza kampanyası başlatsa daha yararlı olcak ttnet yazısını her gördüğümde sinirlerim tepeme çıkıyor benim gibi çoğu aradaşta aynı fikirdedir.

ah ah niye upload düşük yaparlar ki! ne güzel sabit ipmizi alsak server olarak kullanabilsek kişiler kendi yazıları resimlerini istedikleri gibi paylaşabilselerdi pehh!!

ADSL'in gelişini yıllardır beklemiştim. Hatta Beşiktaş'ta merkezi bir yerde oturmanın sevincini yaşıyor, internetin ilk bizlere nasip olacağını düşünüyordum. Port sırasına girmiş, sabırsızlıkla bekliyordum...

Aradan 1,5-2 yıl geçti yanılmıyorsam, evimi sular basmış, suların içerisinde yüzen eşyalarımla vakit geçiriyordum ki telefonu çaldı...

Telefondaki ses: ADSL aboneliğine başvurmuşsunuz, nasıl hemen açalım mı?

Yok artık, 2 yıl sonra bu ne hız... Lütfen gelip önce şu yüzen yatağımı beraberce kurulayalım...

herkese selamlar...

Nihayet Adsl2 Türkiye de
Nihayet adsl turbonet sayesinde Türkiye de ama bundan memnun olabileceklerin sayısı sanırım pek fazla olmayacak gibi.Hoş TT nin Sınırsız 512 bağlantı ücretiyle 1mb bağlantı aynı fiyat. http://www.turbo.net.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=53

IPTv için ortalama 2 sene beklemeniz gerekiyor malum VDSL2 telekom'un bu kadar yüksek fiyatlarla sunmasının sebebi geliştirmekte olduğu bir teknoloji zaman cercevesinde geniş tutarak oturtmak......3 sene geçti ne oldu adsl2+ ile 24 Mbit Standart oldu.VDSL2 ile kullanıcılar aynı fiyat üzerinden ortalama %30 fazlasına IPTV voip hizmeti verilmeye başlandı.Turktelekom IPTV işine girmek istiyorsa zaten internet hızını yükseltmeli,neden mi yazıda belirtilmemiş fakat hd yayın için en az 4 Mbit internet hızına ihtiyacınız var.(Ortalama 8 Mbit)Eh düşün şimdiki aldığınız en yüksek ADSL hızından IPTV yi geriye ne kaldı hiç web sayfası bile acamassınız.Eh diyelim ki ben videofonda aldım 1-2 Mbit te ona gitti eh birde üstüne voip satın aldım 1 mbit te ona gitti.Ne kaldı geriye :) (Ortalama hız ihtiyacı 12 Mbit)Mevcut hızlar en kısa zamanda arttıralacak ve aynı fiyat aralığında.Gecen Bakanımız acıklama yaptı Vergi indirimi yapacağız diye neden diye düşündüm (Boş vaktim mi cook ne ) Basit aldığınız vergiyi yüksek tutarsanız IPTV gibi sabit gelirlerden kar edemessiniz cünkü pahalıya gelir son kullanıcıya onun yerine ne yaparsak iyi olur sabit ücret ve düşük vergi nede olsa kendini telafi edecektir.Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka bir örnek evde uydunuz var peki devlet aldığınız donanımlar haricinden her ay vergi alabiliyormu cıkss :)) devlet bu hele ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise o zaman neder derki biz ıptv satalım herkez kullansın %1 bile vergi alsak kar :)

Eline Klavyene sağlık abicim okudukça yaşadıklarım geldi aklıma :D

Elinize ağzınıza bilginize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Valla durum soyle. romanyada yasiyorum 100 mbit bant genisliginde 15 mbit\s download (fakat download sirasinda 7-8 mbayt\s gordugum oldu her hangi bir yazilim olmadan) 7.5 mbit/s upload yapiyorum. Odedigim para ise sadece 12 Eurodur. Bununla birlikte anlasmali fiberlink firmalarinin kullanicilarindan DC yada direk copy pase yolu ile saniyede 10-12 mbayt/s dosyayi download edebiliyorum. Fakat halen Turkiye de ADSL mi ADSL + mi yoksa VDSL mi olacak sorunu var. Ozur dilerim ama anlamadigim diger bir nokta ise yine romanyada ADSL kullanan arkadaslarimin modeminde 30mbit/10 mbit baglanti hizi ibaresini alabiliyorum. Yani Turkiye de yapilan Firmalarin bu calisma gelistirmeleri guncel ve kaliteli bir hizmet degil baska dunya ulkelerinin kaldirmis oldugu sistemlerin 2 nci el olarak adapte edilmesidir.

gerçekten çok güzek bi güle güle öğrenmek bu olsa gerek. türk telekomun zaten bu hızları vermesi bence büyük şehirlerde mümkün bence benm gibi küçük ilçelerde oturanların ise daha uzun bi süre beklemesi gerekecek.

Ya millet Vdsl 2 den bahsediyor. Biz halen daha aman kotamız dolmasın diye video bile seyretmiyoruz netten. Fakirliğin gözü kör olsun bea.

türkiyede bir server açıp telekoma vereceğiniz para ile..
aynen o para ile fransada yapabilcekleriniz: orta üstü bi ev kiralar, standart üstü bir pc alıp (server), evinize fransızların kullandığı standart(türkiye için server niteliğinde bant genişliği), üstünüde cebinize harçlık olarak para kalması ile yaşayabilirsiniz..
yani türkiyede bir server kurmak yerine direk fransaya gidin orda yaşayın, zaten o parayı vermeyi göze aldıysanız. üstüne eviniz ve kendi serverınız olabilir. saygılar!

tamamda ne kadar bu illetin fiyatı?

illetin fiyatı şu an için 32 mbps için 169 ytl artı bikereye mahsus olmak üzere 200 dolar civarında modem maliyetiyle karşımıza çıkıyor. yazıda belirtildiği gibi dial up günlerini ziyadesiyle yaşayan biri olarak bu gelişmeyi önemli buluyorum gerçekten. 5 yıl önce sorsalar internete kopmadan bağlanacağımız günlerin olacağını bile kestiremezdim:)))

Ben açıkçası şu an Türksat 3A uydusunun yayına başlamasını bekliyorum. Telekom Vdsl 2 çıkarmış hiç de umurumda değil. Uydumuz yayına bir geçsin Ağrı dağından bile kablosuz bağlanıcaz. Rabbim bize o günleri de göster . Gerçi İstanbul'da yaşıyorum ama.

harika bir yazı, giriş gelişme ve sonuç mükemmel... ellerinizden öpüyorum ayrıca yüreğinize sağlık...
dial-up modem sesleri kulağımda canlanırken "vay be zaman nasıl da geçiyor" dedim ve şu son cümle ile gülüp hayatıma devam edeceğim :D "Yazıcıoğlu pasajının etrafında gizlice yanınıza yaklaşan "CD var, oyun var" dedikten sonra uzaklaşan arkadaşlar bundan böyle "full eyçdi film var abi" diyecekler."
ülkemin ve milletimin gözünü seveyim :D

Bu nasıl bir anlayıştır. eski kullanıcılar her zaman gözardı ediliyor.
YOK MUDUR BU KURUMA DUR DİYECEK????????

GO BEDEVI.. GO YOUR ÇÖL :DDDD

helal olsun baba ya nobel ödülü alınacak tipten valla

Herşeyi Turksat 3A uydusuna borçluyuz. Ama vdsl 2 nin fiyatı sadece gelir durumu iyi olan insanların değil halkın rahatlıkla kullanabileceği fiyata inene kadar Türkiye için bir gelişme oldu diyemeyiz kanımca

çok güzel yazı teşekkürler

32mb'a gerek yok.ADSL 'i 4mb-6mb-8mb diye paket yapsınlar fiyatları da 40-50-60ytl yapsınlar bence yeterli olur.Sınırlı internetde eğer halen olacaksa en fazla aylık 15ytl olmalı.Yeter soyduğunuz milleti.haram olsun verdiğmiz paralar vergiler

Güzel :))) Türk Telekom köşeyi dönüyor.

ya abi sen git stand up yap:D:D:D

euehuehuehe süpersin yaw yazı harika eline sağlık:D:D

"full eyçdi film var abi"

:D

Yazı çok hoş olmuş gerçekten, tebriikler ve devamını diliyorum.

HD FİLM İZLEMEK İSTİYORUM
DONMAYAN ONLİNE OYUNLAR İSTİYORUM
IŞIK HIZINDA İLERLEMEK İSTİYORUM
ÇABUK MÜZİK İNDİRMEK İSTİYORUM
HEMEN UPLOAD YAPMAK İSTİYORUM

VDSL 2 İSTİYORUM!!!!!!

çok güzle oldu dimi.reklama bu sözleri koysınlar 1 hafta içinde 1 milyon müşterisi olur bu adamların.

Burada bahsi geçen her işkenceyi yaşamış biri olarak Telekom'dan bizi kurtaracak diğer şirketlerin servis vermesini bekliyoruz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir