...Ve Apple pes etti!

Apple, tarihinin en büyük patent davalarından sayılan bu davada, en sonunda "pes" dedi!

...Ve Apple pes etti!

Sanal alışveriş devi Amazon ile Apple arasında iki yılı aşkın bir süredir devam eden "app store" isim kavgası Amazon'un galibiyeti ile sonuçlandı.

2011 yılından bu yana Amazon'a karşı yasal mücadelesini sürdüren Apple, kendisine ait olduğunu iddia ettiği "app store" yani "uygulama dükkanı" ibaresi ile ilgili taleplerinden vazgeçtiğini açıklayarak, Amazon'un ve benzer servisleri sunan diğer şirketlerin de aynı ifadeyi serbestçe kullanabilmesinin önünü açtı.

Amazon, 2011 yılında "Appstore" adlı Android uygulama bankası servisini hayata geçirdiğinde soluğu mahkemede alan Apple, bu terimin kullanım haklarının kendisine ait olduğunu iddia etmiş, Amazon'un servisin adını değiştirmesi gerektiğini ileri sürmüştü. Bu konuda HTC, Microsoft ve Nokia gibi markalardan destek gören Amazon ise jenerik bir tanımın bir markanın tekelinde olmasının saçmalığını vurguladığı savunması ile dava yargıcını da etkileyerek davanın reddedilmesini sağlamayı başarmıştı.

2011 yılında reddedilen davanın üstünden geçen 2 yıla yakın sürede yasal girişimlerini sürdüren Apple, nihayet geçtiğimiz günlerde havlu attı.Apple sözcüsü Kristin Huguet'nin Reuters'e yaptığı açıklamada, "Davayı daha fazla takibe luzüm kalmadığını düşünüyoruz. " demesi şirketin bu konudaki yasal girişimlerine son verdiğini duyurmuş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Herzamanki gibi apple... Yine pes, yine...

ya bu apple hep patent davasında kendini geliştirceğine böyle isimlere takılıyor çok gereksiz

app store diyince genelde insanların aklına apple gelir. amazon her zaman olduğu gibi yine gereksiz ve bir o kadar da reklam peşinde koştuğu için yakın bir zamanda gereken cevabı fazlasıyla alır merak etmeyin....

Bu bir ilk sanırım...

Uygulama Mağazası ifadesinin patentini alsaydı eğer Apple şuan her konuştuğumuz kelimeye telif hakkı vermek zorunda kalırdık.Uygulama mağazasını alan benim adımın telif hakkını da var vs vs cılkı öyle bir çıkardı ki kimse toplayamazdı.Karar gayet mantıklı ve yerinde olmuş.

Öyle bi başlık yazıyonuz ki, sanki apple kapanıyo..

@11 Tem 2013 15:29 adamın 3 dakikasına malondun chip

Herşeyi tekelinde tutma hırsı neden ? Rekabet ortamının kızışması Apple firmasını neden bu kadar rahatsız ediyor ki ? Kendi cihazlarından daha iyi cihazlar üreten firmalarla teknolojik olarak yarışmaya çalışmalı ve fiyatlarınıda kendisinden daha iyi cihazların üzerinde tutup isim trendi yapmamalı...Daha çok kaybedeceksin gibi geliyor...

Uvvvv feci

Nasıl google mağazasının adını değiştrip google play yaptı ise apple da istore de biter... Fazla takılmamak gerek.

Apple hacı adamlar kalite forewer Apple

@11 Tem 2013 21:36 türkçeyi katlettin kardeşim :)

@12 Tem 2013 09:45 ingilizceyi de katletti, forever diye yazılır.

App Store adındaki "app" kısaltmasının hem "Application" hem de "Apple" ilk üç harfi olduğu için özel olarak seçilmiş olabilir. Ancak standart terim ve araçların herkesin kullanımına açık olması da bilişimin temel ilkelerinden birisidir.

Sen de yorum yaz