Ve makineler isyan etti!

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin insansız katili kontrolden çıkınca Afganistan'da neler yaşandı?

Ve makineler isyan etti!
Hem Amerika, hem İngiltere aktif olarak kullanıyor

Amerikalılar'ın Afganistan'da kullandığı insansız ölüm makinelerinden biri, isyan etti! Kontrolden çıkan robot, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından yok edildi.

MQ-9, Predator-B isimleriyle bilinen Reaper (Azrail) insansız bir hava aracı. Güçlü turbo-prop motorlarıyla 5 ton ağırlığındaki gövdesini ve 14 Hellfire (Cehennem ateşi) füzesini taşıyabilen bu araç, belirlenen hedefleri uzaktan imha edebiliyor. Hellfire füzelerinden her biri bir tankı veya bir binayı dümdüz edecek güçte. Amerikan ve İngiliz güçlerinin kullandığı bu avcı-katil sınıfı araç pek çok operasyonda aktif olarak kullanılıyor. Terörist liderlerin öldürmekte kullanılan Predator bir suikastçi olarak da tanınıyor.

Afganistan'da kontrolden çıkan Reaper, komşu ülkelerin hava sahasına girmemesi için Amerikan jetleri tarafından vurularak düşürüldü. Bu olay bir çatışma görevi esnasında gerçekleşti. Dağın kenarına çarpan Reaper, sivil kayba neden olmadı. Aracın neden kontrolden çıktığıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Terminator gerçek olacak gibi!!

hehe terminatör başladı :D

nasıl kontrolden cıkıyor yapay zekası var galıba ve insanlaştı yada kontrol haybedilmis olabılır kontrolu sağlıyan parcalar bozulmus böylece kontrolden cıkmısda olabılır hemen isi skynet tarzına bağlamayalım

virus bulaşmıştır :p

şaka bi yana bu yazılımlar için çok çalışılıyor ve çok milyon satır kodluk yazılımı da sonuçta insanoğlu hazırlıyor, aksaklıklar olabilir. insanoğlu hiç bir şeyi mükemmel yapamaz. çünkü kendisi mükemmel değildir.

başlarına yıkılsın

daha neler görecez bakalım inşallah amerikan ordusunu tamamen ortadan kaldırır bu azrail :)

skynete döndü iş

ufo sandığımız zımbırtılar da bu adamların gizli silahları bence

İnşallah hepsi kontrolden çıkar, amerikan hava üslerini bombalarlar.

Bu bana 2005 yapımı Stealth filmini hatırlattı.

SkyNet'tir :)

bunlar hep skynet

şu ağa baba ülkelerin yaptıklarını yargılayacak bir mahkeme yok değilmi.
aynısını ben arabamla yapsam hemen dava açarlar ?
beni geç iran kore neyim yapsa vay hallerine.

Yapay zeka yaratmak o kadar zor degil aslinda. Belirlemesini istediginiz bir hedef koyarsaniz, randomgenerator ile acik kodlu bir kod yazarsiniz. Her defasinda uretilen farkli kodlardan, bu hedefi basaran kodlar bir kenara ayrilir basaramayanlar her tur elenir sonuc olarak tipki insanin milyonlarca senede evrimlesmesi gibi, bilgisayarda acik kaynakli kodlari evrimlestirio, kendmizinkine benzer bir zeka yaratabiliriz.

Tabi buradaki tek problem mukemmel random generatoru yaratabilmekte...

Anteni kırılmıştır.

biraz klasik olacak ama terminatore foğru gidiyoruz

bu neyaw sky nete baglamayalım ama ortadada bir olay var

yaw biri hacklemıstır hackleyinin elleri dert gormesin kac hayat kurtardı

rage against the machine :D

uçağı boşta bırakırsanız gider vitesi inerken 1 de bırakacaksınız. bizim arabada bikeresinde kontrolden çıktı. boştaymış gitti çöpe tosladı.toslamasaydı vuracaktım bende :-D

alkollüdür makine :D

abi süpersiniz bunlar ne yorumlar XDDD hele o vitesi boşta bırakma olayına koptum XDDD

daha binlercesi var, terörle savaşa devam

uçağı boşta bırakırsanız gider vitesi inerken 1 de bırakacaksınız. bizim arabada bikeresinde kontrolden çıktı. boştaymış gitti çöpe tosladı.toslamasaydı vuracaktım bende :-D

tolter, abi nerden aklına geldi ya. Ölcem lan gülmekten. puhahahaha

Parçası bozuldu, virüs bulaştı vb. diyenler bu cihazlari herhalde 30 dolarlık çin malı uzaktan kumandalı uçaklarla karıştırıyorlar. Ayrıca abd o bölgede sağdece rusyanın hava sahasına saygı gösterir zira ruslarla papaz olmayı asla istemez. Buna birde yazılımın imana gelemeyeceğini, başka değişle durduk yere farklı iş yapamayacağınıda ekleyin. 2 secenek yar. Ya başkasının kotrolüne geçti ve abd- rusya savaşını tetiklemek için kullanılacaktı ya da sabotaj. Gerisi yalan.

"daha binlercesi var, terörle savaşa devam"

kim terörist acaba abd nin öldürdüğü insanların sayısı el kaide saldırılarında ölenlerin sayısını geçti.

Neymiş uçağı boşta bırakmayacakmışız...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir