Ve uçan araba satışa çıktı...

9.000 metreye tırmandı, 13.000 kilometre yol tepti ve onaylandı. İşte satışa sunulan Skycar...

Spor araba kadar hızlı, arazi aracı gibi esnek...
Süzülüp gidiyor, saatte 160 kilometreyle!

Parajet Otomotiv Skycar için ön siparişleri almaya başladı. Yola çıkması tamamen yasal olan, kanun ve nizamnamelere uyan bu dört tekerlekli araç uçabiliyor. "Ram-Air Wing" teknolojisi denilen bir teknolojiden yararlanıyor. Bu yön ve hız kontrolüne imkan veren bir paraşüt türü aslında. Araba bu paraşüt ile uçuyor ve 3000 metreye kadar irtifa kazanabiliyor.

Saatte 160 kilometre hızla uçabilen Skycar, mucidi Giles Cardozo'ya göre 200 metre mesafeden kalkış yapabiliyor. Ayrıca yine Giles'a göre iniş ve kalkışları uçaklardan çok daha kolay ve güvenli. Uçaklardaki gibi bir burnu aşağı yukarı ayarlama hareketine sahip olmadığı için de inişte açıyı ayarlayamayıp çakılma tehlikesi yok. Tehlikeli bir duruma karşı da acil durum paraşütü var.

Test edildi: İngiltere'den Afrika'ya gidip geldi

Hem havada, hem karada test edildi

Menzili 320 kilometre olan araç karada ise Yamaha R1 motoruyla 140 beygir gücünde, 100 kilometre hıza 4.2 saniyede çıkıyor ve saatte 225 kilometre hıza ulaşabiliyor. Mad Max filminden çıkma bu araç, her türlü arazi koşulu için uygun, hatta arazinin olmadığı koşullarda bile!

Peki araç test edilmiş mi? Evet Bear Grylls bu aracı Everest dağından yükseğe çıkmak için kullanarak 9.000 metre yüksekliğe tırmanmış. Dahası aracın mucidi bu araçla 13.000 kilometre yol katederek Afrika'ya gidip İngiltere'ye sapasağlim dönmüş. Her türlü testi geçen Skycar artık ön satışta. 10.000 pound depozito ile toplam 50.000 pound'a geliyor. Bu da aşağı yukarı 125.000 Türk Lirası'na denk geliyor. 2010'un sonunda ilk siparişlerin üretimden çıkması ve sahiplerinin eline ulaşması bekleniyor. Maceracıların talebinin büyük olacağı kesin.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Param olsa kesin alırım ama paraşütle ne kadar uçarım o konuda tereddütteyim.

Bear Grylls test etmişse tamam zaten.
Ama fiyatı bayağı uçuk ...

Başlık çok yanlış, ama " 9000 metreye çıkıyor, sonrada paraşütle iniyor" denseydi, bende habere bakmazdım valla!:)

parası olan konuşur bizde keyifle seyrederiz

B sınıfı ehliyet ile kullanabiliyor muyuz peki?

hiç teknolojik deil .bildigimiz akülü arabaya parajüt ve motor takılmış hali.ya diyelim bi fırtına çıktı nolcak.sizi alıp ıssız bi adaya veya amazon ormanlarına atcak işin yoksa katil karıncalarla,piranalarla ve insan yiyen yamyamlarla ugraş dur:-)(böyle tekerleksiz havada uçan şu filmlerdeki dibi bişi yapsalar süper olur.bknz:gelecege dönüş)

e karşı yönden rüzgar estiğinde ne kadar hızla gidebiliyor havada askıda kalmasın

125bin bence iyi fiyat, param olsa verirdim

türkiye şartlarında kullanılmaz o havada polis ceza nasıl kesicek

gereksiz arabanın üstüne paraşüt baglamış :)

benim şahin ede baglarım paraşüt ü uçarım mis gibi

çok hoş bi alte benziyor biz 8-10 bin tl verip araba alamıyoruz gerçi bunu nasıl alıcaz

havada yol boş kaptırıp gidelim......ne kural var..nede engel....

Evet yeryüzünde araba denizde araba artik havadada araba araba araba...:S sağımız araba solumuz araba altımız araba üstümüz araba oldu ya yeter artık ya. artık havadada trafik başlıyo desenize.

cidden ne gerek var bunlara okadar bin para yedirmeye benim doğan slx var 1.6 boru gibi üstüne sanayide iki demir kaynak geçir arayada çarşafı sokuşturdukmuydu tamam....en fazla 200 kaat masraf

bi şahin al ona paraşüt bağla al sana skycar :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir