Veri İhlalinden Etkilenmeyen Yahoo Hesabı Yok!

2013'te gerçekleşen dev veri sızıntısından herkesi şaşkına çeviren rakamlar gelmeye devam ediyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Veri ihlalinden etkilenmeyen Yahoo hesabı yok!

Yahoo'nun bugün açıkladığına göre Ağustos 2013'te gerçekleşen veri ihlali olayı, hizmeti kullanan herkesi etkilemiş. Yani Yahoo'nun tüm üç milyar kullanıcı hesabından hiçbiri bu konuda istisna değil. Firma en başta sadece bir milyar hesabın etkilendiğini açıklamıştı, ama hack olayı açıklandığından beri Yahoo, sayıları arttırmaya devam etti. Bugünkü açıklama ise son noktayı koydu: Bir Yahoo hesabınız varsa, kesinlikle bu veri ihlalinin bir parçasısınız.

Firmanın 2016'da açıkladığına göre hackleme, hesap bilgilerini açığa çıkardı. Yani; isimler, e-mail adresleri, hash halindeki şifreler, doğum günleri, telefon numaraları ve bazı durumlarda "şifreli veya şifresiz güvenlik soruları ve cevapları" ele geçirildi. Yahoo, şifrelerin açık metin halinde ele geçirilmediğini ve hackerların Yahoo hesaplarıyla ilişkili kredi kartı veya banka bilgilerini ele geçirmediğini söylüyor.

Açıklamadan sonraki aylarda ABD Adalet Bakanlığı, 2014'teki ayrı bir Yahoo hack olayı için Rus yetkililere "devlet-destekli" suç iddiası ile dava açtı. San Jose'deki Bölge yargıcı da yeni davaları onayladı.

Bugünkü haber Yahoo'nun dört ay önce Verizon Communications tarafından 4.48 milyon dolara satın alınmasının ardından geliyor. Bu miktar hack olayının ağırlığından dolayı ilk tekliften 350 milyon dolar düşük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

yahoo ABD ve Yeni Dünya denilen Amerka kıtasının dışında pek varlık gösteremeyen google karşısında hergün kan kaybederek eriyordu. Kendi ipini kendi çekti ve güvenliğini sağlayamayıp tüm verileri çaldırdı. O yaptı bu yaptı geç bunları zaten finansal olarak kime satsakta kurtulsak yeni bir keriz finansör peşinde idiler. Veri hırsızlığı çoğu zaman dışardan değil firma içi çalışanlardan geliyor. Fidye için şantaj amacı ile paraya çevrilmeye çalışılıyor. Bu tehlike tüm bilişim dünyası için var!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost