Vista'dan sonra "Windows 7"

Windows Vista ile daha yeni tanıştık ama şimdiden bir sonraki Windows hakkında tartışmalar başladı.

Aslında Vista sonrası Windows hakkındaki tartışmalar yıllar önce başlamıştı. Ancak herkesin odak noktası Vista olduğu için fazla ilgi görmüyordu. Vista'nın çıkmasıyla birlikte dikkatler bir sonraki Windows'a kaymaya başladı.

Önceleri Blackcomb kod adını taşıyan yeni Windows daha sonra Vienna olarak adlandırılmıştı. Microsoft'un belirlediği son isim ise Windows 7... Microsoft'tan konu ile ilgili bir açıklama yapılmamasına karşın, Windows 7'nin 2010 ile 2012 arasında bir tarihte satışa sunulması bekleniyor.

Vista aslında ara ürün olacaktı

Aslında Vienna, eski adıyla Blackcomb, 2000 yılında Windows XP'nin halefi olarak duyurulmuştu. Windows Vista ise ikisinin arasında, radikal değişiklikler içermeyen bir ara ürün olarak düşünülmüştü. Ancak özellikle işletim sisteminin güvenliği üzerindeki uzun süren çalışmalar nedeniyle yaşanan önemli gecikmeler, Vienna'nın ileri bir tarihe ertelenmesine ve Vista'nın bir ara ürün olmaktan çıkıp, XP'den çok farklı yeni bir ürün olarak sunulmasına yol açtı. Bahsi geçen ara ürünün yerine ise XP Service Pack 2 yayınlandı. Diğer taraftan, Vista ile Windows 7 arasında ise Fiji kod adlı kapsamlı bir Service Pack (Servis Paketi) yayınlanması bekleniyor.

Tüm farklılığına rağmen Vista, yeni bir Windows sürümü ve alışılmış pek çok Windows özelliğini bünyesinde barındırıyor. Buna karşın Vienna, yeni adıyla Windows 7, PC ile kullanıcı arasındaki etkileşimi yeniden tanımlamayı vaat ediyor. Windows 95 ile birlikte tanıştığımız Başlat sistemini içermeyen tamamen yeni bir arayüzün, Windows hakkında bildiğimiz her şeyi değiştimesi bekleniyor. Pie Menu, Windows Power Shell (monad), WinFS, Windows Live entegrasyonu ve daha pek çok özelliği sıkça duyacağız artık. Gerçi bu özelliklerin bazıları geçmişte Vista için de telaffuz ediliyordu. Bu nedenle, Fiji ile birlikte bunların bir kısmının sunulması mümkün olabilir.

İlginin Vista'dan başka bir yöne kaymasını engellemek için, Microsoft şimdilik Windows 7 konusunda bir açıklama yapmıyor. Ancak bir süre sonra çeşitli ipuçlarının açığa çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

2012 diyorlarsa bence 2014 deyin siz.Vista 2008 sonlarına doğru yaygınlaşır 2010 sonlarında xp kullanıcı sayısı iyice azalır 2012 de betalar çıkar(whistler) 2014de işletim sistemi yeni adıyla çıkar(vista)

Microsoft, Windows 95 ile alışılagelmiş işletim sistemi çizgisini değiştirmişti.
Daha sonra çıkan Windowslarda arayüz aynıydı.
Umarım haberde denildiği gibi ileride çıkacak olan Windows 7 ile alışılmış işletim sistemi anlayışımız tekrar değişir

Ama herşeyden önce şu Vista'ya bir alışalım da ... :)

Bencede ilk önce şu vistaya bi alışalım. zira ben uzun zamandır nerdeyse günde 10-12 saat pc başındayım. ama hala rahat rahat kullanamıyorum. bunun yanında desteklemediği programlarda oluyor. bunların vistaya uyumlu olanlarını hazırlıyorlarmış ama artık ne zaman sürerler piyasaya bilemiorum. hayırlı uurlu olsun herkese.

Microsoft'u hep takdir etmişimdir. Etmeye de devam edeceğim gibi görünüyor. Vista'yı gördüm ve çok begendim. Artık alıştıgımız başlat menüsü ve diğer unsurlar yok. Yerini daha sade ama kullanışlı bir masaüstüne bırakmış. Ayrıca güvenlik açısından da başarılı. Başka bilgisayardan ataklarıma karşı kendisini çok iyi savunuyor. Windows 7'yi duyunca şimdiden merak ettim. :)

Vistanın derdi bitti de şimdi Windows7 tartışılıyor. Tanrım sen bize sabır ver!

bence vista çok salakca birsey herkesi de vista ya geçirmek için zorunlu yapamaz. vista sadece görsellik ve pc satışlarını çoğaltmak için yapılmış birseye benziyor görsellik göz boyuyor ve hekez onu kullanmak istiyo ama kullanamıyo RAM VGA HDD İŞLEMCİ bir sürü sorunları var gerek yok bunlara eğer ki winows 7 de böyle olursa ürk insanlarını kandırmaktan baska birsey değil. Güvenlik sistemi var ama yetersız her seyi sorun ve windows 7 ninde çıkması vistanın tutmadığı ıcın bence daha xp nın bile kaç yıldan beri açıkları var kimbilir vistaa ben buna gülerim. ama her zamanda yasala karşıyımdır bum sajı bastan okugunuzda anlarsınız. kendinizi kandırmayın arkadaslar bunlar gercek..

Haklısın Kardeşim bencede öyle artık microsoft PARDUS çıkkaldan beri bocalamaya basladı sözde herkez illegal windows kullanamayacak demişti ama nerde XP Vista hepsini kırdılar microsoft artık geriliyo gibi bence.
nick : Design

arkadaşlar ben vista home premium kullanıyorum ve çok memnunum... bir eksik var... ram belleği çok yoruyor... 1 gb ram var ama vista yüzünden yine de yetersiz kalıyor.. bir fifa yi bile kaldıramıyor.. ram belleğin hiç bir işlem yapmadığımda bile %60 ını yiyor... xp kullanırken çok süper olan fufa şimdi vistada kuramıyorum ram yetersiz diyor...

lakin ram i 2 gb çıkaracağım.. o zaman sorun kalamz heralde.. çok kullanışlı:)

idealist_61@hotmail.com

arkadaşlar windows vista'ya bu kadar laf söylüyorsunuz ama aranızda hiç kullanıpta herşeyini çözen var mı vista'nın? bunda 1 hafta önce bende vista'nın berbat olduğunu düşünüyordum. fakat kurup biraz kurcalayınca hakkatten mükemmel bir işletim sistemi olduğunu anladım. Artık kimse beni xp'ye döndüremez! tabi vista'nın çok ram yediği doğru.. Bende 2 GB Ram var ancak düzgün çalışıyor...

vista güzel tamam herşeyiyle de
ram bırakmıyo kullanıcıya bütün kullanıclarda bu sorun
tamamen rahat olması için 3 GB ram şart
ama tamamen rahat olması için.

windows 7 bakalım nasıl olcak
tabi 2010 da çıkmayacağı kesin.Söylemedi demeyin arkadaşlar.
ben şimdilik xp ye takılıyorum. bi de vista nın dosya koruması gıcık etti arkadaşlar tema yükleyemiyorum naptysam olmadı. :D:D:D:D

eğer 7de vista gibi sorunlarla doğuş yaparsa yandık bu kadar sürede nasıl bu kadar hataları çıkartıyorlar anlamıyorum denildği ramı çok fazla kullanıyor bende 2gb ram var ama zorluyor ben kaldırdım xpye geçtim
tekrar tekrar söylüyorum 7de böyle olursa yandık....
eseran2002

Anladigim kadariyla $oyle ozetleyebilirim. Ilk once i$letim sistemi almadan, o bilgisayari ne icin kullanacaginizi bilmeniz gerek. (bence)
Oyun icin XP iyidir.
Arkada$lara hava atmak icin Vista iyidir.
Yuksek guvenlik veya bilgisayara tam hakimiyet gerektiren i$ler icin Unix (veya Linux)
Ofis uygulamalari ise XP ve Linux'te ayni.
Ben 1 senedir Linux kullaniyorum. Oyun sevmeyen bir insanim ve .Net kullanmiyorum Java'yi tercih ediyorum. Butun i$lerimi kar$ilyor. Sadece ilk haftalar XP'ye geri donmeyi du$undum. $imdi asla. Cunku Linux'e bir kere ali$tiginiz zaman, Microsoft'un sizi nasil kukla gibi oynattigini ve sizi nasil kafese kapali bir maymun gibi sinirlandirdigini farkediyorsunuz.

Bence Microsoft'un amaci sizin bilgisayar kullanmaniz degil "bilgisayarin sizi kullanmasi".

Renan Cakirerk
renan@r3n4n.com

Vista Çok Güzel Xpye Göre Gelişmiş Olması Kullanıcı İçin İyi Ama Acayip Gıcık Oldugum Nokta Şu Onay İstemesi Yoksa Çok Güzel Oda Güvenlikten Dolayı Ama Virüs Girecekse Her Türlü Girer İmkansız Deil Sonuçta...

sadece güvenlik yetmiyo herşeyde onay istiyo bide felaket kasıntı bi şiletim sistem pc me güvenmem rağmen oturup bi oyun bile oyanyamıyom ama sounda VİSTA yı kaldırdım bunu basaran az insandan biriyim kurdum XP pro yu şimdi pc im canavar gibi çalısıyo...

Ben xp cıktı cıkalı kullanıyorum mükemmel bi windows programı bence ama bilgisayarım miladını doldurdugu için yeni bir bilgisayar aldım yorumları okudum coguna hak veriyorum şimdi VİSTA windows'un en kötü sürümü bence normal program ve office programları kullanıcıları ve bilgisayara yeni kullanmaya başlayanlar için bence biraz iyi ama pro kullanıcılar için mahfolmus bir windows her neyse bilgisayarıma şimdi XP yükledim ve aynı anda 4 son sürüm oyun download ve daha bir çok şey yapabiliyorum AYNI ANDA diorum yani.... VİSTA kullanıp bilgisayarınızı sıkmayın kasmayın en güzeli XP... :) windows 7 de umarım düşündügüm gibi prof olur inşallah herkeze hayırlı günler...
TaYLan... :)

bi kere vista çooook berbat bi işletim sistemi xpde 1 gb ram olan oyun vistada 1.5 gb ya bnce önce windows 7 çıkmalı ondan sonra xp nin işi bitirilmeli

hatırlıyorumda windows xp çıktığı zamanlarda da xp aynı yorumları almıştı. 64 ramli 128 ramli bilgisaylarda xp çalıştıranlar bune yaaa berbat iğrenç demişlerdi. xp yi sildim 98 e devam diyenler inanılmaz sayıdaydı. vistadan performans alamayanlar yakınıyor çünkü 20$-25$ daha verip 1 gb ddr 2 ram alamak zoruna gidiyor. tam performans almak istiyorsanız yani kastım uçmak en az 1.5 gb ram 1.8 çift çekirdek ve en az NV 8500 tercihen 512 lik bi ekran kartı olması şart oyun oynayacam kadeşim diyorsanız 2-3 gb rami unutmayın. yaklaşık tamamiyle farklı her vistada ram kullanım düzeyi %32 lerde geziyor.
neden vista? çünkü güncel, çökme sorunu minimum, virus süngeri değil, sizden habersiz kolay kolay hiçbirşey olmuyor. göçtüğündede önemli verilerinizi kurtarmanız çok kolay. kusura bakmayın ama 512 ramle vista deneyen arkadaşlar hep olumsuz yorum almıştır birde işin şu tarafını görün. vista piyasaya çıkmadan 1 yıl önce ortalıkta test sürümü dolaşıyordu donanım üreticileri belki daha önce temin etmişlerdi ama adam akıllı çalışan bir driver üretmeyi 2 yıl içerisinde düşünmediler beceremediler sonuç itibariyle kabak vistanın başına patladı mavi ekranlar yetersizlikler uyumsuzluklar söz konusu oldu. bence suçu vistaya değil donanım üreticilerine bulun. vista sayesinde herkes pc değiştirmeye gitti ve rekabet tekrar tırmandı fiyatlar gerçketen düştü. normal ddr 400 ram 35 $ daha eskileri daha pahalı ama ddr2 20$ dan başlıyor eski bilgisayarına ram eklemeyi düşünen yeni bilgisayara ram eklemeyi düşünenden 2 kat daha zararda. araştırın görün duyun ,bana inanmayın kendinize inanın

görsellik ve estetik , birçok kişinin bilgisayarında güörmek istediği iki unsur. bunun yanında da anlaşılabilir ve kullanışlı olması. peki vista bunları ne kadar harmanlıyabiliyor? eger bu üçünü bir arada gormek istiyorsak; ne 3 gb ram ne daha iyi işlemci ne de vs. vs. ile başarabileceğimizi sanmıyorum. çünkü ne de olsa microsoft ürünü :) .
biraz daha fazla para verip bir apple alırsak sanırım bu isteklerimizi karşılayacaktır. bu arada 512 mb lık ram a sahip olan bir apple mini nin bile neler yapabildiğini gordukten sonra, microsoft un geçekten boşuna çabaladıgını, sadece oluşturduğu tekel ile "çakma" işletim sistemleri geliştirdiğini goruyorum.

görsellik ve estetik , birçok kişinin bilgisayarında güörmek istediği iki unsur. bunun yanında da anlaşılabilir ve kullanışlı olması. peki vista bunları ne kadar harmanlıyabiliyor? eger bu üçünü bir arada gormek istiyorsak; ne 3 gb ram ne daha iyi işlemci ne de vs. vs. ile başarabileceğimizi sanmıyorum. çünkü ne de olsa microsoft ürünü :) .
biraz daha fazla para verip bir apple alırsak sanırım bu isteklerimizi karşılayacaktır. bu arada 512 mb lık ram a sahip olan bir apple mini nin bile neler yapabildiğini gordukten sonra, microsoft un geçekten boşuna çabaladıgını, sadece oluşturduğu tekel ile "çakma" işletim sistemleri geliştirdiğini goruyorum.

Windows uda wistayı ya kullandım Windows bana göre hepsinden iyi
Windows 7 bakacağız

Bence windows 7 vistaya gore cok hızlı calısıyor xp gibi aynı..

hepiniz akıllı sınız sizlerde imkan verilse yaparsınız microsoft gibi bir yazılım devini devirecek bir türk soft herhalde

sayın TaYLan arkadaşım XP Windows programı değil bir OS (Operating System) yani İşletim Sistemidir Vista'nın sevmediğin yanı ağırlığı ise basit olarak 2 Gb ile denersen fikrinin değişeceği kanısındayım zira XP'e geçilirken de aynı şeyler söylenmişti suç OS da değil ona göre driver yazamayanlarda

Ulusal işletim sistemi PARDUS diyorum başka sözegerek yok.

ben xp pro. kullanıcısıyım. ve bundan çok memnunum windows 7 nin xp ayarında olduğunu düşünüyorum.vista sadece görsellik bence hiç bir artısı yok.sanırım windows 7 mükemmel bi çözüm olur ve çok iyi satış yapar.

BEN ŞUAN WİNDOWS 7 KULLANIYORUM HERKESE SELAM BENİM ETHERNETİ TANIMADI AMA YÜKLEDİM VE GÜNCELLEŞTİRMELERİ KENDİ YAPTI XP KADAR HIZLI İNTERNET EXPLORER 8 ÇOK HIZLI

bugün 7 yi kurdum şaşırdım müthiş bir hız.bilgisayarı kasmıyor ve xp gibi.görünüm hoş.çözmeye çalışıyorum.vistaya gıcık olmuştum kaldırmıştım.birde internette çok hızlı.aynı dosyayı int.download manager ile bir diğerini de 7 ile indirdim.kafa kafaya bu da şaşırtıcı:))

arkadaşlar pardusu önermem progrma kurmak için bile eklenti vb.şeyler istiyor ayrıca vistaya adam gibi ayar çekmezseniz umduğunuz performansa ulaşamazsınız işte windows 7 roket gibi onu öneririm.

Windows 7 gerçekten güzel olmuş şuanda evimde kullanıyorum gayet güzel yeni özellikler var Vista'dan daha iyi üstelik driver yüklemenize gerek kalmadan kendisi internetten buluyor

arkadaslar bı sorum olcak ben suan vısta kullanıyorum wındows 7 yı kullanmam ıcın ne yapmam lazım hangı yolları ızlemelıyım sımdıden teskkrler...

WİNDOWS 7 İÇİN SİSTEMİM NE OLMALI
(INTEL CORE 2 DUO P8400 2.26GHz 3 gb ram)

http://serdarkocaoglu.com.tr/2009/11/windows-7-test-inceleme-karsilastirma.html

windows 7 iyi ve hızlı daha iyiy olabiliri.....

w.7 de antı key uygulamaları var yanı lısansı olmayan program yuklendıgınde bu sıze eksı sonuc olarak gerı donmektedır ayrıca yasak ıcerıklı sıteler gıren pc kullanıcıları w. 7 ıle daha kolay bulunuyor dıkkatlı olmanızı tavsıye ederım yoksa bır gun kapıda bı polıs gorursenız sasırmayın artık denetımler sıklastı sakası yok bu ısın xp guvenılmeyen bı ısletım sıstemı oldugu ıcın ardı ardına yenı ısletım sıstemı cıkıyor w.7 dede her sey gırlılen her sıte yuklenen her program takıp altındadır saygılar ...

Sen de yorum yaz