Web kameraları ekranın içerisine girecek!

Apple'ın üzerinde çalıştığı yeni teknoloji, web kameralarını laptop ekranının içerisine gömecek...

  • Selim Öztürk
Web kameraları ekranın içerisine girecek!

Günümüzde satışa sunulan notebook'ların birçoğu artık dahili webcam'iyle birlikte kullanıcılara ulaşıyor. Bu nedenle kullanıcıların notebook dışında ayrıca bir webcam almasına da gerek kalmıyor.

Apple ise webcam'li notebook'larında radikal bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Ekranın üzerinde yer alan kamera yerine ekranın arkasında yer alan bir kameralı notebook konsepti üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Apple, böylece göz teması kurarken kişilerin ekranın yukarısına bakmasına gerek kalmadan, doğrudan ekranın ortasından karşısındakinin gözlerinin içine bakabilmesine olanak sağlamayı planlıyor.

Apple, bu yeni konseptini şimdilik hayata geçirmiş olmasa da, bu konudaki çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Belki ileride yazılımla dokunmatik ekranlardaki özellikler kullanılarak monitöre kamera özelliği kazandırılabilir, şimdilik bu uygulama da ilerleme kabul edilmelidir.

BU YAPILIRSA SÜPER

her zaman istediğim bir şeydi ,umarım en kısa zamanda geliştirilir .

gerek varmı ki? gözlerine neden bakıyoruz? sanal mecralarda göz, fiziksek gözle aynı mıdır? senin pixeline gurban... :):)

bunun fiyatı ne kadar :)

dh de bir eleman söylemişti kesin ordan çaldılar fikri :D

lise 1 e giderken ilk defa kamera almıştım masanın önünde yer olmadığından yana koymuştum birisine kamera açtığımda niye hep profilden gösteriyosun kendini demişlerdi.benimde aklıma o zaman geldi dedim keşke monitörün içinde kamera olsada böyle saçma sapan sorulara mağruz kalmasam diye şimdi adamlar ekranın içine kamera koyuyo.bunu niye anlattım biliyomusunuz hani o apple tutkunu insanlar varya tapıyolar resmen apple ın mallarına.şimdi stee jobs çıkıcak ilk defa biz yaptık diyecek.ulen ben bunu taa o yaşımda aklımdan geçirmişim adam yıl 2009 olmuş daha yeni yapıyo bide ilk defa bunu düşünen kendileriymiş gibi bunu millete satıcak.e tabi bizim saflarda zavallım eli mahkum alıcaklar(eli mahkum:apple'a tapanlar)ilerde polemik çıkmasında diye söylüyorum bu adamlar hiç bişeyi ilk defa yapanlar değildir aklınızda olsun ona göre düşünüp karar verin.saygılar

Dahiyane bir fikir umararım pratiktede kullanılabilir ama pc'lerde.

senin lise 1 de aklına gelmiş ama adamlar işi teknolojiye geçirip birde yapacaklar.. sadece fikirle olmuyor..

ziyaretçi elinde onu yapacak teknoloji yoksa susacaksın. boş yere konuşmuyacaksın teknoloji varsa konuşacaksın.

hıı ondan sora trojen yollucak biri ip numaramdan kameramı açıcak ondan sora al başına belayı :)

Iphone un icine de kamera gomulecegi soyleniyor.

zaten apple daki kadar param olsa üstelik o yaşta çoktan hayata geçirirdim fikri ben ayrıca çoktan kullanır olurdun! birazda apple a tapanlara mesaj attım burada o kamera ekranın içine girdi diye bir sürü para vermesinler diye... anlaşılması gereken nokta bu bilmem anladın mı?

"senin lise 1 de aklına gelmiş ama adamlar işi teknolojiye geçirip birde yapacaklar.. sadece fikirle olmuyor.."

hıı ondan sora trojen yollucak biri ip numaramdan kameramı açıcak ondan sora al başına belayı :)

Çok doğru katılıyorum sana her dakikamızı kayıt altına almak istiyorlar .Yeni nesil ekranlar cıktıgından beri aklımı kurcalayan bir soru var acaba bu ekranlardan dışardan izleme yapılabiliyor mu?

Çok doğru katılıyorum sana her dakikamızı kayıt altına almak istiyorlar .Yeni nesil ekranlar cıktıgından beri aklımı kurcalayan bir soru var acaba bu ekranlardan dışardan izleme yapılabiliyor mu?

"hıı ondan sora trojen yollucak biri ip numaramdan kameramı açıcak ondan sora al başına belayı :)"

Belki bu sayfayı okuyanlarda bunlara dikkat ediyordur, kesinlikle webcam ve mikrafonumu pc de takılı bırakmıyorum. Cep telefonumun BT si(izinsiz giriş yapılabiliyor) herzaman kapalı duruyor bana özel dosyalar var içinde. Ev ve cep telefonlarıyla konusurken ne kredi kartı bilgilerimi nede şifrelerimi özel bilgilerimi paylaşıyorum(sabit hatlar hiç güvenli değil) msn de de öyle. Sizde bunlara dikkat edin. Merakdan sizi dinleyen izleyen bir arkadaşınız bile olabilir. Son olarak birisini ararken telefon calıyor ama açmıyorsa ona küfür etmeyin malesef böyle bir acık var avea bildirmiştim, karsı taraf sizi duyuyor ama telefonu açmamış oluyor ucret kesilmiyor , bu sadece benim telefonuma has bir özellik olmasa gerek :) Konuyla alakasız oldu bağışlayın sadece bir kaç yoruma eşlik etmek için yazdım.

bence güzel fikir....

apple'de trojan çalışması için apple'nin kendi programlama dilini bilmeniz lazım Ama bilenlerin çoğu windows ortamında yazdığı için bi sorun yok. ayrıca bi açık felan olunca apple'nin aylık updateleri bu işi hallediyor

fiyatları çok pahalı amerikadan getirtmeseydim türkiyede hayatta almazdım. yaklaşık 2 bin ytl kar'ım oldu.

Kameram var ama en son ne zaman kullandım hatırlamıyorum. Monitör olurken mecburen neden birde kameraya para verim. Kullanmayacağım özellik için neden fazla para ödeyeyim.
Ayrıca böyle bütünleşik yapıları tercih etmek bence çok yanlış. Diyelim monitör bozuldu. Mecburen kamerayı da çöpe atmış oluyorsunuz. Ya da kamera gozuldu. Servise gönderdiğinizde monitörsüz kalıyorsunuz. Arkadaşımın apple'ı var ve dvd sürücü bozuldu. Tüm makine servise gitti. 15 gün bilgisayarsız kaldı. Compakt bilgisarlardan uzak durun diyorum kısaca...

Sen de yorum yaz