Web sitenizin hızını ölçmeye yönelik 10 araç!

Favori siteleriniz aslında ne kadar hızlı? Bu etkileyici 10 web aracı ile kendiniz ölçün!

  • Zeynel A. Öztürk

Site sahipleri genellikle sitelerinin hızını ölçmeye yönelik birçok web aracına ihtiyaç duyarlar. Bu testler arasında site yükleme süresini sınama, optimizasyon testleri, site karşılaştırma araçları ve performans araçları var. Aynı zamanda, site sahibi olmasanız bile, favori sitelerinizin ne kadar hızlı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Eğer siz de bu tür araçlar arıyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. İşte birbirinden faydalı ve pratik web sayfası hız ölçme araçları:

loads.in

loads.in, web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini dünya çapında 50'den fazla konumdan sınıyor. Siteniz tüm dünyaya hizmet veriyorsa veya ziyaretçilerizin bulunduğu ülkeden farklı bir konumda bulunuyorsa, web sitenizin ne kadar sürede açıldığını görmek faydalı olabilir.

Rapid Searchmetrics: Website Speed Test

Araç, web sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini gösteriyor. Bu sayede sitenizi optimize etmeniz gerekip gerekmediğine karar verebilir veya ISS'nizi değiştirme kararı alabilirsiniz.

Uptrends, Page Speed Online ve Full Page Test

Uptrends HTML web page-test tool

Birçok test aracından oluşan hizmet, sayfanızın yükenme süresini ve HTML sayfanızın hızını, resimleri, çerçeveleri, CSS stil sayfalarını, Flash öğelerini, RSS beslemelerini ve Javascript nesnelerini sınayabiliyor. Tam HTML sayfa testi aracı ile yapabileceğiniz detaylı testte, hangi öğelerin sayfanızı yavaşlattığını ve onu nasıl optimize edeceğinizi görebilirsiniz.

Page Speed Online

Araç, web sayfanızın içeriğini analiz ederek onu hızlandırmaya yönelik bir takım önerilerde bulunuyor.

Web Page Performance Test

Bu araç ile sitenizi dünyanın farklı yerlerinden ücretsiz olarak sınayabilirsiniz. Sınama, IE ve Chrome gibi gerçek tarayıcılarla yapılıyor.

Pingdom Tools Full Page Test
Sonuçları çubuklar halinde gösteriyor
Full page Test, bir sayfanın yüklenmesini tekrar canlandırarak, içerisindeki öğelerin ne kadar sürede yüklendiğini çubuklar ile gösteriyor.

Load Impact, GTMetrix ve Slowcop

Load Impact Page Analyzer

Page Analyzer, web sayfası performansınızı web tarayıcınızın onu yükleme şeklini emüle ederek inceliyor. Sayfa ve referans kaynaklar yükleniyor, ardından önemli performans ölçütleri, bir diagram üzerinde gösteriliyor.

BrowserMob's Free Instant Test

Araç, bir test kodu yazmaya gerek kalmadan herhangi bir web sitesini test etmenize izin veriyor.

GTMetrix

GTmetrix ile kullanıcılarınız için daha hızlı, daha etkili ve daha gelişmiş bir web sitesi deneyimi meydana getirebilirsiniz.

Slowcop

Bu araç, sitenizi neyin yavaşlattığını bulmaya çalışıyor. Sonuçlar sizi şaşırtabilir, zira küçük değişiklikler sizi yüzlerce kilobayt veriyi yüklemekten kurtarabiliyor.

Load Impact Page Analyzer

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Benim site bile hızlı "Pre24.blogspot.com loads in 4 seconds" yazdı :D Dostu m sitedeki flash içerikleri azaltın derim 19 saniye çok !!!

türkçe bir kaynak da var www.sitehiztesti.com Oldukça faydalı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost