Web’de Herşey Bedava

Çoğu zaman fiyat kalitenin göstergesidir. Ancak internet üzerinden sayısız yasal ve yasadışı araca ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Sadece nerede olduğunu bilmeniz yeterli. CHIP sizlere internetin en yeni filmler ve şarkılar dahil olmak üzere ücretsiz imkanlarını gösteriyor.

Web’de Herşey Bedava (Sayfa 2)

Streaming içeriğini sadece web’de izleyebilmekten ve sabitdiskinize kaydedememekten şikayetçiyseniz www.lemuria.org/mirrors/asfrecorder/index_ger.html adresine mutlaka bir göz atmalısınız. Bu sayfada kopya korumalı Windows Media dosyalarını web’den sabitdiskinize kaydedebileceğiniz asf-Recorder yazılımı bulunuyor. Yazılım, sunucunun bir media player gibi kandırılmasını sağlıyor. Kuşkusuz bu durumda dosyanın oynatılması değil, sabitdiske kaydedilmesi işlemi gerçekleştiriliyor.

Video yazılımları: Kendi videolarınızı düzenleyin
Virtual Dub (() ile kayıtlarınızı yer tasarrufu sağlayan DivX dosya biçimine (() dönüştürebilirsiniz. Eğer kendi video CD’nizi hazırlamak istiyorsanız, VCD’ler ve SVCD’ler yaratabileceğiniz en iyi freeware araçlardan biri olan tmpeg (() size yardımcı olacaktır.

Yasal Filmler: Flash ile yapılmış sanat eserleri
En yeni Hollywood gösterilerinin haricinde sabitdiskinize siyah beyaz veya çizgi film benzeri videolar da gelebilir. Kuşkusuz bunlar arasında kaçırılmaması gereken ücretsiz ve yasal birçok sanat eseri de yer alıyor.

www.flashforward2002.com web sitesi üzerinde Hollywood işçiliği için hiçbir bütçe kullanılmadan yaratılmış ve Flash dosya biçiminin en son olanaklarına tanık olmanızı sağlayacak filmlerin ayrıntılı bir listesini bulabilirsiniz. Tabii ki bu tür animasyonlar hızlı bir internet bağlantısı gerektirir: ADSL bağlantısına sahip kullanıcıların artan iletişim hızı sayesinde hızlı bir biçimde sonuca ulaşmaları
mümkün olurken çevirmeli ağ bağlantısı ile modem üzerinden internete bağlanan kullanıcıların can sıkıcı bekleme süresi sırasında bilgisayarlarının yanına bir de kahve makinesi yerleştirmeleri tavsiye olunur.

Eğlence: Katil Fasulye ve Matrix taklitleri
İnternet tarihini anlatan en eski filmlerde kahve makinesi de önemli rol oynar. Artık her ne kadar farklı amaçlarla kullanılsa da streamig videonun ilk kullanım örneği olan kahve makinesini Cambridge Üniversitesi’nde görebilirsiniz. Bu tarihi buluşun ardından webcam olarak bilinen internet kameraları geliştirilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıldan beri ünlü Alman dergisi Spiegel’in web sitesinde de bu tarihi
ölümsüzleştirmek için görüntülenen Krups kahve makinesini www.spiegel.de/netzwelt/netzkultur/0,1518,174146,00.html adresinden izleyebilirsiniz.

Ayrıca adeta Matrix dünyasından çıkmış sahnelerin yer aldığı Katil Fasulye’nin maceralarına da web’den erişebilirsiniz. “Killer Bean” uzun bir çalışmanın eseri. www.jefflew.com adresinde bulabileceğiniz kısa film, ses ve basit görüntü efektleriyle web gezginlerinin ilgisini çekiyor. İnternet kullanıcılarının inanılmaz yaratıcılığı yeni kahramanların doğmasına yol açıyor: Bunlardan biri de Lego adamlar. Önceleri çocuklara yönelik olarak piyasaya sürülen bu meşhur oyuncaklar, artık yetişkinlerin karşısına büyümüş kahramanlar olarak çıkıyorlar. www.brickfilms.com web sitesinde her biri en az 20 dakika uzunluğunda 100’ün üzerinde lego filmi bulabilirsiniz.Web’de en popüler konulardan birisi de ünlü sinema filmi Matrix ile alay eden kısa filmler ((). Web üzerinden ulaşabileceğiniz diğer eğlenceli filmlerde ise örneğin eşcinsel lego oyuncakları ve çubuklardan oluşan “Star Wars” kahramanları gibi ilginç karakterler de canlandırılıyor.

Film dünyasından esinlenerek hazırlanılan www.pearlharborii.com internet sitesinde de oldukça ilginç görüntüler yer alıyor. Opera 6 Browser yazılımıyla web sitesinde gezinirken her seferinde browser’ın çökmesine neden olsa da Internet Explorer altında “Pearl Harbor II: Pearlmageddon” adlı bu kısa film Pearl Harbor ve Armageddon karışımı bir konuyu sergiliyor. Ayrıca www.ifilm.com sitesinde de sayısız film barındırılıyor. Burada çok miktarda fragman ve DVD’lerin ekstra materyallerinin yanında “Short Movies” kategorisi altında kısa ve tam sürüm internet filmleri sunuluyor. Aynı şekilde www.fanfilms.com sitesinde de eğlenceli ve kaliteli kısa filmler mevcut. Bu web sitesinin yapımcıları meşhur “Star Dude” benzeri “Star Wars” klonlarıyla adından bahsettiriyor (().

BEDAVA OYUNLAR

Bir Alman firmasının reklam amaçlı geliştirdiği Moorhuhn kendini ispatladı. Bu sayede ve çok daha büyük eğlenceler sunan ücretsiz oyunlar yayıldıkça PC’lerine korkuyla ve sadece iş amaçlı yaklaşan kullanıcıların çekingenliği de azalıyor. Örneğin yine Almanca içerikli www.gratis-spiele.de adresinde birçok ücretsiz oyun yer alıyor. Bu sitede aksiyondan reklam oyunlarına kadar kategorilere ayrılmış
listede zorlu zeka oyunlarından RPG klasiği Betrayal at Krondor veya C64’lerden tanıdığımız Boulder Dash’a kadar birçok oyunu indirebilirsiniz. www.freegames.com adresinde de ücretsiz olarak oyun oynayabileceğiniz bağlantılar bulunuyor. www.freeloader.com web sitesi ise oldukça değerli bir arşivin indirmesine olanak tanıyor. Burada eğlenceli gangster simülasyonu Grand Theft Auto ve klasik macera oyunu Beneath A Steel Sky gibi bir çok ücretsiz oyun yer alıyor. Ayrıca web sitesi üzerinden oynanabilen birkaç Java oyununa ulaşmak da mümkün.

Kuşkusuz Java tabanlı oyunların önemli sayılabilecek merkezlerinden birisi www.freearcade.com sayfaları. Örneğin Tailgunner, Browser pencerenizde vektör grafiklere tanık olmanızı sağlıyor veya SuperKid eski C64 zamanlarını yaşatarak oyun severleri Jump&Run oyunlarının renkli dünyasına geri götürüyor. Java oyunları arayanlar için www.freefungames.com ve www.javagameplay.com siteleri de büyük seçim imkanları
sunuyor. Özellikle de sonuncusu adeta bir oyun cenneti olarak tanınıyor. Emulator olarak bilinen özel programlar daha da eskilere giderek nostalji yaşamanızı sağlıyor. Örneğin www.emuunlim.com web sitesinde bulabileceğiniz programlar yakın zamana kadar piyasada satılan Arcon Archimedes’den ZX Spectrum’a kadar birçok popüler bilgisayarın PC platformuna taşınmasını sağlıyor. Ayrıca bu sitede her bir oyunu yaklaşık 200 dolara satılan ve halen oyun salonlarında görebileceğiniz NeoGeo konsol makinesinin oyunları da bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Chip'ten yine faydalı bir yazı.Teşekkürler.Emeğinize sağlık.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir