Wi-Fi ve Bluetooth güçlerini birleştiriyor

Bluetooth ve Wi-Fi teknolojileri birleşiyor: Yeni teknikle yüksek hızda Bluetooth bağlantısı mümkün.

  • Selim Öztürk
Wi-Fi'lı Bluetooth geliyor!
Bluetooth ile birbiriyle eşleşen cihazlar, bu yeni sistemle birlikte Wi-Fi teknolojisiyle veri alışverişinde bulunabilecek.

Cihazların mobilleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte hayatımıza giren ve kablo derdini ortadan kaldıran Bluetooth ve Wi-Fi, şüphesiz mobil bir cihaza sahip kullanıcıların vazgeçemeyeceği spesifikasyonların başında yer alıyor.

Birbirlerinden bağımsız olarak kullanılabilen bu teknolojiler, günümüzde üretilen birçok laptop, cep telefonu ve akıllı telefonda yer alıyor. Ancak geliştirilen yeni bir teknik sayesinde Bluetooth teknolojisi artık Wi-Fi üzerinden çalışabilecek. Diğer bir deyişle, geliştirilen MAC/PHY isimli yeni teknik ile Wi-Fi ve Bluetooth birlikte çalışabilecek.

Yeni sistemin mantığı ise şöyle olacak: Bluetooth'la birbirini gören ve eşleşen cihazlar, veri alışverişine başlamadan önce Wi-Fi moduna geçerek 54Mbps bağlantı hızında veri alıp gönderebilecek. Bu da Bluetooth'la eşleşen cihazların Wi-Fi'ı kullanarak çok daha yüksek hızlarda veri transferi yapabilmesini mümkün kılacak.

Önümüzdeki Nisan ayında ortaya çıkması beklenen yeni tekniğin en önemli artısı ise bugün kullanılmakta olan bazı mobil cihazın halihazırda bu yeni sistemi destekliyor olması. Bu cihazlarda, sadece küçük bir yazılım güncellemesi ile yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

mesela hangi elektronik eşyalar destekliyor bunu?

çok güzel hemde bt wifi açık olacakken teke düşürülüp enerji tüketimi azalacak

ha şöyle dakka başı yenilemek ten bıkmıştım valla laptobu :D

vayy be yazılım güncellemesi ile 54mbps artık telden internet daha zevkli olcak

100Mbps den aşşağısı kurtarmıyor boşvre gitsin wimax tan ne haber.

ooooo şahane bişey

n73lere uyarmı acaba :D

Bluetooth özelliği olan cep telefonların yazılımlarını geliştirseler de wifi ye bağlanabilsek ne güzel olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play