WiFi noktalarına güvenmeyin,önleminizi alın

Herkese açık PC ya da WiFi noktası kullanırken güvenliğinizi nasıl sağlayabileceğinizi açıklıyoruz.

WiFi noktalarına güvenmeyin,önleminizi alın

Son yıllarda hayatımıza iyice yerleşen ve gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivitenin kendi üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan internet, her geçen gün biraz daha hayati bir önem kazanıyor.

İnternete girmek için bir bilgisayar, cep telefonu veya benzeri cihazlara sahip olmak yeterli. Ancak bilindiği gibi bazı durumlarda kullanıcılar kendi bilgisayarları yerine bir başka bilgisayarı (mesela internet kafelerde bulunan bilgisayarları) ya da herhangi bir yerde bulunan WiFi noktalarını internete bağlanmak için kullanabiliyor.

Fakat halka açık olan bu tür bilgisayar ve WiFi noktaları konusunda kullanıcıların bir hayli dikkatli olması gerekiyor. Kullanıcıların bu tür bilgisayarlarda ya da WiFi noktalarında kişisel bilgilerini bırakması, üçüncü kişilerin bu kullanıcılara ait şifre ya da diğer benzeri önemli bilgilere erişebilmesine imkan tanıyabiliyor.

Bu galerili makalemizde WiFi noktalarını ya da halka açık bilgisayarları kullanırken neler yapmanız gerektiğini inceleyeceğiz. Böylece üçüncü kişilerin banka ya da diğer şifrelerinize ulaşmasının önüne geçebilme şansına sahip olacaksınız.

Not: Makalemizin devamına galeri sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iphone'den safari'ye giriyorum veya güncelleme uygulamalara falan bakıyorum. kendi telefonum olduğundan endişe etmeme gerek olmadığını zannediyorum. Ağ trafiğini izleyeceklerini de zannetmiyorum. zaten kendi kullandığım wireless ağında mac filtreleme kullanıyorum.

Eğer başkalarının bilgisayarından internete girip işlem yapmanız gerekiyorsa, bence o bilgisayarlardaki işletim sistemini kullanmayın.Mini-Linux dağıtımlarından birini flash belleğinize kurun.Örneğin "Slax".Slax'i mini CD'den de çalıştırabilirsiniz.
Böylece virus ve casus yazılım tehditlerini bertaraf etmiş olursunuz.Kısmen hacker tehditini de bertaraf edersiniz.Geçen sene yukarıdaki nedelerden dolayı Pardus ekibine mini-Pardus oluşturulabilmesi yönünde bir öneride bulunmuştum.Yakında Pardus'un da böyle bir mini sürümünü rahatlıkla oluşturabileceksiniz.

mac filitre hiç bir işe yaramaz ancak acemi hackerlardan korur.
Hoş bizde çakma hackerdan bol birşey yok.
(Birileri program yazıyor, bilgisayara girmek için, o programları kendi yazamaz ve kullanana çakma hacker denir.)

bir urun alırken telefon ,notebook vs ...wifi varmı diye yana döne sorarız hattta wifi yok diy mobil telefon almaktan vazgecenleri bilirimşama tum platformlardada wifi fi yi kotuleyen baglantınızı sakın acmayın diye bır suru demecler okuruz ben kullanamıyacagım wiıfı yı evde kende kendıme mı kullanacagım sokakta bundan faydalanamadıktan sonra,sonzamanlarda sırf bu haberlerden dolayı cogu alısverıs merkezı dahıl hıc bır yerde wifi yayını alınamaz oldu...buda olumsuz bır gelısme madem bu tur demecler verılcek kaldırsınlar wifi denen ozellıgı kullanamadıktan sonra ...western88

ben girmiyorum ki

Yazılanları yanlış anlamayın, hiç kullanmayın denmiyor, dikkatli olun tedbirinizi alın diyor. Tabi bilgisayarında önemli veriler bulunanlar. Eğlence ve ıvır zıvır için kullanıyorsanız zaten birşey farketmez.

Buyrun beim WPA2 parolam:

b;%ctmi*qUAW[Ru'hx67=f/g!`sn8JD$vHe3#Vo\L>:2T&(.9}

Zamanı olan kırsın bakalım.

Buyrun beim WPA2 parolam:

b;%ctmi*qUAW[Ru'hx67=f/g!`sn8JD$vHe3#Vo\L>:2T&(.9}

nerden aklına geldi bu parola yaw? Birde nasıl aklında tutuyorsun yaw? Ne parola ama :):):) Bir yere yazıyorsun galiba.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir