Wikipedia: İnternette garip bir sanat kavgası

Özgür ansiklopedi Wikipedia ilginç bir "sanat" kavgasının tam merkezinde. İşte kavganın nedeni...

Wikipedia: İnternette garip bir sanat kavgası
Wikipedia Art şimdilik özgür...

Şubat ayı içerisinde internetin özgür ansiklopedisi Wikipedia üzerinde Scott Kildall ve Nathaniel Stern adlı iki sanatçı, farklı bir sanat eseri hazırlamak üzere kolları sıvadılar. Herkese açık olacak ve herkesin katkıda bulunabileceği bu sanat eserine de Wikipedia Art adı veren iki kafadar, Wikipedia üzerinde bu sanat eserleri ile ilgili bir de başlık açtılar. Fakat başlık 2 saat içerisinde Wikipedia editörleri tarafından silindi.

İki sanatçının açtıkları başlığın silinmesinin sebebi, Wikipedia'nın Wikipedia Art'ın yaptıklarını sanat olarak nitelendirmemesiydi. Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Wikipedia Art için "sözde bir sanat eseri" yorumu yaptı ve iki sanatçıyı ağır biçimde eleştirdi. Wikipedia içerisinde başlatılan bu sanat hareketi editörler tarafından özgür ansiklopediye yapılmış bir saldırı ve hatta Vandalizm olarak nitelendirildi. Bunun üzerine Wikipediaart.org adlı bir internet sitesi de kuran iki kafadar, sanatlarına burada devam etme kararı aldılar. Bunun üzerine de, ikili Wikipedia'nın markasını ihlal ettiklerine dair bir uyarı mektubu aldılar.

Bunun üzerine ise devreye internet üzerinde ifade özgürlüğünü savunan kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Electronic Frontier Foundation girdi ve Wikipedia Art adına Wikipedia'ya marka ihalali olmadığına dair bir yanıt gönderdi. Şimdilik işler durulmuş gibi görünüyor ama Wikipedia'nın bu işin peşini bırakıp bırakmayacağı ancak önümüzdeki günlerde netleşecek.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

1. İlk yapılan haraket -wikipedia sınırları içinde- hoş değil. Örnek verecek olursak wiki'nin sayfalarını kullanarak eş-dosta mesaj yollamak gibi birşeydir bu. Bunun geçerli olması için öncelikle wikipedia'nın bu konuda bir uzlaşımı olmalı. Daha sonra yapılacağı varsa yapılır.

2. Ama sonraki wikipediaart.org'un alınıp işlerin yürütülmesine karşı çıkılması traji-komik. Öyleki bu wikiyi kuranlar daha düne kadar komunist idi. Yazık ne hale gelmiş şu dünyada! Telif hakkıymış. Olmazmış. O zaman Jimmycim al şunları da gözün doysun:
wikipedia music
wikipedia porn
wikipedia download

Bu arada bunca zaman bütün insanlığın gönül verdiği Wiki'nin gerçek yüzü buymuş bunu da öğrendik.

arkadaşlar bu vikipediye kesinlikle güvenmeyin çoğu bilgiyi önüne gelen değiştiriyor. ve sizin ruhunuz bile duymuyor bu iki kafadar vikipediye ne yapasa azdır bi de çok güvenilir bir siteymiş gibi kendilerini savunuyorlar neye güveneceğimizi şaşırdık bi vikipedi vardı o da fos çıktı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir