Win 7 Beta 1: Deneme sürümünden fazlası...

CHIP Online farkıyla Windows 7 Build 7000'i keşfedin. İşte ilk beta sürümün artıları ve eksileri...

  • Halil Mollaoğlu
Bir deneme sürümünden öte...
Windows 7'nin ilk betası mercek altında

Microsoft, Vista halefinin ilk beta sürümünü dağıtmaya hazırlanıyor. CHIP Online da Windows 7 Build 7000'i gözden geçirdi. İlk izlenim: Aşırı derecede pozitif. Beta 1 beklenenden çok daha fazla eğlendiriyor.

Windows 7'nin kurulumu çok daha rahat geçiyor ve özellikle selefinden daha kısa sürüyor. Sebep: Kurulum sürecinde daha az soru soruluyor ve geliştiriciler Vista'nın kurulum sonunda gerçekleştirdiği performans testini devre dışı bıraktılar. Bunların sonucunda Pentium D 940 (3,2 GHz) ve 3 GB RAM ile çalışan bir sistemde kurulumun tamamı 20 dakika sürdü. Vista aynı sistemde 10 dakikaya daha ihtiyaç duyuyordu. Aynı zamanda Vista sabit diskte 10,5 GB ile 7'ye göre 1 GB daha fazla yer kaplıyordu.

Stabil ve uyumlu

Devices and Printers arayüzü

Milestone aşamasındaki ön-sürümlerle (build 6801 ve 6956) karşılaştırıldığında Microsoft, Windows 7'nin ilk betasında özellikle kaput altında iyileştirmeler yaptı. Mesela işletim sistemi olağanüstü derecede stabil ve güvenilir çalışıyor. İki test sisteminde çökme olmaksızın çalışabildik. Windows XP ve Vista dünyasına ait bazı uygulamaları sorunsuzca kurduk ve kullandık. Windows 7 kurulum sırasında neredeyse tüm donanım bileşenlerini düzgün bir şekilde tanıdı. Sadece bir bilgisayarın ses kartı tanınmadı. Fakat sorun, üreticinin sağladığı Vista sürücüleri ile halloldu. Bu da Microsoft'un sözünü tutacağına dair bir umut oluşturuyor: Vista'dan Windows 7'ye geçiş kullanıcılar için çok daha rahat olacak.

Devices and Printers arayüzüDikkatli bir şekilde geliştirildi
PDC konferansında dağıtılan sürümü (Build 6801) veya son Milestone sürümü (Build 6956) tanıyanlar beta sürümde çok az yeni özellik bulacaktır. Yeni görev çubuğu, Jump Lists (zıplayan listeler), basit ağ kurulumu için HomeGroup'un yanında Aero Peek ve Aero Snaps halen sistem içinde mevcut fakat yeniden elden geçirilmediler.

Buna karşın bilgisayarı kişiselleştirme imkânları geliştirildi: Arka plan resimlerinin, seslerin, renk düzeninin ve ekran koruyucusunun kişiselleştirilebilmesi dışında masaüstü arka planlarına has slayt gösterisi özelliği artık güvenilir bir şekilde çalışıyor. Kullanıcı arka plan olarak kullanılmasını istediği resimleri seçebiliyor ve bunlar arasında belli zaman aralıklarıyla geçiş yapılmasını sağlayabiliyor. 10 saniyeden bir güne kadar zaman aralığı seçmek mümkün. Bilgisayara bağlı donanımları yapılandırmaya yarayan Device Stage için bir miktar daha beklemek gerekiyor, zira cihazların Device Stage arayüzü ile uyumlu hale gelmesi gerekiyor. Testimizde bazı cep telefonları ve MP3 çalarlar Device Stage arayüzü tarafından rahatlıkla tanındı. Device Stage'i kullanamayanlar ise Denetim Masasındaki "Devices and Printers" öğesine sevinebilir. Burada örneğin USB bellekleri güvenli biçimde kaldırmak veya fareyi ve yazıcıyı yapılandırmak mümkün fakat özellikler sınırlı. En çok rahatlatan yenilik ise yeniden elden geçirilmiş Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC). Hala güvenliğinizi sağlamak için uyarı pencereleri aracılığıyla beliriyor ama bunun Vista'dakinden çok daha az yapıyor. Bu hem sinir sağlığınızı korumak hem de Windows'un güvenli kalmasını sağlamak için atılmış büyük bir adım.

Eleştiri bombardımanı başladı bile

Yeni görev çubuğu ve Aero Peek

Beta'daki bazı özellikler eleştiriye maruz kaldı ve bu eleştirileri tamamen haksız bulmak mümkün değil. Bunlar arasında yeni görev çubuğu var. Burada kullanıcı kısayol (Vista ve XP'deki hızlı başlat kısmında olduğu gibi) ve çalışan uygulamalar arasındaki farkı hemen anlayamayabiliyor. İkisi de tek bir ikon ile program ismi olmaksızın gösteriliyor. Pencerenin veya programın açık olduğu sadece ikonu etrafında ince bir çerçeve ile belli oluyor.

İlerleyen sayfalarda detaylı olarak anlatacağımız Aero Peek özelliği de bazen kafa karıştırabiliyor. Kullanıcı görev çubuğunun sağ kenarı üzerine geldiğinde tüm pencereler sadece kenarları ince bir çerçeve ile belirtilmek kaydıyla şeffaf hale geliyor. Bu sayede masaüstüne rahatça göz atabiliyorsunuz. Fakat hiçbir pencereye ne tıklayabiliyor ne de seçip sürükleyebiliyorsunuz çünkü fareyi ince kenar üzerinden çektiğinizde her şey eski haline geliyor. Alışılması gereken bir özellik.

Action Center, Aero Peek, Aero Snaps ve Aero Shake

Burada tanıtılan özellikler Build 6956'da da mevcuttu. Dolayısıyla Build 7000'e has değiller. Fakat tek bir özet halinde öğrenmek isteyenler için hepsini bir araya getirdik.

Güvenlik merkezine elveda: Artık Action Center (Eylem Merkezi) var. Son derece başarılı bulduğumuz Action Center güvenlik ayarlarına hızlı erişim sağlaması ve UAC'yi yapılandırmaya izin vermesi dışında yedekleme ve güncelleştirmeler gibi bakım işlerini de yönetiyor. Parolalar gibi erişim bilgileri artık Windows Tresor'da (Vault) saklanıyor ve böylece hizmetlere ve web sitelerine güvenli bir şekilde erişmek mümkün oluyor.

Action Center, Aero Peek, Aero Snaps ve Aero ShakeGöz alıcı: Aero Peek
Aero Peek, masaüstünüze ve açık program pencerelerine sürekli olarak hakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için görev çubuğunun en sağına yeni bir "Masaüstünü Göster" ikonu eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget'lara göz atmak mümkün hale geliyor. İkona tıkladığınızda ise tanıdığınız "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyi odaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecini görev çubuğundaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleci üzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni "Masaüstünü Göster" efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor. Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.

Action Center, Aero Peek, Aero Snaps ve Aero ShakePencereleri park edin: Aero Snaps
Özellikle birden çok pencere ile aynı anda çalışan kullanıcılar için Aero Snaps özelliği çok ilginç olacaktır. Pencereyi ekranın sağına sürüklediğinizde pencere ekranın yarısını kaplayacak şekilde park ediliyor. Sol taraf için de aynı durum geçerli. Eğer pencereyi alıp ekranın üst kısmına sürüklerseniz pencere maksimize olacaktır. Tutup aşağı çektiğinizde ise önceki boyutuna geri dönecektir. Son olarak pencereyi dikey olarak boyutlandırmak da mümkün. Bunun için dikey boyutlandırma yapacak şekilde pencereyi yukarı doğru büyütün. Üst kenara değdiğinde otomatikman dikey park etme süreci gerçekleşecektir.

Aero Shake
Windows 7'deki fare hareketlerini algılama özelliğinden bahsedildiğinde Snaps ve Peek hatırlanır fakat unutulan ufak bir detay daha var: Aero Shake. Masaüstündeki pencere yığınından kurtulup sadece bir pencereyi görmek istediğinizde bu özellik çok işinize yarayacaktır. Aero Shake'i daha detaylı görebilmeniz için bir video hazırladık, zira sabit bir ekran görüntüsüyle açıklamak mümkün değil. Efekti görmek için masaüstünde birden çok pencere açıkken bunlardan bir tanesini tutup sağa sola sağlayın. Sonuç hoşunuza gidecektir.

Aero Shake videosu

Sonuç

İlk beta pozitif bir izlenim bırakıyor.

Windows 7'nin ilk beta sürümü ikna ediyor. En son Milestone sürümü ile karşılaştırıldığında pek fazla yeni özellik yok fakat bunun yerine çoktandır bünyesinde bulunan özellikler sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Her şeyden önce sistemin çok stabil çalıştığı ve bir beta sürümden ziyade final sürüm havası vermesi gözümüzden kaçmadı. Öyle ki, Windows 7'yi günlük işlerinizi hallettiğiniz bir sisteme yüklemeye bile davet ediyor. Buna rağmen Build 7000 bir test sürümüdür ve bu şekilde kullanılmalıdır. Ama: Eğer beta sürüm bile bu kadar rahat çalışıyorsa bir sonraki sürümleri ve özellikle nihai sürümü beklemek çok daha heyecanlı bir hal alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 109 Yorum

Vmware a 1024 mb ram 2.5 gzh cift cekirdek işlemciyle kurdum fiziksel makinada 4gb bellek vardı. kurduğum sanal makina da ekran kartı hariç sorunsuzdu. aero desteklemedi ve tabikide ethernet ve ses desteklemedi.
bu seviyede hızlıydı. Vistadan hızlıydı diyelim.

kesinlikle 7 hakkındaki görüşlerinize katılıyorum
zaten bu yazıyı da build 7000 üzerinden yazıyorum
vista dan kat kat iyi bir işletim sistemi
oyunlarda gözle görülür bi performans fps artışı crysis i normal ayarlarda oynayabiliyorum 9300m gs kartla
vistada düşük ayarlarda bile kasıyodu
bu defa galiba microsoft gerçekten bişeyler yapacak

windows 7 beta performansı hiç de iyi değil. diğer konu vista da çalışan her uygulama da çalışmıyor.

Aşırı deredede pozitif? Çok aşırı derecede abartma olmamış mı bu yaw? Tamam övünde böyle tabirleri görünce ben ciddiyetinizden ve samimiyetinizden şüphe ettim...

yeni bir çok özellik geleceği kesin vista'dan da daha iyi olacağı kesin (vista kullanıcısıyım) ama ben olsan beta değilde tam sürümünü beklerdim...

Şuan deniyorum vistadan iyi ama 98-->XP geçişinden çok Win2k-->XP geçişine benziyor.Temel sistem aynı ama geliştirme ve eklemeler var yani.

bende creative sound blaster 24 bit ses kartı var vistada tanıdığı halde win 7 de tanımadı vistanın sürücüsü kurmaya kalkınca mavi ekranla karşılaştım ... Acaba nası söz bu :D

yükledim ve denedim.. öncelikle söylemeliyim ki xp'den bile daha hızlı çalışıyor celeron 1,6'lı bilgisayarımda.. hız ve görünüm olarak son derece tatmin edici.. ancak bu hızın beta sürümü olmasından kaynaklanabiliyor olması beni korkutuyor. umarım nihai sürümüne ulaştığında da bu hızı koruyabilir.. ayrıca driverlarla alakalı herhangi bir sorunla da karşılaşmadım. şiddetle tavsiye ediyorum, yükleyin ve deneyin..

7000 gerçek offical sürüm olmadığını soyleyende var ...

win 7 final sürümü çıkmadan önce donanım sorununu hallederse vistada yakalamadığı başarıyı belki bu yeni işletim sisteminde yakalayabilir.Çünkü vistayı ilk yüklediğim zaman bilgisyarımdaki donanımları tanımadı.zar zor bi kaç tanesini buldum ama 1 sene boyunca bilgisayarımda 2 tane bilinmeyen aygıt sorunuyla karşı karşıya kaldım.Tabi o şekilde işletim sisteminden istediğim performansı alamadım 1 sene sonunda da saatlerce uğraşıp o iki donanım için driver buldum.yani win 7 çıkmadan donanım üreticileri win 7 için sürücü çıkartırlarsa son kullanıcıların xp den veya vistadan bu yeni iletişim sistemine geçmesi daha kolay olur.sonuçtada ms nin bu işletim sistemi ile vistada yaşadığı sıkıntıyı bu işletim sisteminde yaşamaz.

Keşke 60 gunluk bir beta yayımlasalardı. Benim torrentten indirdigim nedense 3 gunluk denenebiliyor. Beta deneme süresini uzatmaları bircok kullanıcının şimdiden win7 kullanmasını sağlayabilir zaten tek bir programcıkla memnun kalmadıklarımızı microsoftla paylaşabiliyoruz. Daha kararlı calışan, gereksiz özelliklerden arındırılmış bir işletim sistemi ortaya cıkabilir.
XP ve Vista'dan hızlı çalışan bir sistem gelecek içinde umut veriyor, teknoloji devamlı gelişiyor DDRlll ler ve durmadan gelişmekte olan işlemci teknolojileriyle Win7 dahada keyifli olacaktır. İnceleme için teşekkürler.

Arkadaşlar vistada çalışan coğu sürücü windows7 dede çalışıyor bazıları çalışmıyor onlarıda çalıştırmak için vista uyumluluk modu yapmak yeterli exenin üzerini saga tıklayın özellikler deyin uyumluluk deyin ordan visyaı secin ve admin olarak açmayı işaretleyin aynı olayı tüm kullanıcılar için olan bölümdede yapın daha sonra kayıt edip programı kruun.

inşallah çabuk çıkar final sürümü sabırsızlıkla bekliyorum.

malesef microsoft yine sözünü tutmadı,yada bu torentlerden indirdiğimiz 7000 sürümü fake,ilginctir chip'te dahil hiç kimse win 7 nin multitoch özelliğinden söz etmiyor,halbuki microsoft beta sürümünde win7 nin bütün özellikleri ihtiva edeceğini duyurmuştu,neyse bakalım göreceğiğz

malesef microsoft yine sözünü tutmadı,yada bu torentlerden indirdiğimiz 7000 sürümü fake,ilginctir chip'te dahil hiç kimse win 7 nin multitoch özelliğinden söz etmiyor,halbuki microsoft beta sürümünde win7 nin bütün özellikleri ihtiva edeceğini duyurmuştu,neyse bakalım göreceğiğz

windows 7 kesinlikle xp den hızlı çalışmıyor.. yorumlara şaşıyorum.
windows 7 özellikleri ve çalışmasıyla tıpkı vista . vista yı beğenmeyenlerin windows 7 yi övmesi şaşırtıcı.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
windows 7 kesinlikle xp den hızlı çalışmıyor.. yorumlara şaşıyorum.
windows 7 özellikleri ve çalışmasıyla tıpkı vista . vista yı beğenmeyenlerin windows 7 yi övmesi şaşırtıcı.
07 Ocak 2009 Çarşamba, 16:13
________________________________________

Sistem özellikleriniz nedirde hızlı çalışmadıgını söylüyorsunuz demiyorum zira internette oldugumuz için 8gb ram desenizde inanmak durumunda kalıyoruz. Sanal makina olarak değil gercekten windows 7 kurun deneyin memnun kalmadıklarınızı microsoftla paylaşın. Vista nasıl çalışıyordu windows 7 i sırf görünümü yuzunden vistaya benzetebiliyorsunuz XP teması olsaydı burada bu şekilde konuşmazdınız size xp nizle mutlu daha nice seneler(tuzu dökmeden önce yemegin tadına bakmayıda unutmayın) ..

windows 7, vista'dan kıyas kabul etmez biçimde hızlı çalışıyor ve hatta xp'den de hızlı çalışıyor, en azından benim sistemimde durum böyle (özellikle oyunlarda fps artışı muazzam şekilde farkediliyor) windows bu sefer olacak gibi...

boyut performans oranı ne? herkes en az 4 gb ram bilmemkaç çekirdekli işlemcide uçar bu diyor...diyor ama öyle sistemlerde xp ne yapar bir de o var...bize iş yapacak sistem lazım cicili bicili palyaço değil...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
windows 7 kesinlikle xp den hızlı çalışmıyor.. yorumlara şaşıyorum.
windows 7 özellikleri ve çalışmasıyla tıpkı vista . vista yı beğenmeyenlerin windows 7 yi övmesi şaşırtıcı.
07 Ocak 2009 Çarşamba, 16:13
________________________________________

Sistem özellikleriniz nedirde hızlı çalışmadıgını söylüyorsunuz demiyorum zira internette oldugumuz için 8gb ram desenizde inanmak durumunda kalıyoruz. Sanal makina olarak değil gercekten windows 7 kurun deneyin memnun kalmadıklarınızı microsoftla paylaşın. Vista nasıl çalışıyordu windows 7 i sırf görünümü yuzunden vistaya benzetebiliyorsunuz XP teması olsaydı burada bu şekilde konuşmazdınız size xp nizle mutlu daha nice seneler(tuzu dökmeden önce yemegin tadına bakmayıda unutmayın)

----------------------------------------------------------------

Arkadaşım seni tebrik ediyorum kesinlikle sonuna kadar haklısın bu tip insanların xp sevdası bitmek bilmiyor anlamadım gitti sorması ayıptır neden 98 kullanmıyorsunuz xp yavas calısyor dandik at gitsin demi ama :@

durun acele etmeyin bekleyip göreceğiz!!!!!!!!!!!!!??????????????

benim gibi illegal kullanıyorsanız win7 final sürümü diye betasını yedirecekleri korkusu herkesi sarmıştır tabi cracker yada yazılımla uğraşanlar bu fırsatı elden kaçırmayacaklardır beta yada deneme sürümünü bize torrent sitelerinde orjinal deyip yutturacaklardır :))

Beta ne zaman microsoft tarafından yayınlanıcak..

Valla daha vistaya geçemedik bu çıktı.Pc eskidi diye bahane ediyorduk ama artık değiştiricez mecburen bilgisayarımızı :)

Win 7 yi bilgisayara kurabilmemiz için gerekli donanımları yazabilirseniz sevinirim.

Umarım en az XP kadar hızlı çalışır. Yoksa artık herkesin sinirleri bozuluyor. Microsoft un tahtı sallanır işletim sistemi konusunda. Vista inanilmaz yavaştı ve bize zorla kullandırttılar. Donanım firmalarıda pek akıllı değil mi yoksa ortada bir rant mı var araştırmak lazım :) microsoft un son şansı bence yoksa pazar payları düşecek. Bizde alternatıf işletim sistemlerine doğru yavaş yavaş kayacaz :)

en buyuk ve temel hatanız,wın7 den soz ederken sureklı hız kavramını tartışmanız,hı dedıgınız nedır hız derken olcu olarak ne alıyorsunuz,acılma surresimi-malesef yeterınce hızlı değil hatta 10 gunluk kullanımdan sonra tam bır obez oluyor wın7,o zaman dosya transferi malesef dosya transferşde tatmın etmıyor bence bır transfer koca bır dosyanın kısayolunu tasımak kadar hızlı olmalı-o zaman nedir hangi hız*gecişlermi kimse gecişler demesin vistadan hiç farkı yok-tamam bunları hal ettiysek neyi dikkate almalıyız
-1 aryuz(vistadan farkı yok
)2multitouch(gören varmı betada yok)
3dx10 yada 11(malesef fos dx9 dan farkı yok genel kullanıcı icin)
4form yada formda kalma yanı stabiliti(vista ile kıyaslarsanız bu beta tam olarak cuvallıyor 10 gun kullanın bakın)
5uyumluluk(vistanın mırasından somurduğunu varsayarsak baska bişi demiyeyim)
6fiyat(yine somurulecez bu vistaya vverdiğimiz para cope gıdecek)

Artık Windows'un bi önemi kalmadı.Adamlar aynı omurga üstüne allayıp pullayıp yeniymiş gibi nerdeyse her yil bir işletim sistemi sunuyorlar.Daha vista'nın güvenlik açıkları tam giderilmedi,vista rayına oturmadi.Nedir bu ciddiyetsizlik anlayabilmiş değilim.Windows bir oyun firması değilki her yıl yeni bi işletim sistemi çıkartıyor!...

xp'ye windows 7 makyajı diye haber mi yaptınız ya yuhhh

Key istiyor aktivasyon gerekli nasıl bulucaz ya

Key istiyor aktivasyon gerekli nasıl bulucaz ya

torrenteki windows 7 beta şu durumuyla beş para etmez yüksek olmayan sistemlerde. microsoft un yayınlayacağı beta da iyileştirmeler yapılmış olması şart.

Arkadaşa katılıyorum. Microsoft şöyle 7-8 yılda bir oturaklı bir işletim sistemi çıkarcak ki kıymeti olsun. Ben Windows 3.1'den hatırlıyorum. bilgisayarı yeni aldık, Windows 3.1 yüklü. Öğrenmeye çalışıyoruz demeye kalmadı Bill Gates windows 95'i duyurdu. Yahu yuh yani. Ve de ardından hikayeyi her kes biliyor...

Oyunları iyi çalıştırıyor mu? Ondan haber verin. İnsan şöyle bir iki oyun dener.

oyunlarda yüksek olmayan sistemlerde vista dan daha kötü durumda. yüksek özellikli sistemlerde windows 7 beta da fps artışı olduğunu söyleyenler de var.

cclenaer i sakın kullanmayın. henüz desteklemiyor. benim internetim gitti. sistem geri yüklemeden kurtardım.

p4 2.8 GHz 1 gb ram de aero falan çalışıyor.

Hiçbir program yüklü değilken 550 mb ram harcıyor.Kurduğumda ethernet kartını tanımadı.Vistaya göre performanslı görünüyor ama xpnin tahtını sallayamaz.

nasıl ki windows millenium ara işletim olarak çıktı ve yerine xp geçtiyse.vista da ara işletim olarak kalacak ve yerine windows 7 geçecek :)

ben crome den indirmeye çalışmışım explorer hemen verdi aha crome hayaımı yedin ya. 125 le indirmeye başladık bakalım nasıl bişeymiş şu windows 7

Bugüne kadar ki her Windows sürümü bir öncekinden daha hantaldı ama Windows 7 hariç. Betası böyleyse tam sürümü XP'den de hızlı olacaktır bence. Şuan tüm özellikler açık ve Kaspersk full çalışırken Vista'nın optimize edilmiş, özelliği kısılmış halinden çok daha hızlı.

eger bu haliyle tam sürümünü yazarsalar güzel hatırlarsanız vistanın beta sürümüde hızlıydı tam sürüm geldi ne yapmışlarsa hantal bir sistem olmuş inşaallah win 7 yi vista gibi yapmazlar şu an itibariyle güzel bekleyip görelim

ben anlamadım şimdi,okadar para verip vista aldık.bu nerden cıktı şimdi?

window 7 ve vista nın xp kadar hızlı olması hayal..

parayla vista alan üstüne bir bardak soğuk su içer.geçmiş olsun.bir şey alırken önce araştırmak lazım.vista çoğu kişinin söylediği gibi kötü bir işletim sistemi.ancak bazıları nesi kötü diye bunu anlamak istemiyordu.alın görün işte.sahibi bile bir an evvel yenisini çıkarmanın derdinde.

kurulum başlarken.dil sekmesi gelmedi,kurulum başlıyorlakin dosya kopyalamada(In order to upgrade, you need a Windows installation disc that uses the same language as the language installed on your computer. If you don’t have a Windows installation disc in the correct language, you can choose to install a new copy of Windows 7 Ultimate instead, but this is different from an upgrade, and does not keep your files, settings, and programs. You’ll need to reinstall any programs using the original installation discs or files. To save your files before installing Windows, back them up to an external location such as a CD, DVD, or external hard drive. To install a new copy of Windows 7 Ultimate, click the Back button and select “Custom (advanced)”. )şekinde hata cıkarıyor.requried yok. lisan hatası diyor .
sorun nasıl cözülür

vallaha ya sımdı ben para verıp 7 almam 2 senede bı ısletım sıstemımı degıstırecez

ben pavilion dv 6725 et labtobuma kurdum windows vista home premium lisanslı yukluydu şimdi bir servisin çalışamadığı hata iletisini alıyorum bu neden olabilir?Bir servis durduruldu diyor.

vista o kadar kötü işletim sistemi değil.. fakat yüksek sistem istiyor.. vista görsel olarak da ilerde. programlarla uyumluluk problemi ise kötü.

windows 7 beta yı denedikten sonra vista nın değeri daha iyi anlaşıldı..

Microsoft eskiden yaklaşık 2 yılda bir işletim sistemi çıkarıyordu zaten.
(Bknz. 95-98-98SE-ME) Vista işin istisnası oldu Windows 7 değil.

Oldukça sorunsuz çalışıyor.. Bütün sürücüleri yükledi.. Hızını da çok olmasa da beğendim. Biraz olsun umut vaadediyor gibi geldi..

Arkadaşlar bu win7 performansı tamamıyle piskolajik...
Ben vista için zamanında paraya kıyıp sistem topladım. işte özellikler;
3.0 ghz 6850 1333 mhz
P35dp intel Anakart
4 Gb 800 mhz ram
32 mb ön bellekli 500 gb Seagate HDD dikey kayıt özellikli.
8800 gtx ekran kartı.
1200w high power psu.

Böyle bir sistemde benim vistam uçuyor açılışı çok kısa Hoş geldiniz yazısını görmüyorum bile ama...!!!

Windows build 7000 betayı temiz olarak kurdum sürücülerini herşeyi sorunsuz yükledim ama öyle söylenildiği gibi hızlı değil sanal sürücülerle denemeyin temiz kurun farkı görün stabil değil açılışta 10sn gibi beklemesi var. büyük bir ihtimalle beta olduğundan zaten win7 için yeni sistem toplamak lazım;
Yeni nesil işlemci
Yeni nesil Chipsetli Anakart
DDR3 ram
Yeni çıkacak 11 destekli 40n ekran kartı v.s v.s
işte o zaman uçar bu windows 7.....

Intel celeron 3.0 Ghz, 1GB Ram'li intel birlesik grafik kartli bir bilgisayara yükledim. Oldukca hizli yükledi ve diyebilirmki XP'den bile hizli. Aeroshake özelligi süper gayet hizli. windows 7 beni gercekden tatmin etti. Su an kullandigim Vista ile kiyaslanamayacak kadar hizli. Ayrica bütün donanimi problemsiz tanidi tek bir sürücü dahi extra yüklemedim. Tam sürümü cikar cikmaz kesinlikle windows 7'ye terfi edecegim.

Hoş Geldiniz yazısı görünmüyorsa makinan da problem var demektir.Bu yazıyı mutlaka görmelisiniz. :)

Hoş geldiniz diyor da iyi günler veya hoşçakalın diyemiyor. Hatta açılış saatine göre günaydın tünaydın ve ya nasılnız demiyor veya İyi akşamlar iyi geceler bile diyemiyor olmaz kardeşim yenisinin yenileri bunlardan olabilmeli...Hatta sohbet programı gizlenemiyor bile görev çubuğunu otomatik olarak gizle gibi sohbet programı gizlenemiyor ki.Gizlensin bir kimse online olduğunda dört duvar kenar çubuklarından online olan kimsenin bar ı görünüp kaybolsun dimi ama.

Pc nize kurulu olan XP lerde gözleri var.Biliyorsunuz tüm internet yüklemeleri ve saatlerce zaman size bakıyor betası hediyesi.....Kolay gelsin....

vista basic gibi birşeye benziyormuş.

donanım sorunu herkesin en büyük problemi ancak donanım sürcüleri için de ücret filan isterlermi bilinmez.........

Vista sı olan yani home ve üstü olanların kısaca PC kasasının üstünde Vista ürün kodu olanlar çok şanslı olacak gibi görünüyor.

sizden bir adet e-posta istiyorlar işte bu bir de kotanızı doldurmamış olmanız gerekiyor. İkinci bir şeyde netframework 3.5 ve 3.5 sp1 az biraz da ingilizce bilmeniz gerekiyor hepsi bu.Tabii elektrik ve boş zamanı siz üreteceksiniz.Zıııııırrrrrrrt diye kuruluyormuş iyi makinalara yani son bir yıl içinde alınan makinalara kurulması aynen böyle Zııııııııırrrrt.

Aslında W7 teması yapsınlar da Xp ye yükleyelim en güzeli böyle olur....

Masa üstün de sadece o ülkenin masa üstü resimleri var niye hangi ülkede bir işletim sistemi veriyorlar o ülkeye has masa üstü resimleri niye yok hiç değilse bayrağımızı da büyükçe gösterseler.Yani görev çubuğunda TR yazıyor hemen yanına bayrağımızı niye koymuyorlar? Ülkeye has süslemeler olabilirse çok memnun olacağız.Sadece kendi ülkelerini süsleyen masa üstü resimlerle geliyor işletim sistemleri.Umarım yenisinde bu yolları kullanırlar da çoooook şatışlar elde ederler....Önem versinler birazcık.

Windows 7 Betanin Yasal KEY suresini 1 agustosa kadar uzatmislar...

windows 7 beta tümüyle hayalkırıklığı.. vista dan tek artısı dx 11 dir.

ıso dosyasını indirdikten sonra kurulumun yöntemiyle ilgili bilgi verilebilirse memnun olurum.dosyayı indirdim ancak dvd içine yazdıramadım.daha doğrusu çalıştıramadım.resim gibi gördü ve açıp kurulumu başlatamadım.o nedenle yorum yapamıyor sadece yardım bekliyorum

Deneyip yorum yazanlara sesleniyorum!!!

Lütfen bilgisayarınıza sadece Windows 7 kurduktan sonra yorum yazmayın! Aynı zamanda sürekli kullandığınız programları da yükleyin. İşleti sisteminin yavaşlaması kurulan programlardan da kaynaklanmaktadır. Hantallık ustası Vista bile, boş işletim sistemi durumundayken güzel bir hızla çalışıyor. Bomboş bir işletim sistemi varken elbette hızlı gelir!!!!

Microsoft varolanı canlandırmak yerine yeni yeni (yeni değil aslında varolanı makyajlayıp, adını değiştirip, yüklü bir ücret karşılığında satarak) işletim sistemleri çıkarıyor! Neden dersiniz? Ücreti alınmış bir işletim sisteminin desteği mi çok kazandırır, yeni işletim sistemi satmak mı çok kazandırır? Millette iki şeffaf pencere ile, bir de pencereleri sallamayla bayılıyorlar işletim sistemine! EDİTÖRLER DAHİL HERKESE SORUYORUM! SÖYLEYİN BANA WINDOWS XP'DE SİZİ TATMİN ETMEYEN, İŞİNİZİ GÖRMEYEN NE VAR?

Microsoft, Linux'un 3 yıl önce yaptığı efektleri daha yeni yapmaya başladı... İnsanlar gözlerini biraz açarlarsa; Microsoft'un sunduğu işletim sistemleri aslında kediye oynaması için uzatılmış ip yumağından başka bir şey değil! Tek farkı ise kedilerden para almıyoruz ama Microsoft bizlerden alıyor!

diskten de kurulabilir .setup dosyasını açtıktan sonra kurulum başlıyor.
dvd ye yazmak şart değil..

XP de dx 10 yok..

dvd yazıcısı olmayanlar için söylüyorum(Sabit Disk)HDD den de kurulabilyor Microsoft Virtual PC programıyla

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
window 7 ve vista nın xp kadar hızlı olması hayal..

----------------------------------------------------------------

evet hayal çünkü windows 7 10 kat hızlı xp ye göre

öyle mi ?.. komik..
iddiana kendin de inanmıyorsundur. driver desteği olmayan hızı ,güvenilirliği şüpheli beta halindeki işletim sistemi xp den 10 kat hızlıymış. microsoft un aslında hayalkırıklığı olan beta işletim sistemini şu durumda savunanlara şaşıyorum.

ya siz nasıl kötü diyebilirisiniz x86 kurdum harika uçuo

DirectX 11 gayet güzel ve Media Player 12 yi çok beğendim ;)

vista sürücüleri oluo bende ayrıca hantal diyen arkadaşlar denedimi
pc uçuo ben vista kullanmıştım belkide ondandır farkı gayet anlıorum vista temasına aramızda kimse kötü diyemez aynı tema üzerinden hızlı bi OS yapmışlar farkı hızlı olması,superbar,yeni başlat(harika bişi çok zevkli ama çok karışık gelebilir.ben alıştım) yani xp ve vista 10-20-30-40-50-60-70-80-90-100 basar lütfen bide anket yapıyorum birini seçin size göre hızlı deilse 0 yazın

5.9 puanlı bilgisayarıma win7 kurduktan sonra süper olduğunu zannettim ama tüm kullandığım programları kurduktan sonra hayal kırıklığına uğradım kasıyor ve yavaşladı belkide beta olduğu içindir.
şu durumda vista daha hızlı malasef...

arkadaşlar 5.9 tam puan deil ki vistada tam puan 5.9 tmm da windows 7 öyle değil 7.9 süper hızlı ama bi sorun var hdd ye vista 5.7 verirken windows 7 3 verdi nasıl yani aslnda önemli değil ben hepsini değiştirdim WİNSAT/DATASTORE de olması gerek puan değişimi

Bilgisayar öğretmeniyim. W7 su anki işletim sistemim ve kesinlikle bu konfordan ayrı duramam artık. Vista benim için geride kaldı. 2 bilgisayarım var birinde vista x64 diğerinde (laptop) W7 x64. Diğer bilgisayarımada kurmayı düşünüyorum. Kısaca çok hızlı ve kullanışlı bir yapısı var alıştım ardık bırakamam. Stabilitesi de insanı şaşırtıyor.

windows 7 d sürücüsünü neden görmüyor bileniniz varmı

bir çok kullanıcı işletim sisteminin içini keşfetmeye başlamış peki ama neden ki bu içini cıcığını karıştıran kimse neye zarar veriyor makinesini ve programının doğru dürüst işleyememesine neden oluyor aman maceralara atılmayın o programcığın nerede durduğunu adresini bile vermiş iki gün sonra overclock bilgileri yayılır millet de denemeye başlarken programları çıkarılır ki deşmesinler deşittirmesinler başkalarını ve üçüncü gün mikroplar çoğalır XP den şeye yeniye geçenler İki belki dört platformdan cinayetler işlemeye başlayabilir.Yapıcı şeyler yapabiliyormusnuz yapamıyorsunuz ki internet güvenliğini sağlayanlara keşke bu programlarda güvenli yollardan driverlerın pc sinize gelebilmesini sağlayabilse filan gibi düşünceler içine giriyor bazı düzenleyici software lerin pc niz için uygun sürücüleri tavsiye eder hale geldiğini görüyorsunuz sonra pc donuyor bilgiler uçuyor bunu Microsof çok başarılı bir şekilde yapabiliyor tabii ücretsiz beta çalışmasını önünüze koyuyorlar bir yetmiyor onlarca edinmeye kalkılıyor neden ki evinizde onlarca pc mi var nasıl oldu da onlarca pc ye kavuştunuz ne o evinizde pc hastanesi mi açtınız yoksa bilmeyenlere yardım mı ediyorsunuz ya da başka bahaneler mi var elinizin altında.Yenisi için başkasına muhtaç kalmayacağınız imkanı size adresinden veriyorlar niye geliştirdikleri indirme kaynaklarını öğreniyorsunuz her bir kullanıcıya bir adet beta kazanıyorsunuz.Bunu diğer markalara gösterecekler ve o sevdiğiniz markalar da size microsoft tecrübesiyle yardımcı olacaklar.W7 Ultimate betası size nasıl geldiyse diğerleride size aynı şekilde hizmet verecekler 15 veya 30 günlük kullanımdan sonra tekrarı olamayacak gibi görünüyor.Oysa bazıları için 2 günlük deneme yetiyorda artıyor.Bunun anlamı da şu 30 günde bir makinaya format atanlar her birini 12 defa kullanabiliyor 12 çarpı 1 ay eşittir bir yıl.Size iki günlük tam kullanım denemesi sunarlarsa ne yapacaksınız hesaplayın çok kolay.....

64 bit mi 32 bit mi 20 dk sürdü? Her ikisinin de hardware i eşit midir ekran kartının 32 biti 64 biti var diyelim. ana kartları ve diğerleri zaten başta performans testinden geçmiş markalarla yapılıyor ve bunun için devre dışı bırakılmış performans olayı.Toplamalar ne yapıyor sizce?

W7 internet explorer ında firefox bookmarks yedeklememi aldığımda yeni sayfa açılımında yavaşlama oldu... muhtemelen beta olması nedeniyle oluşan bir yavaşlama... creative ses kartlarında sorun yaşıyor ve explorer.exe belli bir süre kullanımdan sonra kitlenebiliyor.. creative x-fi extreme audio ses kartı driverını kurduğunuzda mavi ekran çıkıyor! (yani yuh diyorum sana microsoft şu mavi ekrandan kurtaramadın kendini gitti... w7 de mavi ekran görmek kafamı duvarlara vurup vurup şu bilgisayara lanet etmeme neden olacaktı)
bunların dışında artıları; kolay, hızlı, rahat ve görselliği güzel bir sistem olmak isteyişi...bakalım orjinal sürümde bu isteğini başarabilecekmi... başaramazsa ver elini linux!!! windows xp de öldüğünde göre.. şu leopard pc de çalışsa bi gün microsoft tarih olacak.... ah ulan apple...

bu windows 7 hayranlığı niye?.. sonuçta vista üzerine kurulmuş ve vista dan pek farkı olmayan işletim sistemi.

windows 7 de dx 11 ve media player 12 dışında farklı ne var?..vista dan farkı ne?..

mesele şu; microsoft neden xp kadar az ram tüketen ,sistemi kastırmayan aynı zamanda görselliği olan işletim sistemi yapmıyor ya da yapamıyor. xp ye öyle temalar ekleniyorki vista daki windows 7 deki aero dan farkı yok ve sistemi hiç kastırmıyor.

bu windows 7 hayranlığı niye?.. sonuçta vista üzerine kurulmuş ve vista dan pek farkı olmayan işletim sistemi.
-------------------------------
Sen unreal engine 3.0 motoruyla yapılmış her oyun içinde aynısını düşünüyormusun? Sanki bir oyunu guncelemekden bahseder gibi konuştugunuz için bende böyle bir örnek veriyorum. Sizin gibi yazılım uzmanlarından daha iyisini bekliyoruz turk milleti olarak yuceltin bizi.

bi kaç msj aşağıda birileri boş sistem her zaman hızlıdır demişti.. katılıyorum.. ilk kurduğumda vista da çok hızlıydı uçuyordu hatta saniyeler içinde yükleniyordu ve hızlı açılıyordu vs... sonra ben bir sürü program ıvız zıvırla doldurunca sistemi açılışta xp den bile yavaş olan bir sistem olduğunu anladım... w7 de aynı bir iki virüs programı kurun açılışta yüklenen bi kaç programla doldumu tamamdır o hızı arar olursunuz.... bu iş microsoftun yıllarca çözemediği bir şey w9 gelse yine doldurun sistemi yavaş açılacak buraya yazıyorum.... aksini idda edin hadi... hadi. hadiiiiiiiiii :D

Çağrı _Topçu

neden sadece windows yönünden bakıyorsunuz? Belkide bizim sabit disklerimiz çok yavaş. ben eminim windows 7 cıktığında SSD HDD lerde yaygınlaşmış olacak ve biz o zaman programla dolu olsa bile en fazla 10 saniyede acılan bilgisayarları kullanıyor olacağız.
Saygılar

yaw kardesım bu window 7 hosuma gıtı degıl amam hala kullanmamısım sadece video izledim cok isşlemci ve ram istiyor var vista ena z 1 gb istiyor yanı düsürsler guzel olurdu

Gariban XP halen en kral işletim sistemi, kullanımı hepsinden daha kolay..artık 5 yaşındaki çocuk bile XP'yi istediği gibi yönetebiliyor modifiye edebiliyor..Vista fiyasko oldu microsoft o nedenledir ki Windows 7 ile kendini kurtarmaya çalışıyor..Ben vistaya hiç bakmadım bile Windows 7 bakalım kullanıcıları nasıl etkileyecek ben yine de XP'den vazgeçilemeyeceği inancındayım...

Yorumlarda vistayı denemeyip vistayı kötüleyenler var.Denemeden nasıl kötülersin.Win xp nasıl 2000 in geliştirilmişi ise win 7 de vista da oynamalar yapılarak geliştirilen bir sistem.Aynı vistayı kötüleyenler şimdi win 7 aşığı oldu..Vistayı c2d işlemcili 3 gb ramli bilgisayarda çok rahat kullanabilirsiniz.Win 7 nin de selefinden bi kaç özellik dışında hiç bir farkı yok.Performansının da ahım şahım olacağını sanmıyorum...

windows 7 beta deneme sürümünden fazlası falan değildi. vista dan farkı; görünümü ve şu an önemi olmayan dx 11 ve media player 12 .
diğer yönü ise sistemi vista dan da fazla kastırmasıydı.
windows 7 beta sağlam işletim sistemi değildi.

Windows 7 beta kullanıcısı olarak çok memnunum.Çok stabil ve hızlı(windows 512mb ram civarı yiyor).Açılışta ise şu ana kadar gördüğüm en hızlı windows.Tabi kullanım olarak windows xp nin rahatlığı yok ama,bi yerden sonra da xp'yi terk etmek lazım...

windows 7 beta en az 512MB RAM istiyor 256MB ramli makinaya kurmak isterken bu uyariyi verdi.....Ve en az 128MB ekran karti istiyor/

Windows 7 beta sizden istedigi baska sey de buyuk ekran. Ister evinizdeki LCD ekranda deneyin ister yeni pc nizle aldiginiz buyuk ekranda deneyin.Ekran kartinin NVIDIA veya Ati olmasi ve 128MB den buyuk olmasi size verebileceginin ustunu verebilecektir.Makinaniza daha guclu havalandirmalar eklemeyi de unutmayin.Gorsel hizmetleri yuzunden guclu fanlara ihtiyac var.Ve tum ekran kartlarinizin sogutmasi olmali...Ayrica overclock etmeden calissinlar.Fabrika ayarlariniza donun ve oyle deneyin derim bu guzelim calismayi.Sadece Uc guvenlik programini kabul etmisler AVG Norton ve Kaspersky.Bunun disindakiler Vista ve XP yi guvenli kiliyor. Herhalde Tercihlerinizi AVG disinda kalan ikisiyle yapabileceksiniz.Cunku bunlarin Turkce versiyonlari var ve ofisleri de ulkemizde. Windows 7 nin sayfasindaki ornekleri dikkatlice izleyin ve ogrenin.Agustos 1 2009 a kadar omru olacakmis.

Vista dan sonra en rahat isleyen ve calisan isletim sistemi ve bunun icin en rahat isleyen calisan PC kasasini almaniz sizin yarariniza.En guzel yani da XP kullanicilarina 1 Agustos 2009 a kadar memnun ediyorlar.Iste en ekonomik yol bu isletim sistemi icin PC kasanizi ve icini donatmaya calisirken sizin elinize Vista ultimate veya Windos 7 ultimate kasasi gecerken onlarda sizinle memnun kalacaklar.Yani siz denerken onlara da deniyor olacaklar.Kimlere ucretli kimlere ucretsiz verilecegini kendilerinin bilecegidir.Ilk XP ciktigin da XP dunya ya en fazla nereden yayildigini herkes iyi biliyor.Bu sefer bunun boyle olmayacagina inaniyorum umarim oyledir.Merak edilen de Agustos 1 den sonra kullanim olabilecek midir diye merak ediyorsaniz deneyin ogrenin.

Vista yi Windows 7 gibi yapabilmeleri icin iki uc tane yama cikarmalari mi gerekiyor yoksa windows 7 den Vista ultimate mi yapanlar cikarmi bilinmiyor.

windows 7 beta kullaniciyi anlama ve tanimlama versiyonu. Yani kullanicinin elinde neler var neler yok bu yolla ogrenilecek. Ne iyi bu sayede hangi ulkede ne tip kullanicilar var gorulecek elindekileri nasil kullaniyor ve isletim sistemine takiyor calistiriyor kimin elinde ne var yani guncel yasaminizda kullandiginiz elinizdeki tum aygitlari bu isletim sistemiyle taniyip ogrenebilecekler.Ve ekonomilerine yon verebilecekler bundan sonra size belli bir bedel karsiliginda bu isletim sistemini kazandiracaklarini bilin.Yani evinizde yasal windows isletim sistemleri olursa elinizin altinda bulundurdugunu her teknik cihazdan tam eksiksiz randiman almanizi saglayabilecekler.

bakalim ne zaman otomobillere minipc kasasi konacak evinizin masasindaki ev-pc kasasi ve otomobilinizdeki oto-pc kasasini dusunmeye basladiniz. El-pc niz belli cep-pc mobile olarak geliyor.Windows 7 den sonra bakalim neler olacak......

Agustos 1 den sonra kullanim olabilecek midir diye merak ediyorsaniz deneyin ogrenin.Pc nizin biosundaki tarihi 1 agustostan one alin bakalim W7 ne anlayacak.....imkan taniyorsa uzun bir zaman atlayisini 24 saat bekleyin ilk kurulum saatine kadar eglenin sonra bekleyin neler yasiyorsunuz.W7 niz calisiyor mu izleyin deneyin ancak internet baglantisini acmayin evinizdeki server pc sini de boyle ayarlayin ki baska bir sey sanmasin!!!!! Smilator gibi yani yapabiliyormusunuz......

W7 ULTIMATe tin sayfasini ziyaret etmissinizdir.Tanitimi yapanlarin ellerindeki makinayi gormussunuzdur Laptop gibi bir sey ancak ellerindeki
pc nin laptop gorunumlu masa ustu pc oldugunu dusunmeye basladim. Yani ilginc bir "I AM PC" yazili laptop benzeri masa ustu bir sey kullaniyorlar ve sayfadaki anlatim videosundan baska nerelerde kullaniliyor mesela gazeteniz de boyle tarz anlatim yapabilen imkanlara sahip olacak midir? Gazetelerin video sayfasinda bu tip seyler goremezsek W7 nin onunu acamazlar.....

Yorumlarda vistayı denemeyip vistayı kötüleyenler varya onlar kendilerini kotuluyor ve kullandiklari sahip olduklarini kotuluyorlar....

Geriye dogru kac makina da denediniz? Elinizde yillara gore kac tane PC kasasi var ki.Laptop icin mi uretilmis masa ustu mu icin uretilmis merak edenler var mi? Laptop ve Desktop kim elindeki mukemmel laptop a W7 yi yukleyebilir ki aman cocugunuza dikkat edin yeni laptopunuzu ucurabilir
masraflar kapiya dayanabilir.......W7 boyle kazanc kapilari da aciyor.....

evet pc ye baktım core 2 duo ve 4 gb ram var ama bende pentium d var ve 2 gb var müthiş performans alıyorum düşünebiliyomusunuz oyunlar bile hızlı

Ben daha alalı bir kaç ay olan iki milyarlık laptobumda deniyorum ayıptır söylemesi başlarda biraz prbolem vardı nedenini anlayamadığım kapanma sorunları oluyordu.Sonradan bu sorunların nedenini buldum donanım uyuşmazlığı,vista driverları kurmak windows 7ye bence buyuk bir hata.Bilgisayarı kurulduğu gibi bıraktım ve hiç ellemedim belli başlı guncellemeler,driverlar hariç.Şimdi inanılmaz hız ve görsellik havuzunda yuzuyor gibiyim:)

vista gerçekten kötü uac çok yavaş ama windows 7 de 2gb lık bi dosyada bile 5 sn de soru geliyor

Sen de yorum yaz