Windows 10 bedava mı olacak?

Microsoft, Windows'un fiyat politikasını sıfırdan düzenleyeceğini açıkladı. Peki bu ne demek?

  • Cem Şancı
Windows 10 bedava mı olacak?

Microsoft, Windows 10'un fiyatlandırma politikasında önemli bir değişiklik yapacağını duyurdu ancak değişikliğin ne olduğuna dair henüz detay veremeyeceğini açıkladı. Peki, bu bahsedilen değişiklik, Windows'un ücretsiz dağıtımının işareti olabilir mi?

Windows'un ücretini ödemek, teknoloji dünyasının en büyük problemi olagelmiştir. Geçen 20 yılda, korsan Windows kopyaları kullandıkları için çok sayıda kişi ve kurum telif haklarını ihlal davaları ile karşı karşıya kalmışken, Microsoft'un Windows'u ücreti karşılığında satma ısrarını diğer OS üreticileri takip etmediler ve bugün kullanıcıların ücret ödedikleri tek işletim sistemi olarak Windows kaldı. Mac OS X güncellemeleri, Chrome OS ve sayısız Linux dağıtımı ücretsiz dağıtılırken Microsoft yönetimi Windows 10'u hala eskisi gibi ücret karşılığında satıp satamayacaklarını düşünmeye başlamış olmalı.

Microsoft, Windows 10'u ücretsiz dağıtarak Windows ekosistemini güçlü tutmak ve ardından yazılım satarak ve satılan yazılımlardan komisyon alarak gelir elde etme yöntemini seçebilir zira Microsoft'un duyurduğu "tek Windows uygulama pazarı" da bu gelir modelini destekleyecek bir alt yapı sunuyor.

Yani bundan sonra Windows'un ücretini biz kullanıcılar değil, yazılımlarını satan yazılım üreticileri ödeyecek gibi görünüyor. Microsoft'un detayları açıklamasını merakla bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

abone sistemi olamaz

Raskoln Umutlu

Daha mantıklı bir yaklaşım olur. Ama öyle olacağını sanmam. Microsoft'un devletlere sattığı Windows'lardan falan ciddi bir geliri var. Ancak şöyle bir şey yapılabilir:Kullanıcılara ücretsiz diğer ticari amaçlı kullanan kuruluş veya devletlere ücret karşılığı satılabilir. Ama abartı bir ücret olmamak şartıyla. Windows 7 500 TL civarı satılıyor. Ben ona para vereceğime gider SSD falan alırım.

Çok komik...

böyle yaparsa piyasının örekesini sever hale getirir bill gates amca :)) hadi bedava yap bir an önce

Microsoft beleş tuvalete bile izin vermez. hayal kurmayın....

bedava olsa iyi olur olmasa da kraker yaparlar :)

Kişisel kullanıcılara bedava verip ticari kurum ve kullanıcılardan lisans bedeli istemeye devam ederse daha yerinde olur. Bu şekilde yazılımdan para kazanmaya devam etmiş olurlar.

işte buna içilir

bedava olmasa da şöyle 100 tl falan olursa fena olmaz

ev kullanıcıları için bir kere satma en mantıklısı. bilgisayarla birlikte gelir. yenisi çıkınca update bedava olur. windows 8.1'den ücretsiz update verir. işletim sistemine destek vermeken de kurulur.

ev kullanıcıları için bir kere satma en mantıklısı. bilgisayarla birlikte gelir. yenisi çıkınca update bedava olur. windows 8.1'den ücretsiz update verir. işletim sistemine destek vermeken de kurulur.

"Mac OS X güncellemeleri, Chrome OS ve sayısız Linux dağıtımı ücretsiz dağıtılırken" Windows güncellemeleri ücretli mi dağıtılıyor anlamadım?

@12 Ara 2014 18:27 şakamısın ?

millete bedava sirke ver baldan tatlı gelir, ben lisanslı w7 ve w8 aldım, sadece fiyat matıklı olmalı bi işletim sistemi 500 tl olmaz ev kullanıcıları için 50 tl yeterli, herkes lisanslı kullanır.

Windows 8 kullananlara bedava yaparlar bence

"Windows'un ücretini ödemek, teknoloji dünyasının en büyük problemi olagelmiştir." Yazının en acayip lafı. Binlerce insanın yıllarca süren emeğini "beleşe" kullanmak istiyorsunuz öylemi. Siz bu insanlara ne verdiniz bu güne kadar bedava. Bu kadar çok kaçak kullanıcı olmasa, fiyatta bu kadar yüksek olmazdı. Bedavaları var madem gidin onu kullanın. Microsoft sizin ırgatınız mı? ...teknoloji dünyasıymış peh...bedavacı güruh...

Microsoft zamanında tema paketini bile ücretli satmaya kalkmıştı. Firefox ve Chrome olmasaydı bugün Internet explorer kontörlü olurdu.

Mac OS neresi ücretsiz Mac OS için gerekli makinayı 5 katı fiyatına satıyor ama dandik makine.

Mixrosoft'un bedavaya bir şey verdiğini duyan, gören ya da bilen birisi var mı? Var ise lütfen bizleri bir aydınlatsın.

yahu neden bedava versin. çalışanlar babalarının hayrına çalışıyor ya

@13 Ara 2014 21:20 apple`i dusun, yada android`i. adamlar surekli update yapior yenisini cikariyor, ios7 den ios 8 e gecis gibi, nasil para kazaniyorlar , indirilebilir uygulamalar ile. belki windowsta bu sekidle yapabilir. hatta yuksek fiyatlara satmaz ise daha cok kazanir.

@15 Ara 2014 08:38 bence düşük fiyat uygulaması olabilir,ama bende bedava olucağını düşünmüyorum. Çünkü bedava olursa MS in koseptiyle çelişir bu. )))

Macos alıp kendi pc nemi kuruyorsun ? Önce 3-4 bin tl bayılıp mac alıyorsun varsında ucretsiz olsun ! Bu arada 10.9 sahibi değilsen ne yazıkki 10.10 a yukseltemiyorsun. Tahminime göre 8 den yukseltme ücretsiz olacak gibi.

50 tl olsa herkes alır. 500 lira olursa yaşasın linux.

ilk ürünlerinde ibm den satılan bilgisayar başına 3 dolar karşılığında anlaşmışlardı. yine aynı mantık olabilir. her satılan windowslu pc den 1 dolar bile alsa üreticeden dünyaları kazanır. kaldı ki piyasanın tek hakimi.

Linux trenini kaçırmayın derim

Kardeşlerim ben win7-win10pro ya yükselttim windows etkinleştirildi yani bedava ücretsizdir kullanabilirsiniz

Sen de yorum yaz