Windows 10 yaptıklarınızı takip etmesin!

Windows 10 tarafından izlenmekten hoşlanmayan kullanıcılar, hangi ayarı kapatmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 sizi takip etmesin!

Windows 10'lu bilgisayarınız, sizi yakından tanımak istiyor. Bunun birçok nedeni var ve bu nedenlerin başında işinizi kolaylaştırmak geliyor. Ancak işletim sisteminin bu kadar meraklı olması, herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Windows 10'un hakkınızda veri toplayıp, bunları Microsoft'la paylaşmasını tamamen engellemenin belki garantili bir yolu yok, ancak "sizi tanımaya çalışıyor" işlevini devre dışı bırakarak bunu bir miktar yavaşlatabilirsiniz.

İşlevi kapatmak için Windows 10'lu cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik üzerine tıklayın. Şimdi sol sütundan "Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma" seçeneğine tıklayın. Son olarak açılan sayfada "Beni tanımayı durdur" düğmesine tıklayın.

Bunu yaptığınızda ses dikte etme ve Cortana işlevleri kapatılacak (bunları zaten kullanmadığınızı biliyoruz). İşlevi kapattığınızda Windows, yazdıklarınızı, kişilerinizi, takvim etkinliklerinizi, el yazınızı izlemeyi durduracak. Eğer fikrinizi değiştirirseniz, ayarı aynı pencereden tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Spybot Anti-Beacon programı ile gerekli her şeyi kapatabilirsiniz. Sadece bu değil , birçok özelliği kapatmanız lazım. O zaman bile yeterli olmuyor. Ama w10 kullanmaya değer.

@09 Şubat 2016 00:21 nesine değer merak ediyorum. ne yapıyor yani uçuruyor falan da haberimiz mi yok?

Bir sistemin bir kullanıcıyı takip etmesi yada bunu düşündürmesi kadar ilginç bir şey yok, robot muyuz biz!

Bilgisayarla çalışan herşey bilgi toplar ! Programlar, Browser-Tarayıcılar, İnternet siteleri, GSM'ler, Kredi-Kartları vs vs... MÂLESEF :(

Windows 10 kullanmama sebebim..

wındows 7 8,1 kullansanda kullanmasanda ne kullanırsan kullan zaten herşeyi kaydediyor.

Paniğe yer yok! Bilgiler anonim toplanıyor kullanıcı eğilimi, kullandığı uygulamalar vs. bunlar elbette kullanıcılara daha iyi hizmet için geri yansıtılacaktır. İllegal bir şey yok histeri yaratmaya da gerek yok! İstemiyorsan haberde ki gibi kapatırsın, tehlike varmış gibi lanse edilmesi köpürtülmesi kanımca yersiz.

@09 Şubat 2016 10:43 daha fazla okuyun-öğrenin... insanları kobay görenlere HAYIR..panik değiliz tepkiliyiz

@09 Şubat 2016 10:43 panik yok elbette ama meraklı bir gözü, duvara dayalı bir kulağı, neredeyse her adımını izleyip bir yere kaydeden global bir sistemin bir gün toplanan bu bilgilerle önce bireyleri ve sonra da onların oluşturduğu yığınların manipüle edilebilmesi söz konusu olabilecekse çok dikkatli olunması gerekir. Chip burada yerinde bir iş yapıyor.

@09 Şubat 2016 18:30 okuduklarım ve öğrendiklerim bana kafi geldi. Filolojiye gerek duymuyorum. Bizim gibi servet sahibi olmayanlar, korkmasına gerek yoktur! Bir şeyleri sürekli gizlemesi veya takip edildiğini sanması evhamdır, paranoyadır! IP adresi ile İnternet sağlayıcı dilerse bir soruşturma da veya BTK talep ettiğinde tüm kişisel verileri zaten veriyor. İnternette gezinen bilgiye ulaşırken derin izler bırakarak çıkar. Bu durumun savunucusu değilim rasyonel düşüyorum sadece!

@Tuti Urmeylander Bilgi teknolojisinde ve veri toplamada sınır yoktur! Kullandığın her türlü uygulama senin hakkında bilgi toplar! 21. YY insanı olun, buna tepkili olmak ayrı şey, rasyonal düşünme ve realite ayrı şeydir. Bende kişisel bilgilerin hem ülke bazında hemde uluslararası konvansiyon vb,.hukukla korunması taraftarıyım fakat anonim sörf hikayedir, bilgiyi öyle yada böyle egemenler toplar, elinden geldiğince değerli bilgileri net ortamında afişe etmeyeceksin! Sizin öneriniz var mı?

@09 Şubat 2016 18:30 ve @Tuti Urmeylander Kişisel bilgi güvenliği kaygınız ve tepkiniz yerinde fakat karşı duruşunuz düşünceleriniz emosyonal. Bakın, prestij için veya gereklilik diye kullanılan Banka kartlarınızla, yediğiniz içtiğiniz, zevkleriniz hayatınızın mali tüm sırları bankaların elinde değil mi, giydiğiniz iç çamaşırının markasına kadar biliyorlar zaten! Bankalar kimin, finans kapitalle bunlar girift ilişkiler içindedir. Bilgi güvenliği için duyarlı olalım ama rasyonel olalım sistem bu

Windows ilk çıktığı zaman ms dos komut istemindeki açıklar için IBM in güvenlik uzmanları ıbm bilgisayarlarında msdos komut istemini kurmamak için çok direndiler ama NSA Amerikan ulusal güvenlik kurumu kurulsun diye emir veridirip pclerin izlenmelerinin kolaylaştırdı işte sonuç Windows değil kara dos, ms dos komut isteminden başladı yazılım açıkları ve bunun üzerine kurulan Windows işletim sistemi, sis hala Windows 10 şöyle böyle deyin ms dos komut istemi 30 yıldan fazla var düşünün biraz :))))

@09 Şubat 2016 13:32 Gerçekler acıdır. Eksilerden görülebilir.

Yıllarca kişisel verileri topladı ...hız kesmeden veri çalmaya devam eder MS ve Google :s yaşasın Linux

Yalnızca Windows 10 değil, çoğu Windows eninde sonunda yaptıklarınızı görüyor.

''Bilgisayarla çalışan herşey bilgi toplar ! Programlar, Browser-Tarayıcılar, İnternet siteleri, GSM'ler, Kredi-Kartları vs vs... MÂLESEF :('' VE BU BİLGİLER ''HER ZAMAN'' VE ''İSTİSNASIS'' KÖTÜ NİYETLE KULLANILIR ! BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEK ''SAFLIKTIR'' , DÜŞÜNDÜRMEK İSE ''...................''

ULUSAL BİR YAZILIM SİSTEMİ OLMAYAN MİLLETLER KÖLELEŞTİRİLİRLER ! ŞUAN TÜRK MİLLETİ BUNU YAŞAMAKTADIR VE MÂLESEF HABERİ YOKTUR ! EMPERYALİZMİN ARTIK EN BÜYÜK AYAĞI YAZILIMLARDIR ! TOPLUMLARI BUNLARIN ÜZERİNDEN KONTROL EDİYORLAR ! ''SOSYAL MEDYA'' DENİLEN LÂNETİ ÇOK DİKKATLİ KULLANIN ! KENDİNİZE AİT FOTOĞRAFI AZ SAYIDA VE KÜÇÜK ÇÖZÜNÜRLÜKTE , ŞAHSİ BELGE VS. İSE KESİNLİKLE PAYLAŞMAYIN ! MİLLİ BİR REFLEKS EDİNİN ! ''DÜNYALILIK'' EMPERYAL BİR YALANDIR !

SİBER SAVAŞLAR , SİBER ORDULAR , SİBER SAVUNMA , SİBER KOMUTANLIK vs. vs. ''BİLGİ SAVAŞLARI'' KONUSUNDA ARAŞTIRMALAR YAPIN VE KENDİNİZİ GELİŞTİRİN ! HAYATTA TEK BİLDİĞİM HİÇ BİR ŞEY AFAKİ YADA OLMAZ DEĞİLDİR ! ÇOK BİLGİLİ BİR HACKER İSTESE BİR ÜLKENİN ELEKTRİK SİSTEMİNİ KESEBİLİR ! KITALAR ARASI BİR FÜZEYİ ATEŞLEYİP BAŞKA BİR ÜLKEYE ÇAKIP ! SAVAŞ BAŞLATABİLİR ! PENTAGON'UN İÇİNDE 5000 KİŞİLİK BİR SİBER ORDU OLDUĞU BİLİNİYOR ! KİMBİLİR DAHA NELER NELER VAR ? DARISI KAHRAMAN TÜRK ORDUSUNA !

win 7 ye devam aero mis gadget ta var update sorunu da yok stabil desen süper stabil

@10 Şubat 2016 11:22 Güncellemelerinizi de kapatıp iyi bir antivirüs ve güvenlik duvarı ile tüm istekleri geri çevirecek şeklinde ayarlamayı unutmayın.

Dualist inançlarda yaratan, insan tabir edilen yaratılanı 24 h takip ediyor, işletme defteri gelir-gider cetveli gibi günah-sevap point veriyor sonunda altından ırmak akan cennet tabir edilen bir yere veya point durumuna göre cehenneme yolluyor başında zebanilerin olduğu. Yaratan bunu yaparsa, teknolojinin yaratanları da siber tanrılar olarak sizin hakkınızda her türlü bilgiyi toplar bence sonunuz sanal mezarlıklar! Çok büyütmeyin zaten hepinizi çoktan fişlemişlerdir! Artık sadece gülüyorum..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost