Windows 10'a yükseltme "skandalı!"

PC'lerin habersiz, sessiz sedasız Windows 10'a yükseltilmesi, yavaş yavaş bir skandala dönüşüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'a yükseltme "skandalı!"

Windows 10'un otomatik olarak, daha doğrusu zorla yüklendiğini gören kullanıcılar, zor durumda kaldılar. Bu kez binlerce kullanıcı, sisteminin Windows 10'a kendi isteği olmadan geçtiğini söylüyor.

Windows 7 veya 8'li bilgisayarların Windows 10'a "otomatik" geçişinin nedeninin, yeni işletim sisteminin artık "önerilen güncelleme" olarak sunulması. Ancak tercihi kullanıcılarına bırakmayan Microsoft, bu hareketiyle güven kaybı yaşayabilir. Herkes Windows 10'a yükseltmek istemediği gibi, yükseltme işleminin ardından bazı programlar çalışmayabiliyor ve kullanıcı, önceki işletim sistemine geri dönmek zorunda kalabiliyor.

İstek dışı güncelleme şikayetleri, ilk olarak 2015'in sonunda ortaya çıkmıştı. Bu sıradaki şikayetlerin önemli kısmı, ABD'deki kullanıcılardan gelmişti. Şimdi bu yaşananların, Microsoft'un otomatik yükseltme testleri olduğu düşünülüyor.

Windows 10, Windows 7 ve 8'li bilgisayarlarda Şubat ayından bu yana "Önerilen Güncelleme" olarak görüntüleniyor ve varsayılan olarak seçili geliyor. Yani KB3035583 olarak da bilinen güncellemenin işaretini kaldırmamanız, bilgisayarınızı Windows 10'la bulmanız anlamına gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Windows 7 lisanslı kullanıcısıyım. Bu demek oluyorki parasını verdim ve haklarım var. istemediğim bir sisteme geçmek ve bilgisayarımdaki çalışma düzenimin bozulması sinirlerimi bozuyor. Bilgisayarım otomatik olarak win10'a geçiş yaptı ve engelleyemedim. Kurulumu bitirmesi sonrası sistemimin tüm yedeğini aldım ve orijinal cd sinden win7 tekrar kurdum. İlk işim güncellemeleri kapatmak oldu. Neden paramla rezil oluyorum ki... İsteyen geçsin. (Windows = Güvensiz) bir ortam benim için bundan sonra...

@16 Mart 2016 03:25 Güvenlik güncelleştirmesi, aldığınız şeye bu da dahil sonuçta. Onlar da suçlu değil.

Linux kullanın kurtulun bu dertten

4. Mölünyöm föcüösünü bözö zörlö yöklötömözsönöz.

@16 Mart 2016 08:02 Bence tükürün de ağzınızdaki BAKLAYI ondan sonra konuşun. Daha anlaşılır olur.

''' SİYONİZM ''' BUNU İSTİYOR DA ONDAN !!!!! :(

Gerçekten de rezillik ! zaten Windows'a hiç güvenmiyorum ! Şimdi ise iyice tırstım...

Androidin masaüstü versiyonu çıksa da kurtulsak.

@16 Mart 2016 11:10 olmadığını kim söyledi?

Mikrosoft'un bu ısrarına sinir oluyorum. Zaten win8 ve win10 arayüzeyi çok sevimsiz. xp iyidi.

sistem yönet kısmından windows update kısmını devre dışı bırakıp durdurabilirsiniz

ms trolleri hemen savunmaya geçer eleştirenleri eksiler... ms 4. millenium faciası satmayınca zorla dayattı...

şaka mı bu üniversite öğrencisi olarak dreamspark lisanslı win 8.1 embedded industry pro kullanıyorum win 10'a geçmek istiyorum bize bu konuda geçiş desteği verilmiyor verilmediği gibide milleti zorla win 10'a geçiriyorlar bu microsoft iyice bozdu.

Aynen bana da otomatik olarak yükledi. Tam bir korsanlık. Bir şey kaybolmadı ama edge denen rezalet hep karşıma çıkıyor. Hiç sevemedim. Aslında amaç diğer eklentileri paraya bağlamak. Outlook, onedrive gibi. Bir microsoft çalışanının açıkladığı gibi her şey baştan savma.

bu microsofttan her şey beklenir artık. gözünü para ve kullanıcı bilgisi bürümüş. kullanıcıya hizmet %0 ama zorbalık %100. lütfen linuxe destek verilsin ekran kartları düzgün sürücü edinsin hemen geçeceğim kimse sesimizi duymuyor mu?

Windows 10 işletim sistemi stabil çalışsa en ufak hatada windows gezgini çalışmayı durdurduğunda tekrar başlamaması gibi sorunları olmasa, müzik dinlerken sürekli müzik keyfim kesilmese, iki ssd ile çalışan bir bilgisayarda sık sık performans düşüşleri yaşanmasa bende windows 10 kullanmak isterdim, lakin bu sorunlar devam ettikçe silah zoruyla bile windows 10'a geçmem.

Aslında bunda ağlanacak bir durum yok. Her platformda çalışma yapan arkadaşlar mevcut isletim sistemini kurup güncellemeleri kapatırlar. Çünkü gelen güncelleme programların sağlıklı çalışmasını genelde engelliyor. Ben bunu Mac OS üzerinde çalışan ses işleme yazılımlarında da gördüm, Windows OS üzerinde çalışan çizim programında da. O yüzden projesi olan arkadaşlar bu güncelleme işine hiç buluşmasınlar. Benden söylemesi...

Linux candır gerisi heyecandır...

Geçen varsa tüketici mahkemesine başvursun para kazansın

Bilgisayarımda hem PARDUS hem Win 7 62 Bit kurulu... Hiçbir işletim sistemine mecburiyet yaşamemalı, hiç bir insan...

Yazı doğru ama eksikler var. Windows 10 güncelleştirmesini otomatik indirmeniz otomatik yükleneceği anlamına gelmiyor, yine sizden onay istiyor. Ayrıca yüksetlmeden sonra ilk 1 ay boyunca Windows 7'ye geri dönüş butonu aktif kalıyor.

@16 Mart 2016 17:24 Ama o da sıkıntı çünkü, bu sefer de sürekli güncellemeleriniz var diye uyarıyor dandik bir pencere ile. Tamamen kapatmak en ideali...

@16 Mart 2016 17:24 zorla yükseltmede onay filan sorduğu yok... uydurma...

CİA 'NIN KURDUĞU FİRMADAN BAŞKA NE BEKLENİR Kİ ????

Bilgisayarım HP pavilition DV7------Windows 7 den 10 yükseldi, sevmedim 7 yi tekrar yükledim, menülerin bir kısmı İngilizce bir kısmı Türkçe oldu, 10a mecburi geçtik, mikrofon ve kamera çalışmıyor, HP Win 10a driver yazmıyor, güncelleme yapamıyoruz....

WINDOWS 10 KURULDU....MAKİNEM HAŞAT OLDU !!!!! GÖRÜNTÜ OLDU VGA ??? BİR ÇOK PROGRAMLARIM ÇALIŞMIYOR !!!!! DRIVER SORUNLARIM ÇÖZÜLEMEZ VAZİYETTE !!!!! BANA ZORLA YENİ PC ALDIRMAYA MI ÇALIŞIYORSUN MICROSOFT ??? WINDOWS 7 Mİ GERİ İSTİYORUM !!!!! MAKİNEM BOZULDU LAN ALOOO......

MAKİNEME KORSAN WINDOWS 7 KURMAK ZORUNDA KALDIM.... WINDOWS 10 'LA ÇALIŞMIYOOOOOOOOR.... ''ÇOK BİLMİŞ GATES'' NE ETTİN ???? :(

Windows 10 da eski oyunlar dahi çalışıyor bir tek hata Almadım, zorla güncelleme Yanlış bir politika Fakat...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir