Windows 10'da güncelleme nasıl kapatılır?

Güncellemeleri otomatik olarak yükleyen Windows 10'da bu işlevi devre dışı bırakmanın bir yolu var!

Windows 10'da güncelleme nasıl kapatılır?

Windows 10, güncellemeleri otomatik olarak indirip yüklüyor. Hatta Windows 10 Home sürümünde bu işlevin devre dışı bırakılmadığını öğrenmiştik. Güncellemelerin otomatik yüklenmesi, genellikle iyi bir şey, peki ama güncel grafik kartı sürücüsü PC'nizde sorun çıkarıyorsa ne olacak?

Windows 10'da pek normal bir yöntemle olmasa da otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmanın bir yolu var. Çözüm, Windows'un destek sayfasındaki sorun giderme paketini indirmekten geçiyor. Küçük bir tanı uygulaması olan bu dosyayı indirip çalıştırdıktan sonra, yukarıdaki seçenekleri görüyorsunuz.

İlk seçenek olan "Hide updates", sırada bekleyen güncellemeleri devre dışı bırakmakta kullanılıyor. Bir başka deyişle Windows, gizlediğiniz güncellemeleri yüklemiyor. İkinci seçenek olan "Show hidden updates" ise daha önce devre dışı bıraktığınız güncellemeleri yüklemenize olanak tanıyor.

Ek bir araca ihtiyaç duysanızda bu yöntem sayesinde belirli güncellemeleri kolaylıkla devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

güncelleme kısmını sacma yapmışlar iptal edemiyorsun boyut gostermiyor ne kadarlık birşey indiriyorsun

Süpersiniz. grafik kartı sürücümü dediğiniz gibi kendi kendine yükledi her kurulumda, beni sinir etti. Haber için çok teşekkürler

Ben daha gecmedim windows 10 a kendi kendine yüklemesini bile durdurdum. Hele bir hatalarini kapatsinlar biraz daha gelistirsinler o zaman düsünürüm. Nasil olsa 1 sene icinde ücretsiz gecis hakkim var.

Tek kelimeyle bu bir zorbalık... kişisel bilgisayarımdaki kişisel zevklerim kimseyi ilgilendiremez. Güncellemler benim kontrolümde olmalı ki özellikle oyuncular bu duruma nasıl katlanacak merak konusu...

Windows 10.1 i cikartilarlar nasil olsa bir sene icerisinden, o zaman yuklemek lazim. Su an icin gecmek gerekli degil zaten. Kazandirdigi bir sey yok. Edege zaten eklentisi olmadigi icin kullanilmayacak, kenara atilip unutulacak. DX 12 yi gormek lazim. Baska da bir sey yok zaten yenilik olarak.

@30 Temmuz 2015 12:59 o zamanda ücretsiz vermeyecekler şimdi al sana geçerli bir key atarlar win 10 a kayıt olmuş olursun

Mantıklı olun Güncellemeyle gelen Ekran ve Ses kartı sürücüleri yapımcıdan geliyor AMD, NVİDİA, REALTEK sitesinden indirdiğiniz sürücülerden hiç bir farkı yok

Size de iyilik yaramıyor arkadaş. Bu bir ikram geri çevirmek olmaz. Her şey sorunsuz otomatik geliyor işte daha ne istiyorsunuz. Ufak tefek sürücü sorunları çıkarsa eğer -ki bu bende çıkmadı- bir iki tıkla kolayca çözersiniz, ne var bunda bu kadar büyütecek.

@30 Temmuz 2015 22:30 Bana kötülüğü dokundu. Böyle bir kontrolden mahrum bırakılmayı iyilik olarak görmek ne tür bir akıl.

@30 Temmuz 2015 22:30 ne ikramı kardeşim. yeni sürücü bir ton hata içeriyor.o hatalı sürücüyü kimseye danışmadan yüklüyor. 2 günde bir windows 10 u siyah ekranda açıyorum.. sen hala ikram de dur.......

@30 Temmuz 2015 22:30 Herşeyi geçtim... kotam bitiyor be.. belki ben güncellemeleri ücretsiz wifi olan bi yerden yapacam.. neden cep wifimden gitsin ki ?!!

realtek ses sürücülerini gizlememe rağmen zorla indiriyor. kendi ses sürücüleri ile sorunsuz çalışan creative 5.1 hoparlörlerim realtek yüklenince arka kolonları çalışmıyor. büyük ihtimalle çakışma yapıyor. güncellemeyi kapatamıyoruz engelleyemiyoruz bu saçmalıktır kardeşim. biri mantıklı olun demiş. bu mu mantık. sürücüyü ben istersem yüklerim. her çıkan sürücü 4x4 lük olmuyor, sorunlar çıkıyor. böyle bir durumda yenisi çıkana kadar sorunlu mu kullanalım bilgisayarı.sanane benim güncellememden!

ofis güncellemelerini engelliyordum şimdi otomotik güncellerse crack elimde patlar ne yapacam?

Arkadaşlar Ekran kartım yeni sürümde verimli çalışmıyor bu nedenle bu programı çalıştırdım ama hala update bölümünde adı var o orda sadece duracak (yüklenmeden) mı? yoksa Olmamış mı?

gpedit.msc üzerinden manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz. güncellemeleri denetler, indirmez, var olduğunu size "hızlı işlem merkezi"nde bildirim olarak gösterir. Siz isterseniz indirirsiniz...

Bu ozellık cıft ekran kartı olan HP notebook u ıkı dakıkada acılır hale getırıyor, beş kez temız kurulum gerceklestırdım , gpedit.msc uzerınden gereklı ayarları hemde sıstem uzerınden yazılım guncellestırmelerını alma dememe ragmen sacma ekran kartı drıverlarını yukledi.. Sımdı tekrar yapdım hala guncllestırme bolumunde gorunuyor ancak yuklemedı.. Buna windowsun acil çözüm bulması gerekiyor.. Bırak eskisi gibi donanım yazılımlarını biz kendimiz seçelim!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir