Windows 7: Bugün canlı-resimler mi geliyor?

Microsoft, bugün gerçekleşecek bir etkinlikte Windows 7'den canlı resimler gösterebilir...

Windows 7: Bugün canlı-resimler mi geliyor?
Windows 7: Microsoft, Vista halefi üzerinde çalışıyor.

Bu seneki All-Things-Digital konferasında Bill Gates ve Steve Ballmer beraber sahneye çıkacak. Bazı kaynaklara göre Microsoft-şefleri bu etkinlikte Windows 7'yi tanıtacak.

Konferans bugün ABD San Diego'da gerçekleşecek. Mark Zuckerberg (Facebook), Rupert Murdoch (News Corporation) veya Jerry Yang (Yahoo) gibi bilişim ve medya branşının önde gelenleri bu etkinlikte güncel ve geleceğe yönelik teknolojileri tartışacaklar.

Gates ve Ballmer Windows 7 ile ilgili ilk kez canlı görüntüler mi sunacak yoksa sadece yeni özellikler hakkında genel bir bilgi mi verecek, henüz kesinleşmiş değil.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ya digerlerini anladımda bu Mark Zuckerberg (Facebook) orda ne işi var ?

Hızlı, sağlam bir işletim sistemi bekliyoruz Microsoft :D

Dikkat edin microsoft üst üste işletim sistemleri çıkarmaya başladı....PARDUS tarzı işletim sistemleri çoğaldı tabi...Artık sadece windows yok......

Windows 7 değilde windows Fiji'yi merak ediyorum ben..:)

bence güzel bir yazılım yapmışlar ama uyumluluk konusunda ne yapacaklar hala bir sürü program vista ile bile yumlu değil

türkiye olrak donanımmı geriden takip ediyoruz dünyada aynı sayılır ama işletim sistenleri ve cpu lar hep önden gidiyor ve bu yüzden hızlı işletim sistemleri olsada hem donanım hemde yazılım uyumu ve bu süreç uzun süreceği için sonradan hayata gececekler.yani cıkmaları değil bu sorumlar gectiğinde popüler olacak.windows 7 vistanın yamanmış hali ve bir kaç yeni program eklenmiş olma ihtimali yüksek Vista da bir zamanlarki Windows Millennium gibi olabilir.

hakkaten ne işi var ?

ne pardusu ms pardus nedir bilmiyorlardır bile

Yalnız söylenenlere göre bu işletim siteminin "TÜM PARÇALARI" tek tek yeniden gözden geçirilecek. ve hepsi makina kodu ile yazılacak kimilerinin söylentilerine göre. evet kulağa çok fantastik geliyo fakat öyleymiş. bu ne demek? bilmeyenler içi söyleyeyim. bir işletim sistemi yüksek seviyeli dillerin kullanılması yerine eğer makina kodu ile yazılıyorsa bildiğim kadarıyla yaklaşık 20 kat kadar hızlı çalışır. yani 20 kat kadar rahat, 20 kat kadar esnek ve 20 kat kadar performans demek bu. artı bazı dezavantajları da var bunun. nedir mesela? şudur: makina koduyla yazılması demek bir yazılımın geliştirilmesinin fevkalade zor ve zaman alan bir durumdur. günümüz oyunları eğer makina kodu ile yazılmış olsalardı (ki gerçekten kimse uğraşmaz yani) işlemci gücünü %90 kullanacağına %20 kullanırdı. yani 2010 da çıkacak oyunları biz 2005te çıkmış standart bir bilgisayarla çok rahat kullanbilirdik. crsiz oyunundan örnek verelim... bu oyun c# ve framework kullanarak yazılmış sanırım. bunun yerine c++ ve C hatta, simgesel dil ile yazılsaydı (yani geliştirilseydi) %50 performans artışına geçebilidi. bilgisayar dillerinin performans sıralaması (en çok kullanılan bilgisayar dilleri) simgesel dil > C > C++ > C# tır. ve yazılma olarak da aynen bu sıralama geçerlidir. yani C# daha kolay fakat simgesel dil (günümüzde oyun geliştirmede çok az kullanılır) daha zordur. fakat simgesel dil yaklaşık olark C# tan 20 kata yakın daha hızlı çalışır. makina kodu ise simgesel dilden daha performaslı ki asıl sıralama şöyledir makina kodu > simgesel dil > C > C++ > C# tır. bir oyun C# ile 5 ayda hazırlanmışsa simgesel dille 2 senede hazırlanır. makina kode ile de neredeyse imkansızdır bu. 5 sene falan alır hazırlanması :))

Evet crsiz imkan olup da makina kodu ile hazırlansaydı nereseyse pentium 3 ile bile rahatça oynanabilecek bir oyun olurdu. fakat burada C dili veya farklı bir dil ile yazılmış bir yazılımın derleyici tarafında makina koduna çevrilmesinden bahsetmiyorum. yoksa C de, C++ da, C# da derleyici tarafından mutlaka makina koduna çevirlir. Ama derleyicinin kaynak kode sonradan makina koduna çevirmesi farklı kaynak kodun ise direkt makina kodu olması farklı şeylerdir. biz burada tasarlamanın direkt makina kodu ile yapısa idi varsayımından söz ettik. evet eğer bir işletim sistemi direkt makina kodu ile tasarlanacaksa ki bu da vindws ise 2010 da değil 2018 de belki çıkabilir:)))

neyse iyi günler dilerim saygılarımla...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir