Windows 7'de ince hesaplar!

Windows 7'nin satış fiyatlarını fazla mı buluyorsunuz? İşte işin uzmanlarından ilginç bir açıklama.

  • Ali Güngör

Windows 7'nin perakende fiyatının pek de çekici olmadığı dikkatinizi çekmiştir. Yeni bir bilgisayar aldığınızda ise Windows 7'nin maliyeti pek konuşulmuyor.

Masaüstü PC'lerde 1000 dolar üstü sistemlerde biraz dikkat çekse de, ucuz netbooklarda hiç fark edilmiyor. Peki neden böyle? Piyasa analizcilerine göre Microsoft kullanıcıları mevcut sistemlerini güncellemekten ziyade yeni bir bilgisayar almaya yönlendiriyor. Intel ile uzun süreli ortak çalışmaları olan Microsoft'un, bu stratejiyle donanım piyasasına da hız vermeye çalıştığı düşünülüyor.

Peki gerçekten bu durum böyleyse, sadece donanım pazarındaki ortaklarına mı yarıyor? Hayır, her yeni Windows sürümünde kullanıcıların beklentileri artıyor. Bu beklentileri karşılamak için eklenen özellikler ve yeni müşteri çekmek için gereken göz alıcı grafikler de sistem kaynaklarına yükleniyor.

"Yeni PC alın!"

Bütün bu özellikleri sunan yeni Windows sürümleri daha fazla sistem ihtiyacına sahip. Bu yüzden kullanıcıların olan sistemlerine yeni işletim sistemi almasından ziyade, yeni bilgisayar alması uzun vadede Microsoft'un yararına. Kullanıcı yeni bir bilgisayar aldığında, aşağı yukarı bir sonraki Windows sürümüne de geçebilecek donanıma sahip oluyor.

Yeni bir bilgisayar
kullanıcı için ucuz işletim sistemi ve daha verimli çalışma imkanı sunarken, Microsoft için daha güçlü işletim sistemi yapma ve sistem kaynaklarını yükseltme imkanı tanıyor. Elbette Windows Vista'daki gibi kantarın topuzu kaçmadıkça.

Elbette bütün bunlar bilişim uzmanları ve analizcileri arasında konuşulan teoriler. Microsoft'un fiyatlandırma politikasının gerçek sebeplerini, Microsoft'un muhasebecileri bilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Wistanın makyajlanmış hali resmen.Sırf yeni bir işletim sistemi için para vermeyin.Belki iş için daha gelişmiş bir işletim sistemine ihtiyacı olanlar alsın derim.Ev kullanıcısı için çok bir fark gormedım.Lınuxdakı efektler daha guzel.Lınux sımgelerını ve program kurma mantıgını degıstırdıgı an bır numara olur.

32 Bit Vista kullanıcıları mevcut donanımlarıyla gözü kapalı 64 Bit Windows 7 kullanabilirler. Neden kalkıp yeni bir PC alsınlar ki?

Aslında haklılarda neden diyeceksiniz, P4-1.8Ghz 512Rem e de Win7 kurulur tabikide ama Core Duo2 T7400Cpu ya 512ekran 2048 rem tabiki daha bir performansli olacaktır.

windows 7 yi neden abartıyorlar anlamıyorum, vistadan dağlara taşlara bir farkı yok, görünüm neredeyse aynı. rc sürümünü kullanarak söylüyorum vistada çalışmayan bir programı ya da oyunu 7 de çalıştırmadı ne yazık ki, ayrıca 7 her bilgisayara kuruluyor falan deniyor ama artık piyasada bilgisayarlar zaten en az 1 gb ramli, buna haliyle vista da kurabiliyorsunuz. hatta artık laptopların çoğu 3-4 gb ram ile geliyor, ama vista çıktığında 1gb ram şimdinin 4 gb rami gibiydi bir çok bilgisayar 512 ramle satılıyordu, adamlar o döneme uygun olmayan o.s çıkardılar bu yüzden vista tu kaka oldu ama aynı adamlar şimdi 7 süper diyorlar, 3gb ram ver xp ye uçar ama 1 gb da da uçuyor zaten ama sıkıysa 1 g ram ile 7 de uç, 3 tane sağlam program açtınız mı bakın bakalım ram kalıyor mu?

Ekonomiye can vermeyi amaçlıyorlar ama bu çok pahalı olduğu gerçeğini de değiştirmiyor hala kazık , hala kazık...

Lisanslı Vista'sı olan bence kendi ürününü kullanmaya devam etmeli ,sonuçta SP1'den beri Vista çok daha stabil çalışıyor .

windows 7' nin fiyatı yüksek değil piyasa kötü, gold 145 dolar + kdv home premium win7 verirken vatan kdv dahil 123 dolara veriyor. eksan bilgisayarda 115 dolar + kdv fiyat biçmiş.

microsoft ise 123 dolar + kdv' dir diyede diretiyor piyasadaki satış ücretinin hadi bakalım nuyrun burdan yakın şimdi kime inanamak gerek. microsoftun dediği fiyattan sadece şu anda vatan computer satıyor lisansları.

bilgisayardan anlamayan olayı görünümle bağlar. hangi özellikler eklenmiş çıkarılmış geliştirilmiş bilmez duysada önemsiz görür, çünkü bilmez.
01:30 da yoırum yapan arkadaşımızda bu gafletin içinde, bilmiyor ama atıp tutuyor. Vistada önerilen ram miktarı 1 GB tı farkındaysan 3 yıl geçmesine rağmen yeni bir işletim sistemi yine 1 GB ram istiyor hatta 128-512 rame sahip bilgisayarlara bile kurululabiliyor, kullanılabilirlik ise başka bilgisayarınız yoksa kasılsada kullanılacak derecede. Arkadaşın bilmediği ise artık XP bile güncelleştirme paketleriyle şişmiş 512 MB ram olan bir bilgisayarda bile 450 MB civarı ram kullanır hale gelmiştir. 1 GB ram sahibi bir XP ise 500-600 MB ram kullanır olmuştur, uçmak buysa bendeki windows 7 64 bit 750-900 MB ram kullanıyor :) ayrıca 3 tane sağlam programdan kastınız nedir? programların minimum ve maksimum ram kullanımları işletim sisteminden işletim sistemine değişmez:) atmakla tutturmak arasında ki fark 1 ile 0 arasındaki fark kadardır :D

3 tane saglam programla kasit 2-5mpx lik bir kac resmi photoshopta duzenlemekteltir yada birseyleri render etmektir. 1gb ram ile ne vista ne xp ne de 7 dogru duzgun calisir ancak notepad acar muzik dinlersiniz. ondan sonrada ekrana bakar beklersiniz. Dizustu bilgisayarimda 3gb ram vista 32 bit var 20 den fazla opera tabi ve 10 dan fazla mozilla tabi acik oluyor genelde visual studio pro kullaniyorum. photoshopda cogu zaman acik oluyor. arti bilgisayara bagli fax yazici harddisk gibi harici aygitlarda surekli calisiyor ozellikle fax uygulamalari bellek canavari bu durumda xp de kullansan 3gb gerekiyor Win7de vistada .

vista'dan fark yok diyenlere öncelikle vistada arayüz vektörel değil bazı kalıp köşeler ve resimler kullanılarak bir arayüz tasarlandı. windows 7 bu şekilde değil pencereler tamamiyle vektörel çalışılmış pencereyi haraket ettirildiğinde ekranda bir tarama olmuyor. Velhasıl bu bakımdan adam olmuş microsoft çalışanları fakat şu 4+1 sistemleri gerçek 4+1 sesi vermiyor. Tek sıkıntım Xp de aldığım ses aygıtlarının kullanılabilir özgürlüğü windows 7 de yok, yani; Windows Xp 'de guitar pro ile guitar rig üstüne üstlük birde Media player açılınca bir sıkıntı çıkarmıyor. Şimdi windows 7 'de sadece aynı anda bu programları açınca ses kartını ilk hangi program açmışsa o kullanıyor diğerleri kullanamıyor. Bu benim için bir sorun umarım bu sorunu çözerler Xp deki gibi olursa tere yağlı ballı ekmek tadında olur.

3 tane saglam programla kasit 2-5mpx lik bir kac resmi photoshopta duzenlemekteltir yada birseyleri render etmektir. 1gb ram ile ne vista ne xp ne de 7 dogru duzgun calisir ancak notepad acar muzik dinlersiniz. ondan sonrada ekrana bakar beklersiniz. Dizustu bilgisayarimda 3gb ram vista 32 bit var 20 den fazla opera tabi ve 10 dan fazla mozilla tabi acik oluyor genelde visual studio pro kullaniyorum. photoshopda cogu zaman acik oluyor. arti bilgisayara bagli fax yazici harddisk gibi harici aygitlarda surekli calisiyor ozellikle fax uygulamalari bellek canavari bu durumda xp de kullansan 3gb gerekiyor Win7de vistada .

ses kartını ilk hangi program açmışsa o kullanıyor diğerleri kullanamıyor.

koskoca ses yönetim konsolundan başaramadıysan adamlar ne yapsın sana alışması zorma dediğini normalde zaten win7 yapıyor ayarlayınca

Hırsızlık yapmayıp dünya kadar para verip PS aldıysan üçbeş kuruşa daha kıyda ram al arkadaşım. doğal olarak bu işle profesyonel olarak uğraşan arkadaş sistem gereksinimlerini çok iyi bilir, bizim konuştuğumuz normal bir kullanıcı ve normal uygulamalar, abartmayın beyler

microsoft çok güzel parmağında oynatıyor.
Vista denen işletim sistemini o kadar kötü yaptılarki, vasat bir windows 7 ye şükreder olmuş haldeler. Aradan üç sene geçmiş hala 1GB Ram istiyormuş windows 7. Aman ne kadar teknolojik bir atılım bu.
Peki şuna ne diyceksin, boş sistem 14 GB yer kaplıyo hard diskte. Bu mu başarı. Vista 9 GB yer kaplıyodu. Sistemi şişirdikçe şişiriyorlar, windows'un asıl kurtulması gereken bu gereksiz GB'lar.
2005 senesinde falan çıkması gereken işletim sistemini neredeyse 2010'da çıkarttılar, yere göğe sığdıramıyorsunuz bu işletim sistemini.
Microsoft kadar hayatımda yaptığı işi bu kadar kötü yapıp bu kadar fazla para kazanan bir firma görmedim. Tekel olmanın faydaları...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play