Windows 7 karşıtı kampanya devam ediyor

Windows 7'nin günahlarını saymakla yetinmediler. Şimdi işleri bambaşka bir boyuta taşıyorlar!

Free Software Foundation kapsam genişletiyor
Windows 7 karşıtı hareket sürüyor

Windows 7'nin günahlarını ortaya serdiğini söyleyen Free Software Foundation (Özgür Yazılım Vakfı) kampanyasını genişleterek sürdürüyor. Daha önce yaptığımız haberde dünyanın en büyük 500 şirketine yollanan mektuplardan bahsetmiştik. Windows 7'nin günahlarını merak ediyorsanız bu haberimize bakmayı unutmayın.

Firmaların aklını çelerek Windows'u bıraktırmayı ve Linux'a geçmelerini sağlamayı amaçlayan bu mektupların şu ana kadar ortaya çıkan bir etkisi olmadı. Free Software Foundation yöneticisi Peter Brown ise yeni bir açıklama yaptı ve bu kampanyanın genişleyerek süreceğini duyurdu. FSF kendi amacını basitçe şirketleri Microsoft bağımlılığından kurtarmak olarak açıklıyor.

FSF'nin 500 şirketten sonraki hedefi teknoloji topluluğu ve medyası dışındaki kitleler olacakmış. Brown geliştiricilere ulaşmanın çok kolay olduğunu ancak kısıtlı bir kitle dışına çıkarak bu hareketi genişletmenin kolay olmadığını hatta "neredeyse imkansız" olduğunu söylüyor.

Bu geniş kitle içerisinde bir hedef var ki, belki de gelecek için herkesten daha önemli. Haberin devamında...

Eğitimde Windows mu açık kaynak mı?

Sugar OS özellikle çocuk eğitimi için tasarlanmış

Bu hareketi bir "sivil özgürlükler hareketi" olarak nitelendiren Brown, bu işin "fan boy"larla ilgili olmadığını, teknoloji çağının özgürlük hareketi olduğunu söylüyor. FSF'nin bir adım sonrasında ulaşmak istediği grup ise eğitimcilermiş.

Eğitimde kullanılan araçların açık ve kullanıcıların kontrolünde olması gerektiğini belirten Brown, Sugar Labs'ı işaret etti. Her çocuğa bir dizüstü kampanyasıyla birlikte yürüyen bu eğitim hareketinin 1 milyon çocuğa ulaştığını belirtiyor. Bu projenin sonucu olarak çocukların ilgisinin çekildiğini ve programcı olmak isteyen pek çok çocuk olduğunu da söyleyen Brown, çocukların bu yönde cesaretlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yollanan mektupların masrafı için bağış toplayan Brown, toplanan paranın masrafı çıkarttığını ve yollarına devam etmelerinde yardımcı olacağını belirtti. Kısa vadedeki hedefleri kampanyayı yıl sonuna kadar sürdürmek. Adım adım farklı kullanıcı gruplarına ulaşmak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Allah korusun BEn Mac'imle memnunum Snow Leopard'da çıktı süper hızlı 7'7i 77'ye katlar valla.

bu da taktik bir reklam. ben niye duymadim kimse bana gecme demedi:) ortaligi kizistirip 7 ye gecis saglamak

ammada yırtınırmışsınız be siz bi ms gibi her bi haltı açıp çalıştırabilen bir yazılım yapın ondan sonra o kadar oranızı buranızı yırtmaya gerek kalmadan herkesin kullanacağından emin olabilirsiniz.

FSF buna benzer kampanyaları Vista çıkınca da gerçekleştirmişti. O zamandan bugüne FSF nin kampanaya dışında geliştirdiği birşey olmadı. Olacağını da sanmıyorum. Çünkü FSF insanları kendi politikasına mahkum etmedikçe sadece saldıracak. FSF nin istediği de Mozilla nın istediğiyle aynı. (sözde) Microsoft tekelini kaldrımak ve kendi tekellerini kurmak!!

muhabbet arkadaşım sen şirket misin?:))))
FSF sadece kendisini övmesini gerekirken rakibini kötülemiş bu hiç adaba ahlaka uygun değil. Kıyaslamalarını müşteriye (kullanıcıya) bırakmak lazım.
Ayrıca size ne kardeşim ? dileyen dilediği kadar para verip dilediği ürünü alır. yarın teknik destek arayacak olsak biz vakıfız kardeşim bizi alakadar etmez diyecekler ayrıca cart curt çıkan yeni sürümleri indirmeyi tavsiye edecekler.
özgürlük diyorlar fakat özgürlükler başkalarının boyunduruğu altına girmeyle olacak bir durum.
Kişisel kullanımda sorun olmaz fakat kurumsal alanda bu iş biraz can sıkıcı olur.

Linux konusunda sertifika veren bilgisayar kursu araştırmanızı da tavsiye ederim

bilgisayarım mac os X yapıcam

Editörün notu:
Mesajınızdaki eleştirilerde sorun yoktur ancak sık sık kullandığınız kaba ve argo kelimelerin çokluğu sebebiyle silinmiştir. Lütfen temiz bir lisan ile yorum yapınız.

Linux ne be, işletim sistemi mi o?

Tamamen düz düşünce. Eski yazıyı okudum Windows'un bir aracı kullanıcı gizliliğini ihlal ediyormuş. Linux zaten herkese açık bir işletim sistemi değil mi? Açık kaynak kodlu? Yazılımdan anlamayan birisi için Linux çok tehlikeli. Oturupta bir çocuğunuza aldığınız bilgisayara Linux yükleyemezsiniz. Bunları biraz düşünmeleri lazım. Hep aynı şey oluyor zaten FSF'nin bana kalırsa amacı Microsoft'un yapmak istediğini yapmak. Ne demek acaba tekel oluşturmak. Bu insanoğlunun hep aynı kalan düşüncesi kardeşim yap daha iyisini seni alsınlar? Yap daha güzelini, daha iyi rakip olabilecek bir şeyi insanlardan Microsoft'tan senin tarafına geçsinler. Yapamıyorsanda böyle çocuk oyunlarına gerek yok, sus yeterli. Bu iş bu kadar basit.

sorunsuz olsaydı aklı olan linux kullanırdı, bi ekran kartını tanıtmanın destan haline geldiği bir işletim sistemini sadece başlat menüsünü bildiği için bilgisayar bildiğini kabul eden insanlara kullandıramassınız

Linux ne be, işletim sistemi mi o?
---------------------------------------------------------------------------------

Mesajı yazan arkadaş anlaşılan Linux işletim sisteminin ne olduğundan habersiz. Eğer Linux'un neye benzediğini görmek istiyorsa, kendisini Youtube'deki Linux videolarını izlemeye davet ediyorum.

"ammada yırtınırmışsınız be siz bi ms gibi her bi haltı açıp çalıştırabilen bir yazılım yapın ondan sonra o kadar oranızı buranızı yırtmaya gerek kalmadan herkesin kullanacağından emin olabilirsiniz."

yazılımcılar for linux diye yazılım çıkardı da linux mu çalıştırmadı? win -win versiyonu çıkarılmayan- linux programlarının kaçını çalıştırıyor?

Neden böyle bir çaba içerisindeler ki? Linux ücretsiz bir dağıtım değil mi? Ya çok insancıl, iyi niyetli bir topluluk bunlar ya da bir çıkarıları var.

Sözde ABD karşıtıyım. Dedim ki lisansız windows kullanmaktansa yasal pardus'a geçeyim. Pardus'u kurdum çok güzel. lakin bir sorunum çıktı. sorunum ekran çözünürlüğünü 1024 x 768 yapamıyordum. Yardımcı olsunlar diye tubitak destekli forum sitesine girdim. Hani bilgiye açım ben onlarda bilgi vermeye açtır ve bana yardımcı olurlar dedim. Sordum soruyu bana 30 satır komut verdiler. onuda geçtim pardus kullananlarda bir ukala tavırlar bir artislenmeler. Soru sorduğum için alay ediyorlar. Sen anlamazsın biz bu işte üstünüz vs vs gibi laflar ediyorlar. dedim yerin dibine batsın işletim sisteminiz. ben windows'uma döneyim dedim. PArdusa kızmadım sadece üniversiteli o ukala arkadaşlara kızdım. Alay ediyorlar resmen. Hevesim kırıldı.
Boşuna türk işletim sistemiyim demesinler çekirdekler bile yabancı. root yerine neden yonetici yada sahip yazmaz. Hazır çekirdekle türk işletim sistemi olmaz

Herkes alışkanlıklarını başkalarına dayatmaya çalışıyorlar. Windows kötü, linux kötü şu kötü bu kötü. Önemli olan nokta hiçbirini biz yapmadık, onun için hangi işletim sistemi işinize daha çok yarıyor, hayatınızı daha çok kolaylaştırıyorsa o işletim sistemi en iyidir. Bu benim için farklı başkası için farklıdır. Gelin başkalarının yaptığını övmeye, yermeye değil de millet olarak daha iyilerini yapmaya gayret edelim. Bırakın windows'u, linux'u, macos'u yapanlar savunsun.

Neymiş linux çok iyiymiş allah aşkına bir durup kendinize bakın ya herkes linux konusunda ahkam kesenler gibi linuxpro mu? Türkiye deki bilgisayar kullanıcılarının %90 ı msn facebook dışında başka birşey bilmiyor update lerini bile yapmadıkları sistemleri sürekli çöküyor siz bu insanlara linux kur kod yükle diyorsunuz arkadaşım yanlışlıkla sildiği wifi driveri nı bile geri yükleyemedi xp ye geçti şimdi çatır çatır çalışıyor.

'' Ben Linuxa karşıyım '' demek, '' Ben MATRIX den çıkmak istemiyorum '' demektir.

linux microsoft üzerine gidiyor.bu durumdan dolayı linux a puanım ------- dır.virüssüzüm diye geziyor,böyle windows karşıtı kampanya yapıyor.bir de pardus a hemen türk malı diye konarsınız.linux çekirdeğini biz mi yaratıyoruz sanki?!sadece sistem yapıp modifiye, yok pisi pisi yok kaptan bilmemkim,abuk sabuk adlar.şu anda bu yorumlarınızı büyük ihtimal xp-vista dan yapıyorsunuz.win7 kullananlar zaten buraya linuxcu yorumlar yapmazlar.hem parasız-beleşe sistem kullanıyorsunuz hem de isyan ediyorsunuz.madem bu kadar linuxcusunuz,gidin linuxunuzu pardusunuzu kurun.ve zamanlar boyunca da linux uyumlu program bekleyin.ya da böyle abuk sabuk yorumlar yapmadan kuzu kuzu windows xp-vista-7 nizi kullanın.

4 yildir yazilim muhendisligi okuyan birisi olarak yaziorum, linuxun tek avantaji bedava olmasindan baska bisey degildir, windowstanda cok memnun olan birisi degilim hatta vista denen yarim yamalak isletmeme sisteminide hic sevmem ama linuxun windows un yanina bile yanasabilmesi icin -gunluk hayatta kullanim ve kolay kullanilabilirlik acisindan- 10 firin ekmek yemesi lazimdir, siradan bi insan ekran karti surucusu yuklemek icin 10 satir komut yazamaz next tusuna basip yuklemek varken. keske microsoft daha az kapilist bi yaklasim izleyip daha duzgun bi is cikarabilse

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir