Windows 7, XP ve Vista bile hala yükselişte!

Windows 7, XP ve hatta Vista... Bu haber; Windows 8 ve Microsoft için büyük bir "yıkım!"

Windows 7, XP ve Vista bile hala yükselişte!
Kaynak: The Register, Netmarketshare

Windows 8.x sürümlerinin büyüme hızı, Netmarketshare'in en son rakamlarına göre eski işletim sistemlerinin bile gerisinde kaldı.

The Register'ın raporuna göre Windows 7, son 9 ay içerisinde kararlı bir biçimde büyürken Windows XP, gerilemesine rağmen yüzde 25'in üzerindeki pazar payını koruyor ve Haziran'da pazar payını yükseltmiş görünüyor. Rapor, Windows Vista'nın bile son aylarda büyüdüğünü gösteriyor.

Netmarketshare'in rakamlarında rakip firma Statcounter'ınkilerden çok büyük bir fark yok. Statcounter, Windows 7'nin Haziran ayında yüzde 55.02 pazar payına sahip olduğunu, Windows XP'nin ise yüzde 16.29, Windows 8'in yüzde 7.57, Windows 8.1'in yüzde 6.7 ve Vista'nın yüzde 3.38 pazar payına sahip olduğunu söylemişti. Statcounter'ın son 9 aylık raporları da Netmarketshare'inkine benzer bir tablo çiziyor.

Ve Statcounter'ın rakamları

Ortaya çıkan sonuç, kullanıcıların hem eski, hem de yeni PC'lerinde Windows 7'den memnun olduklarını gösteriyor. Windows 8.x ise her ay milyonlarca yeni PC satılmasına rağmen güçlükler yaşamaya devam ediyor; beklediği sıçramayı bir türlü gerçekleştiremiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

O kutucuklar kalkmadan 8in büyümesini beklemesinler

@05 Tem 2014 13:50 8.1 kutucuklar yok direk masaüstü açılıyor 8 zordu 8.1 düzeldi

@05 Tem 2014 18:56 Nereye düzeldi, başlatı tıklayınca gene kutucuklar geliyor. Dün FX8320'ye kurdum, o ne ya minnacık kutucuklar, bir düzen yok. W7'ye döneceğim sanırım. Ben normal başlat geldi sandım.

daha xp'yi geçememiş... umarım microsoft windows 9'da hatalarından ders çıkarır biz de geçeriz 9'a.

Windows 8.1 ile akıyorum. artık gerisi tırıvırıdır...

Gerçekleştiremez tabii. Örneğin Nvidai Quadro 2000 kartlar 8.1 güncellemesini yapınca çalışmıyor. Tek çözüm de format atıp 8'e dönmek. Ne anladım ben bu işten!

Windows öldü artık ne windowsu ;)

vistayla yarışıyor mübarek :D

Geçtiğimiz günlerde kardeşimin şirketi için süper bir server kurdum. Bu server XP işletim sistemine sahip ve bir server diyorum ama aslında üzerinde 10 tane server çalışıyor. Mail server, Fax server, VoiP server, VPN Server, FTP server, Webdav server, Mod-FTP server, web server ve remote control. Bu makina üzerinde kendi tasarımım 2 website yayınlanıyor. Comodo IS, Deepfreeze, modem ve özel olarak konfigüre edilmiş XP SP3 güvenliği sağlıyor. Ayrıca server'ların hepsi izole edildi. Sistem her gece kendini yeniliyor ve tüm depolama birimlerini tarıyor. Hafta bir gün ise tüm sistem otomatik olarak taranıyor. Ayrıca XP kullandığım için enerji sarfiyatımda düşük. Bu da elektrik kesintileri sırasında UPS'in uzun süre çalışabilmesini sağlıyor. XP'den çok memnunum. 15.000 TL süper server, 2x5000 TL eye-catcher website'ler, 5000 TL süper güvenlik paketi, 5000 TL server'dan kaynaklanan 5 senelik tasarruf, senelik 5000 TL şirket bilgisayarlarının güvenliği ve bakımı. Bu sene kardeşime 40.000 TL hediye etmiş oluyorum. Kardeşler arasında paranın lafı olmaz, değil mi?:) Sevdiklerimize can feda... <Cleverman>

vista kullanalara ve hala xp kullananlara ağzım açık bakıyorum

windows 7 yi okadar iyi yapmış ki adamlar :))) Nasıl yeni bir şey yapmaları gerektiğini onlarda çözemiyor

Windows ME, Vista, ve sende hoşgeldin Windows 8

@05 Tem 2014 17:33 ME o kadar kötü değildi aslında; Vista en kötüsü.

@05 Tem 2014 17:33 siddetle katiliyorum buna :D windows kabul etmeli artik, yeni bi windows me yeni bi vista vakası yasiyor. Net :)

@05 Tem 2014 23:59 en son ne zaman vista kullandın da bu şekilde konuşuyorsun? büyük ihtimal vista sp1den önce kullandınız ya da bir arkadaşınızdan öyle duydunuz.

Tasarım ve kullanılabilirliği tablet'e göre yapan microsoft buna neden şaşırdı ki ? adam akıllı bilgisayarlar için dokunmatik olmayan cihazlar için windows 7 gibi bir işletim sistemi yapmamaları onların hataları windows 8'in tasarımındaemeği geçen tüm microsoft çalışanları istifaya çağırıyorum :) :)

Win 8 e bakınca bir Vista ya da Windows Milenium faciası olacakmış gibi bir his var içimde.

ne bekliyoesunuz ki? 3.2. millenium faciasını kim beğenir ki...

permanent aktivasyonu bile çıktı artık

O testte win 8.0 ı dahil etmesinler win 8.0 yerini 8.1 e bırakıyor 8.0 ın yükselişinin yavaşlaması çok doğal sadece 8.1 ile karşılaştırsınlar

Yazık. Çok iyi bir işletim sistemi. Sırf önyargılardan dolayı fişini çekecekler. En çok merak ettiğim Vista nasıl büyüyor kim kullanıyor. :-)

@05 Tem 2014 20:05 Onyargiyla alakasi yok kardesim, arayuz cok kullanissiz. Ayni islemleri daha cok tikla yapmanin gelsimislikle alakasi yok. Start menusu ile kendi ayaklarina kursunu bastilar 50 defa soyledik. Yanilmadikta!!! Insnai yavaslatacan bir isletim sistemi ortaya cikti. Windows 9'un dedikodulari dogruysa ve ortalikta dolsaan screenshotlara gore Windows 9 harika olacak. Microsoft gelenegi yine tekrar etti. 1 basarili 1 basarisiz isletim sistemi!! Windows 98, Windows 98SE, Win ME, Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8.... Gerisine siz karar verin!!

@05 Tem 2014 20:05 Nereye çok yazık, dokunmatik ekran arayüzünü fare klavyeye ittirmeselerdi. Var mı böyle saçmalık, ugulama listesi karma karışık. Kutucuk düzenlemekte neyin nesi anlamadım ki? Eski başlat derli toplu tutuyordu işte, ne diye elleşirsin. Kimin şikayeti varmış ki böyle saçmaladılar?

oh iyi olmuş aldılar boylarının ölçüsünü

Win8 tam olmamıştı ama Win8.1 gayet iyi bence.

Ruhsuz işletim sistemi Xp bile daha renklidir.

windows 8.1 de sürücü kurmanıza gerek yok bunu biliyor muydunuz? tüm sürücüler otomatik yükleniyor :) pc jet hızında açılıyor :) uygulamalar harika :) bir foto. görüntülerken o sağdaki menüden direk o fotoğrafı paylaşabiliyorsunuz (facebook,twitter,e-posta...) :) çok şey kaybediyorsunuz çok... :)

@05 Tem 2014 23:02 bunu biliyor muyduk? Desteklemediği sürücü varsa kuruyorsun nasıl kurulmuyor ha senin pc en iyi özellikleri içeriyorsa belki dediğin gibidir.

Vista'nın ile yükselişte olması küfür gibi bir şey çok komik bir olay. Tamam Windows 8'in halen eksiklikleri olabilir ama şu anda en iyi windows sürümü . HAkkını yiyorlar sanki:)

Microsoft'un bugüne kadar yaptığı en iyi 2 işletim sistemi; Xp ve 7.

insanlar bence win8 den korktukları için 8.1 i de aynı benimsiyorlar bende 8.1 kullanıyorum masaüstü pc gerçek anlamda hız konusunda win7den daha hızlı açılış programlarda daha hızlı tepki veriyor

8.1 den oldukça memnunum 7 veya başka bir alt sürüme dönmeyi düşünmüyorum kim ne derse desin

windows 7 varken hala hurda vista ve tarihi eser xp kullannları acıyorum ama xp nin de hakkını yememek lazım 8 yıl xp kullandım zamanın lideriydi xp ama artık o tarihi eser oldu yeni lider işletim sistemi windows 7 nezamana kadar windows 7 den daha iyi işletim sistemi çıkartırlar ozaman herkes onu kullanır işletim sistemi dediğin kullanacağın her program sorunsuz çalışacak güncellemeleri otomatik kendi yükleyecek hızlı olacak bilgisayarı kasmayacak ve en önemlisi güvenliği üst düzey olmalı fethedilemeyen bir kale gibi olmalı bir işletim sistemi herkesin ihrtyaçlarını karşıayabilmeli ve tabikide satılırken uygun fiyata satılmalıki korsan kullanım ortadan kalksın

Buna rağmen windıws 8.1 in fiyatı 400 kusur .yap 50-100 lira hem daha çok kazan hem korsandan kurtul .sömürmeye çalışıyolar insanları. 400 tl verip işletim sistemi alan insanlar varmı merak ediyorum. Hadi diyelim 400 tl verdik 2 yıl içinde yeni sürüm çıktı hoop bi 400 cük daha .1 ay yükseltme açıyo 29 tl gören alıyo kaçıran ? Yıl 2014 teknoloji çağı adamların stratejisine bak SOYGUN var.....

Aero glass özelliğini aldın tanı beğenmez kimse. Mac sistemleri tamamen görsel Windows 8 ise alt görev çubuğu renkli aseton kâğıdı gibi. Geç kelime ile iğrenç.

8.1 buglar haricinde gayet iyi...

En saglam windows 98 gerisi hikaye :)

Windows 7 Windows 8 kullananlara yeni Windows ücretsiz verilecek diyor Microsoft'a yakın olan nawzil bununla birlikte gelecek olan Windows kendi kategorisinde çağ atlayabilir

Çok saçma sırf metro arayüzü için yapılıyorsa. Başlat Menüsü olsaydı ama metro menüsü de hiç ffena değil

Win 8.1 kullanıyorum. Burada eleştirenlere bazı nıktalarda hak vermekle birlikte, 8.1 çok iyi, başlata gelirsek kendime göre düzenledim, çok hızlı hareket ediyorum. Sistem sağlıklı. Win 7 kullananların bilgisayarlarında çok zor oluyor herşey. Olay 8.1 e biraz önyargı gibi. Ayrıca microsoftun gerilemesi kimseye bişey kazandırmaz. Saçma linux türevleriyle bsibaşa işkenceye maruz kalırız.

Para ile satılan Yazılım'da kullanıcı beklediğini bulamayınca kullanma gereği duymuyor. MS Win8 ile başlayan kullanıcı isteklerine kulak tıkayınca yukarıda ki tabloya şaşırmamak lazım... Metro arayüzü yeni olabilir lakin masaüstü PClerde oldukça gereksiz 2. işletim sistemi gibi, kullanılan mönitör dokunmatik özelliği yoksa standart kurulum yapıp alışıla gelmiş klasyk arayüz yüklese idi bu kadar tantanası yapılmazdı kişisel PCleri geç kurumsal anlamda win8.1 geçiş için hiç 1 neden yok XP şuan bile şirketlerin beklentilerini karşılıyorken desteğini kesmek XP2 gibi alternatif sunmamak büyük devletler sıralamasında kendine yer bulan Çin'in MS yaklaşımı değiştirdi. Rusya zaten güvenlik için kendi işlemcilerini üretip kendi donanım ve yazılımı kullanmaya başlayacak... Global pazarda Windowsun tekeli iyice daralmaya başladı.

W8.1 çok hızlı açılıyor ve metro arayüzünüde kullanmak zorunda değilsiniz.

Yeni bilgisayarımın garantisi bittiği gün 7' ye çevireceğim. 1 yıldır sınırlı bağlantı hatasından bıktım. Bilgisayarla bir internete girecem dendiğinde bağlantı prosedürü: En az iki kere yeniden başlat ve bu arada modemi aç kapat. Bune yahu ?! Böyle sistemmi olur, bide işin içine Bluetooth hoparlır girdimi tam tantana! Ayarlardan kapalı olan bluetooth ile sesi hoparlöre aktarıyor sistem. R hani kapalıydı? Ben bi donanımı açıp kapatmak için BIOS'a gireceksem ayarların işi ne? En basit işlevleri yerine getiremiyor daha 8.

Kuzenime i5 notebook aldırdım "içinde yasal Win8'de var" dedim ama aylardır Win8'in sorunları benim başıma bela oldu. Güncellemeler yüklenmiyor mağaza açılmıyor düzeltiyom yine aynısı.. Ayrıca konuyu anlatamıyorum "bozuk bilgisayar aldırdın" diyor :(

Windows 8.1 iyi ama laptopun 4 saat giden pili bir anda 2 saate hatta 1,5 saate düştü. Çok araştırdım ama hala düzelmedi. Bir an önce çözmeleri gerekiyor.

windows vista kadar stabil ve güvenli bir windows sistemi henüz gelmedi. 5 yıldır formatsız mavi ekransız kullanıyorum bir tek donma yaşanmadı. boş laflarla ordan burdan duyduğunuz şeylerle boş boş konuşup güldürmeyin kendinize.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir