Windows 8.1 Update 1 ne getirecek?

Önümüzdeki ay kullanıma sunulması beklenen Update 1, Windows 8 kullanıcılarına neler getirecek?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1 Update 1 ne getirecek?

Windows 8'in şimdiye kadar büyük bir başarı elde ettiğini söylemek güç. Modern arayüz/Metro ve masaüstü ortamları kullanıcıların kafasını karıştırırken, kullanıcılar belirli işlerini hangi arayüzde yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Ancak Windows 8.1'de kullanıcılarına kulak veren Microsoft, işletim sistemine atladığı bazı özellikleri ekledi. Ancak Windows 8.1 de Windows 8'i tamir etmeye yetmedi ve firma, Windows 8.1 Update 1 ile işleri yoluna koymaya çalışıyor. İnternete sızan Update 1 yapısı, güncellemenin neler sunacağı konusunda bizlere ipuçları veriyor. İsterseniz Update 1'deki yeniliklere beraber göz atalım.

Update 1'de neler yeni

Microsoft, Update 1 ile daha düşük donanımlı cihazlarda çalışan, sadece 1GB RAM ve 16GB depolamayla yetinen bir işletim sistemi oluşturuyor. Firmanın bu geliştirmeyle amacı, işletim sistemini mümkün olduğunca çok PC'ye dağıtmak.

Microsoft, Update 1'de giriş ekranına cihazını kolayca kapatmanızı sağlayacak bir kapatma düğmesi de eklemiş bulunuyor. Kutucuklara sağ tıkladığınızda ise altta gösterilen panel yerine artık bildiğiniz Windows sağ tuş menüsü açılıyor.

Fareye özel geliştirmeler

Microsoft, Windows 8'de fare ve klavye kullananları biraz yalnız bırakmış, tüm gücüyle dokunmatik özelliklere odaklanmıştı. Update 1, bundan birkaç geri adım atarak fareyle erişmesi zor olan bazı işlevleri daha kolay bulunabilir bir hale getiriyor.

Masaüstüne açılış ve OneDrive

Masaüstüne açılış

Masaüstü kullanıcıları, artık metro ekranını atlayıp bilgisayarlarını direkt olarak masaüstüyle açabiliyorlar. Internet Explorer, sekme ve adres çubuğunu varsayılan olarak görünür yapıyor; bu sayede ek tıklamalardan kurtuluyorsunuz.

Microsoft, Update 1 ile görev çubuğunu her yerden erişilebilir hale getirmek istemiş. Yani metro arayüzündeyken de görev çubuğunu görebiliyorsunuz. Bu durumda görev çubuğu, metro uygulamasının üzerine gelerek görüşünüzün bir kısmını kapatıyor ve çirkin bir görünüm oluşturuyor. Microsoft'un bu sorunu Update 1'i yayınlamadan önce çözmesi gerekli.

OneDrive

SkyDrive, Update 1'de OneDrive ismiyle karşımıza çıkıyor. Ancak uygulama içinde büyük bir değişiklik yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Dün aylardır direndiğin win 8.1 update'i yapmaya karar verdim bilgisayarımı yeniden başlatmak istedi başlattım. sonra %70 e kadar falan yükledi biraz durdu ve eski windows sürümünüz geri yükleniyor dedi. kapandı açıldı ve windows bir hatayla karşılaştı ve eski windows sürümünüzü geri yükledi dedi. anlayacağınız bi yazılım yükseltmeyi bile beceremedi. bundan sonra da denemem herhalde yükseltmeyi bir daha. windowsum dizüstü bilgisayarın içinde gelen win 8 lisanslı.

@24 Mar 2014 12:04 daha yayımcısının bile belli olmadığı şeyi neden yüklüyorsun?

@24 Mar 2014 12:04 lisanslıysa hiç deneem yükleme yapmaz

@24 Mar 2014 17:46 eşşek kadar uyarı çıkartıyor karşıma 8.1 güncelleme mevcut yüklemek için mağazaya gidin diye ne yayımcısı diyorsun 8 den 8.1'e.

Kısaca: TIRT

Görev çubuğunu gizle özelliği yok mu? Bu sayede gizlenebilir çubuk...

1-2 Şey dışında önemli bir değişiklik yok.Hayal kırıklığından başka bir şey değil :/

bir gelse de bu haberler son bulsa diyen kaç kişiyiz?

@24 Mar 2014 16:26 teksin.....

windows 7 home premium ile windows 8 pro ikisininde orjinal kayıtlı şekilde var bende. windows 8 i aldığım gün yükledim bir takım sorunlar sebebi ile daha doğrusu driver ile ilgili olduğundan ve çözümünü bulamadığımdan çaresiz windows 7 e döndüm. windows 8.1 çıktığında tekrar denemeyi kararlaştırdım. epey bi kullandım. fakat ekran kartımın driverını güncellediğimde windows 8.1 çöktü. çok ilginçtirki kurtarma menusu gelyor fakat masaüstüne dönemiyordum. yani düşük video seçeneği ile bile giremedim. ne yaptıysam windows 8.1 kurtaramadım tek çare kalmıştı format atmak ama artık soğudum bi kere bende eski dost windows 7 yi geri yükledim farkı ozaman gördümki windows 7 oturmuş bir sistem. pek bir sıkıntısı yok. performanslı ve güvenli benim için. microsoft her bir sürümü batırıyor yani windos me den sonra hep böyle olmadımı? Me den sonra Vista şimdidede Windows 8.

Windows 8, Microsoft'un en iyi işletim sistemi. Anlayana...

internet icin android yetiyor

Windows yanlıları basmış burayı herhalde tüm gerçeği söyleyen yorumcuları yorumları eksilenmiş. Peki bu şerefli bir davranış mı? gerçekleri yazıyoruz firmadan para alanlar ise bile bile yanlışa doğru diyor.

windows 8 bu kadar düşük kullanım oranının olmasının sebebi ön yargılar. Ve başlat menüsü bu ön yargının kanıtı.. Microsoft Vista'da hata yapmış olabilir ama 8'de hatayı kullanıcılar yapıyor. Ön yargılarından kurtulmalarını tavsiye ediyorum.(Örn: Ben bu 8'i kullanamam bana 7 kur)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play