Windows 8'deki 13 önemli özellik!

Windows 8'deki en önemli yeniliğin Metro arayüzü olduğunu biliyoruz. Peki ya diğerleri...

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in beta sürümü bu ayın sonlarına doğru yayınlanacak. İşletim sisteminin final sürümünün ise sonbahar aylarında ortaya çıkması ve piyasaya sürülmesi bekleniyor. Metro arayüzüyle öne çıkan Windows 8'in belki de en önemli özelliği, PC'lerden tabletlere farklı cihazlarda çalışabilecek olması.

Peki Windows 8'e geçmeye gerçekten ihtiyacımız var mı? İşte işletim sisteminin nispeten az konuşula,n ancak hem kurumları, hem de son kullanıcıyı ilgilendiren 13 önemli özelliği.

Hızlı açılış: Windows 7'den birkaç kat hızlı açılan Windows 8'in boot süreci, 10 saniye bile sürmeyebiliyor. Ancak Windows 8'in final sürümde bu performansını koruyup korumadığını hep beraber göreceğiz.

Sıfırlama ve yenileme: Windows 8'i baştan yükleme seçenekleri, artık eskisinden daha da kolay. Ev kullanıcıları PC'lerini sıfırlayabiliyor (tüm verileri silerek baştan yükleme) veya yenileyebiliyorlar (kişisel dosyaları ve metro uygulamalarını koruyarak yeniden yükleme). Kurumlar, sıfırlama özelliğini yönetici denetimine bağlayabilirken, yenilemeyi kullanıcıya bırakabiliyorlar.

Windows to Go: Windows Server 8'deki bir seçenek olacak olan Windows to Go ile IT departmanları, kullanıcının yerel bilgilerini ve uygulamalarını bir USB bellek çubuğuna yükleyebilecek ve iş ortamını herhangi bir yerde oluşturmasına izin verebilecek. Not: Bu özellik tüketici sürümlerinde bulunmayacak.

iOS ve Android'de olmayan bir özellik..

Uygulamaları yan yana çalıştırabilme: Metro arayüzünün eşsiz bir özelliği olan iki uygulamayı yan yana çalıştırabilme, şu an Android 4.0'da ve Apple iPad 2'de bile yok. Bu sayede örneğin bir videoyu seyrederken bir yandan web'de dolaşabileceğiz.

Windows Store: Apple'ın Mac App Store'una benzeyen Windows mağazası, sadece güvenli uygulamaların indirilebildiği bir kaynak olacak. Şirketler ise çalışanları için mağaza kuralları getirebilecek.

Ribbon arayüzü: Office 2007 ile tanıştığımız ribbon araç çubukları, Windows 8'in Windows Gezgininde de kullanılıyor. Ribbon, Hyper-V gibi beklenmedik uygulamalarda da karşınıza çıkabiliyor.

Wi-Fi Direct desteği: Android 4.0'da olduğu gibi Windows 8'de de router'a ihtiyaç duymadan iki Wi-Fi destekli cihazı birbirine bağlayabilecek, veri gönderebileceksiniz. Ancak teknolojinin tutup tutmayacağını şimdiden tahmin etmek zor görünüyor.

NFC desteği: Mobil ödemelere ve kısa mesafede veri aktarımına izin veren NFC, Windows 8'de desteklenecek. Acak laptop'larda ne kadar işe yarayacağı ve teknolojinin veri transferinde yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Doğal ISO desteği: Windows 8'de ISO disk imaj dosyalarını bir disk sürücüsü olarak görebilmek için üçüncü parti bir uygulama yüklemeye gerek olmayacak.

ARM işlemci desteği, SkyDrive entegrasyonu...

ARM işlemci desteği: Windows işletim sistemi, geleneksel olarak x86 tabanlı işlemcilerle çalışıyor. Enderle Group analisti Rob Enderle'ye göre Windows 8'de olacak ARM desteği, Microsoft için çok ince, uzun pil ömürlü tabletlerden oluşan yeni bir piyasa anlamına geliyor.

Windows Live SkySrive entegrasyonu: Microsoft'a göre bulut depolama hizmeti SkyDrive, Windows 8 ile entegre olacak. Bu sayede Metro arayüzünde SkyDrive'daki fotoğraflarımızı görebileceğiz. Daha gelişmiş bulut özellikleri arayan kurumların ihtiyaçlarını ise Windows Azure karşılayacak.

Hyper-V: Windows Server'da yer alan sanallaştırma aracı, Windows 8'de istemci sürümüyle beraber gelecek. Bu sayede son kullanıcılar, farklı işletim sistemlerini ve eski Windows sürümlerini bir sanal makine içerisinde çalıştırabilecekler. Windows 8'deki entegre sanallaştırma teknolojisi, VMware'i yaygın biçimde yüklemeyen şirketler için büyük kazanç olacak.

Yenilenmiş Görev Yöneticisi: Windows 8'in en çok geliştirilen işlevlerinden biri de Görev Yöneticisi. Aracın varsayılan ekranı, artık sadece çalışan işlemlerin isimlerini gösterecek ve yanıt vermeyen işlemleri kolaylıkla görüp, sonlandırmamıza izin verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Şakamı Wi-Fi Direct özelliği harika bir özellik ve kesinlikle tutar. Ağ bağlantısı şu bu olmadan dosya göndermek işe yaramazmı?

toparlayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

Masaüstü ve laptop için gereksiz telefonlar ve tabletler için harika

Burada yazanların çoğu gerçek olursa bu sistem fazlasıyla tutar. Görev yöneticisi, iso uzantısı ve sanal makine olayı çok iyi olmuş windows 8 seni bekliyoruz.

OOOO bombalara bak hizaya gel altı üstü MS abartmaya gerek yok :D :D

yerlesik iso yazma araci win7'de de var ki!

Final Sürüm sonbaharda mı? 2 Senede bir İşletim sistemi gelecek. Aman Allah'ım hangi birine yetişeceğiz.

Final Sürüm sonbaharda mı? 2 Senede bir İşletim sistemi gelecek. Aman Allah'ım hangi birine yetişeceğiz.

Microsoft, Windows 7 ile birlikte tekrar atağa geçti bana göre. Windows 8'de ise belirtilen bu özellikleri kararlı sürümüne kadar koruyup, piyasaya sürerse bence hızını ve gücünü ikiye katlar.

Oldukça kullanışlı özellikler sunulmuş.

İsoları disk sürücüsü olarak gösterebilecek olmak harika. Bu işi yapan yazılımlar 30 mb ram yiyip pc nin açılışını 5 saniye uzatıyor. Hem de çoğunu kullanmak pratik değil.

scoop24 yazmış:
yerlesik iso yazma araci win7'de de var ki!
----------------------------------------------------------
Arkadaşım anlamamışsın ki özelliği. Yerleşik yazma aracı değil. CD üzerine yazdırmaya gerek kalmadan direk olarak okuyabilmeyi sağlıyor. Bu özellik hiçbir önceki sürümde yoktu.

"Enderle Group analisti Rob Enderle'ye göre Windows 8'de olacak ARM desteği, Microsoft için çok ince, uzun pil ömürlü tabletlerden oluşan yeni bir piyasa anlamına geliyor."

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Windows ve uzun pil ömrü... Yorum sizin.

bnce hiçbir iletim sistemini kullanmadan kararwermeyin win 8 duyduklarım we okuduklarım dogruysa güzel bi işletim sisteminle geliyor ama ben kararımı kullandıktan sonra wermeyi daha uygun görüyorum sagılar herkeze

Windows tasarım ve kod yapısında bir değişikliğe gitmediği sürece, biz hala yeni yüklemelerde restart yapmaya, sistemleri (hemde her seferinde bir öncekinden daha çok) ram'e ve hard diske boğmaya ve her seferinde işletim sistemine daha çok para vermeye devam edeceğiz.

windows 8 in 2014-2015 yılları arasında çıkması gerek malum xpye o yıllarda verilen destek bitecek bu nedenle satışlar doğal olarak artıcak önümüzdeki 2 sene içinde windows 7 service pack 2 ve 3ü çıkarmalılar

haberden anladıgım kadarıyla daemon tools gibi programlar 5-6 içinde tarih olabilir :)

Sen de yorum yaz