Windows 8'den iki yeni özellik sızdı!

Windows 8'in Windows Gezgini'ndeki yeni özellik ve özelleştirilebilen kilit ekranı da ortaya çıktı.

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'deki Windows Gezgininde bulunacak küçük ancak hayatımızı kolaylaştırabilecek bir yenilik keşfedildi.

Windows Vista ve Windows 7 kullananlar Windows Gezgini adres çubuğunun klasörler şeklinde ayrıldığını bilirler. Bu klasörlere tıklayarak yukarıya doğru gezinme oldukça kolay bir hale geliyor. Tech-exclusive'e göre Windows 8'de bu kısayolların üzerine bir dosya veya klasör sürüklemek, bu sayede sürüklenen klasörün içerisine dosya taşımak veya kopyalamak mümkün hale gelecek. Şu anda bunu yapmak için önce hedef klasörü görünür hale getirmemiz, ardından dosyayı sürüklememiz gerekiyor.

Önemsiz bir geliştirme gibi görünse de, bu tür küçük değişiklikler gün içinde sıklıkla kullandığımız işlevleri daha kolay kullanılır bir hale getirerek toplamda daha kolay kullanılan bir işletim sistemi oluşturabilir.

Özelleştirilebilir kilit ekranı da sızdı!

Windows 8'in 7955 numaralı yapısının internete sızmasının ardından hacker'lar işletim sistemindeki yeni özellikleri keşfetmeye devam ediyor.

Alex Reed, 7955 numaralı yapıda bulunan ve masaüstü duvar kağıdını kilit ekranı olarak kullanmanıza izin veren özelliği ortaya çıkarmış. Görünüşe bakılırsa Windows 8'de bulunan otomatik duvar kağıdıyla beraber, işletim sisteminin kullanıcıları PC'lerinin başına her oturduklarında kilit ekranında farklı bir ekran görebilecekler.

MDL forumlarına göre bu özellik, Windows 8 resmen yayınlandığında bir onay kutucuğu yoluyla sunulacak. Şu an özelliği etkinleştirmenin yolu, bir kayıt defteri ayarlamasından geçiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

görsellikde hiç değişmeyen windows bu sürümle büyük değişiklik yapıyor. insanların hoşuna giden kullanımı önceki windowslar kadar basit birşey olur umarım.

Bence görsellikten çok performansa önem vermeli XP sonra çıkan işletim
sistemleri bence çok hantal Linux kullanmayı düşünmekteyim Bunca yıl Windows kullandım bundan sonra pek Windows ile devam edeceğimi sanmıyorum.

Windows Xp Temasından Şaşmamalı Yada Tüm Windows Sürümlerinde Windows Xp Teması Koyarak İsteyen Uggular Demeleri Gerek Diye Düşünüyorum
Şünkü Bariz Xp Diger Tüm Sistemlerden Cok Rıhat
Artık Cogu Sistem Win7 Kaldırırken
Herkez Nie Xp Kullanıyor Düşünmeleri Gerek Belliki Bir Çok Kullanıcı İçin Hız Kadar Rıhat Ve Anlaşılabilir Sürümler İstiyor

Vay be çok hoş duruyor. Tabii gerçekse daha da hoş :)

sizmasimi kaldi bu isin?

bence masaüstü resmini artık videoda oynatmalı.ben şahsen böyle özellik olmasını isterim işlem yaparken arkada video oynasın ama ses çıkmasın veya ayarlansın ses açma kapama.

yine muhteşem özellikleriyle bizi bilgisaya sevdalısı yapacak...!!!
saınırım onuda satın alacağım...!!!

neden vistadaki dreamscene özelliğinden vazgeçildi acaba gayet güzel duruyodu masaüstünde video arkaplan.

bence masaüstü resmini artık videoda oynatmalı.ben şahsen böyle özellik olmasını isterim işlem yaparken arkada video oynasın ama ses çıkmasın veya ayarlansın ses açma kapama.
-----------------
o dediğin şey vista ultimate'de vardı, win 7'de devre dışı ama birkaç ayarla açılabiliyor (home premium ve üzeri bir sürüm gerekiyor sanırım). windows 7 dreamscene diye aratırsan daha fazla bilgi bulabilirsin. wmv ve mpeg dosyalarını destekliyor. ses açıp kapatılabiliyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play