Windows Live Writer açık kaynak kodlu oldu!

Microsoft, bir dönemin önemli uygulamasını nihayet açık kaynak kodlu hale getirdi!

  • Onur Seven
Windows Live Writer açık kaynak kodlu oldu!

Microsoft'un blog aracı Windows Live Writer ilk olarak 2006 yılında yayınlanmıştı. Yazılım son büyük güncellemesini 2012 yılında alırken bunu 2014 başlarında yayınlanan küçük bir güncelleme takip etmişti.

Popülerliğini, eskisi kadar olmasa da sürdüren yazılımın gelişimini açık kaynaklı olarak sürdürmesi konusunda yoğun bir baskı vardı. Bu yılın başlarında Microsoft'tan Scott Hanselman Twitter üzerinden yazılımın açık kaynaklı olarak devam edeceğinin sinyallerini vermişti. Hanselman şimdi kendi blog sayfasında bu planların gerçeğe dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Yazılımın Open Live Writer (OLW) olarak açık kaynaklı hale getirildiğini söyleyen Hanselman 0.5 sürümünün yayınlandığını ve bunu yüklemeyi planlayan kullanıcıların bazı hatalara katlanması gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca Open Live Writer'ın selefinde mevcut olan her şeyi içermeyeceğinin de altını çizen Hanselman blog sayfasında eklenen ve kaldırılan tüm özelliklerin bir listesini sunuyor. Dilerseniz OLW'nin GitHub üzerindeki gelecek yol haritasına göz atabilir veya duyuru hakkında daha fazla bilgiye erişmek için blog yazısını inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

O windows phonenin içine ettinya mikrosoft senin işletim sisteminden adam olmaz. Windows phone almak istiyordum aklımda da iyi bir tel vardı ama senin yüzünden adamlar uygulama yapmak yerine uygulama çekiyor. Bu mudur yani? Hiçbişeyin gelişmesine izin verme sonra saçma sapan uygulamalara açık kaynak kodu ver. Sen bu düşünceyle çin malları ile bile rekabet edemezsin. Hoş zaten onlar bile senin tellerinden iyi teller çıkarıyor. Yaptığın 2. büyük hata ise yeni tellerden nokia adını kaldırman oldu..

Basligi gorunce icimden "ahahah, notepad'in kodunu acmislardir kesin" diye dalga geciyordum. Cok da farkli cikmadi haber. :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play