Windows Phone zorda, iOS yükselişte

Android, Windows Phone ve iOS kullanım oranları verilerine göre sevinen sadece Apple oldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone zorda, iOS yükselişte
iOS, ABD'de Android'i yüzde 0,1 farkla geçtiKantar Worldpanel

Analiz verilerini dünya üzerindeki farklı 60 ülke üzerinden toplayan Kantar Worldpanel ComTech'in yeni mobil işletim sistemi kullanım verileri, ilginç bir tablo çiziyor.

Aralık 2014'te tamamlanan üç aylık periyodu temel alan verilere göre iOS, ABD, Çin ve Avrupa'daki diğer yüksek gelirli ülkelerde Android'de pazar payı çalmayı başardı. Kantar'ın kıdemli araştırmacısı Carolina Milanessi'ye göre iOS, ABD'de 2012'den bu yana ilk kez Android'i geçmeyi başardı (yüzde 0,1'le olsa da).

Android, Avrupa'da yüzde 3,8'lik bir düşüş yaşayarak yüzde 66,1'e geriledi. Bu düşüşte Samsung, LG ve Sony'nin son ceplerini satmakta yaşadığı sıkıntıların etkisi var. Apple ise İngiltere'de 2013'teki yüzde 30'luk pazar payını 2014'te yüzde 42'ye yükseltme başarısında bulundu. Apple'ın Xiaomi ve Android'li telefonların çok popüler olduğu Çin'de bile büyüme kaydetti ve ülkede yüzde 21,5 kullanım oranına ulaştı.

Windows Phone ise bulunduğu konumu ancak koruyabildi. Microsoft, 2015'te yeni amiral gemisi Lumia'lar piyasaya sürmeyi ve Windows 10'un telefon sürümünü yayınlamayı planlıyor. Dolayısıyla bu durum, önümüzdeki aylarda değişebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

android de kırk çeşit marka var iosta 4-5 tane fark böyle koyuluyor zaten ;)

Bu testi türkiyeye yapsınlar %80 Android çıkar.

afedersinizde başka bir istatistikte adı geceçm symbian kullanan yüzde 7 buhar mı oldu?

Apple ve Ios kullanımı ülkemizde kendini zengin gösterme çabasından ibaret.

@05 Şub 2015 19:52 tabi tabi. Hatta bütün dünya gösteriş meraklısı. Yani ne tesadüftür ki iphone 6 çıkar çıkmaz birden gösteriş meraklısı oldu insanlar. Allah allah.

@06 Şub 2015 01:51 Peki iphone 5 ile 6 arasında ne değişti de insanlar bu kadar aldı? Çok mu ihtiyaç duyuluyordu ? Donuyor muydu, kasıyor muydu ? Tamamen gösteriş, etiket, bizzat iphone kullanan birçok insan açık açık söyledi çevremde ;)

@06 Şub 2015 09:38 cevap vermeye bile gerek yok hocam sen akıntıya kürek çekmeye devam et

yakın zamanda zaten android diye bişi kalmıyacak bende dahil bir daha almam android. ios yada windows alacam

kim inanir buna???usa menşeli bunlar;piyasanin yarisinda ios ku var?guldurmeyin insani....samsung telefonlarin bile sayisi iostan fazladir;saçma bu...

winphone arayüzü degiştirse ios veya android gibi olsa tutar aslında hatta onları geçer bile

fazlasıyla ilginç bir durum, mobil bilişim firmaları hala iOS'a gerçekten rakip olabilecek ciddi bir sistem bir türlü yapamadılar. şimdi sakın bana al işte bunlar rakip değil mi görmüyor musun demeyin çünkü yıllardır hala boşluğa bakıyorum....

Abd de apple ürünlerinin yaygın olması dogal.Ordaki orta düzey vatandaş üç ayda bir telefon degiştiriyor.İstedigi teknolojik aleti denemek için alıp sonra kullanmıyor.Ama türkiyedede apple ın yüksek satması yoluncak kazın bol oldugunu gösteriyor sadece

Htc dışında alınabilecek bir Androidli telefon göremiyorum. Sony belki söylenebilir ama modelleri çok çabuk eskiyor, ayrıca LG de ederinden fazla pahalanmaya başladı. Iphone 6 ise maks 2000 lira eder benim gözümde

@05 Şub 2015 23:48 Oppo ,XİOMİ ve lenovo var . lenovo hem arayüz hemde malzeme kalitesi olarak htc nin pazarını elinden alacak gibi geliyor. Şu anki fiyat politikasını devam etirirse samsugu bile sallar. Kamerası çok iyi zaten optik sabitleme o kadar ince bir telefonda bulunması apayrı bir olay.

Herkes hakettiğini buluyor. İphone taklidi dandroid buraya kadarmış. Windows 10 ile birlikte windows bile dandroidi geçecek zamanla. Çünkü ios gibi çok hızlı ve stabil.

Black Berry "other" dahil edilmeli. ;)

Neden iphone kullanıyorsun diye soruyorum adama.. aldığım cevap "gösteriş bizimkisi"

@06 Şub 2015 11:32 o adamınki öyle olabilir dünya üzerindeki milyonlarca iphone sahibinin hepsi mi gösteriş yapıyor?

Samsung kullanıp android stabil değil donuyor diyenlere gülmekten başka yapacak birşey yok cahil ile tartışılmaz. Kazıklanmayı stabilite sanmaya devam etsinler.

Windows 10 forever

Applenin arkasinda polypad yazsin kullanimi ne olur zaten apple kullanan çoğu kişi astolist olduğu için

Samsung kasinca andoid çöküşe geçiyo

Microsoft Yuzde 50 WP kullanıcısını evde zor tutuyor.Değilse koskoca Mikifos zorda olur mu? Hele chip.com.tr de böyle başlık.Yakıştıramadım.

@06 Şub 2015 17:56 mikifos a güldüm kardeşim akşam akşam :D

İphone 6 Lumia 925 den çakma isterseniz inanmayın daha öncede nokia apple sayfasına kendilerinden tasarım kopyaladığı için resimle mesaj verdi başka bir örnek lumia 900den alıp ipod yaptılar adamlar hala nokia nın tasarımlarından esinleniyor windowsla ios un stabilitesini karşılaştırmayın windows ezer kasılıp kalan bir yıllık iphone5 karşısında 5 yıllık windows phone 7 cihaz var fark ortada

win10 işletim sistemiyle pazar payının artacağına kesinlikle eminim özellikle win10 bilgisayarlar için ücretsiz olunca insanlar istesede istemesede yanlarında mini bilgisayar taşımak ister..bu sene microsoft haricinde win10 lu telefonlar görürz :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play