Windows RT, "10"la geri geliyor

Microsoft'un bir süre önce "öldürdüğü" Windows sürümü, sürpriz bir biçimde geri dönebilir...

Windows RT, "10"la geri geliyor

Microsoft'un Windows 10'un yayınlanmasıyla birlikte sonlandırdığı işletim sistemlerinden biri olan Windows RT, ortaya çıkan bir habere göre Windows 10 RT olarak geri dönüyor.

Bilindiği gibi Windows RT, Microsoft'un 2012 yılında ARM altyapısını kullanan işlemcilere uygun çözümüydü. Windows Mağaza'dan edinilebilecek Office RT gibi diğer uygulamalarla birlikte, Surface RT, Surface 2 ve Nokia Lumia 2520 gibi cihazlarda kullanılabiliyordu. Şimdi Device Guard'da ortaya çıktığına göre Microsoft, Windows RT'ye, Windows 10'la birlikte bir kez daha hayat verebilir. Bu gelişme kuşkusuz Windows RT fanları için umut verici. Ancak öte yandan Microsoft tamamen farklı bir şeyin de peşinde olabilir; altından ne çıkacağını şimdiden kestirmek güç.

Eğer olur da bu haber doğru çıkar ve Windows 10 RT işletim sistemi gelirse, bu aynı zamanda Windows 10 RT'li yeni tablet ve PC'lerin geleceğine de işaret. Bekleyip göreceğiz...

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

RT=pişmanlık yazık... ata sözü vardı hatırlayan yazsın...

@grezimonk RT pişmanlık değil.

Bende bir an windows xp geri dönecek sandım:(

Aptallık olur, uğraşmaya değmez. Windows 10'u geliştirsinler daha iyi

RT = kısıtlanmak. Asla RT hayranı olmadım ve olmayacağım.

Rt geri gelirse MS kendi Ayağına sıkar. Nerde kalır o zaman tek platform tek mağaza?

Ne rtsi ya başlamasın yine. Ne güzel ucuza x86 tabetler yaygınlaşıyor ne yapacaksınız rtyi.

RT ve RT ile başlayan herşeye karşıyım :D

barkod sistemini kullanan firmalar için olabilir bu RT

raspberry pi 3e getirirlerse güzel olur (::

Bilip bilmeden yorum yazmayalım. Windows RT'nin dezavantajı uygulama sisteminin oturmadan pazarlanmasıydı. Halbuki uygulama sistemi oturmuş olsaydı pekala bu tabletler tutabilirdi. Şimdi Windows 10 ile beraber uygulama sistemi oturmaya başlayacak. Islandwood projesiyle Ios uygulamaları Windows'a aktarılacak. En önemli nokta Win32 programları gelecekte ARM tabanlı tabletlerde çalışabilecekmiş. Win32 programları çalışırsa zaten Windows 10 RT'nin Windows 10'dan altta kalır yanı olmayacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir