Windows'u yüklediğiniz tarihi bulun!

Windows'u ne zaman yüklediğinizi hatırlıyor musunuz? İşte tam tarihi bulmanın çok kolay yolu...

Windows'u yüklediğiniz tarihi bulun!

Windows'u en son ne zaman yüklediğinizi merak ediyorsanız, bunu öğrenmenizi sağlayacak bir komut var. PC'nizi satın aldığınızdan bu yana Windows'u baştan yüklemediyseniz, bu komutla onu ne zaman aldığınızı da öğrenebilirsiniz.

systeminfo komutu sayesinde bilgisayarınız hakkında birçok bilgiye ulaşmanız mümkün. Windows 8'in ne zaman yüklendiğini öğrenmek için, bir komut satırı penceresi açıp, aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.

systeminfo " find /i "Original"

Windows 7 kullanıyorsanız, şu komutu çalıştırın:

systeminfo " find /i "install date"

Hepsi bu kadar, Windows'u son yüklediğiniz saat ve tarihi artık görebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Acaba Windows Klasorune sag tiklayip olusturulma tarihine baksakta ayni isi gorur mu? (Eger ki kurulum ustune kurulum yapmadiysak veya sistemi geri almadigimizdan eminsek?)

Komutu yazıp tamam diyorum ama hemen ekran gelip gidiyor ?

ya eski sistemlerde olay nasıl olacak

Windows'u yüklediğiniz tarihi bulun! bulamadım... ERROR......:)

komut satırına systeminfo yazın tüm bilgiler gelsin :)

Dün kurdum.

Windows klasörünün oluşturulma tarihine baksanız da olur.

ben windows 1.0 kullanıyorum nolacak şimdi?

bir gün önce bunu arıyordum bir gün sonra chip de haber olarak gördüm ilginç :) birde merak ettiğim bilgisayarın ne zaman üretildiğini nasıl öğrenebilir acaba

windows u yüklediğimiz tarih yerine windows dan kurtulduğumuz tarih deseniz daha mantıklı olur. artık bu devirde hala bu çağ dışı sistemi kullanan mı kaldı yahu?...

@28 Eki 2014 17:44 çağ dışı derken ,2100 tarihinden mi ışınladılar seni geriye

@28 Eki 2014 17:44 Ne kullanacağız Linux mu? yoksa mac mi?

@28 Eki 2014 17:44 ha sen bu mesajı bize marstan fln yazıyorsun herhalde.

@28 Eki 2014 17:44 ne kullanıyorsun yenilikçi ubuntu mu? malum her 4 senede bir yeni bir şey geliyor fakat sadece güncelleme geldi demek için senede iki sefer boşu boşuna indirme yaptırtıyorlar.

@28 Eki 2014 17:44 Windows 10 nesi çağ dışı 2015 daha gelmedi, Windows 8.1 sürekli güncel ve güncellemesi var, XAML ve WPF gelmiş geçmiş en mükemmel insanlık ve bilim hediyesi. Sen hangi sistemin çağa uygun olduğunu sanıyorsun yaz bizde bilelim.

@28 Eki 2014 17:44 Çağ dışı dediğin sistemi Apple otomasyonlarında kullanıyor ne çabuk unuttunuz yada bilmemek cahilliği değildir herhalde...

@28 Eki 2014 17:44 Çok merak ediyorum siz ne kullanıyorsunuz? Bütün aygıtları ve yazılımları ve oyunları destekleyen bir os yazdıysanız kendinize paylaşın bizde kullanalım. Hevesli değiliz sonuçta mecburuz Windows'a.

Evet dünyanın yüzde sekseni hala windows.

@28 Eki 2014 23:25 Fabrikalardaki otomasyon cihazlarında işletim sistemi olarak windows kullanılması, otomasyon robotlarını çalıştırıp kontrol eden yazılımların windows altında çalışıyor olmasından kaynaklanıyor. Sadece Apple değil, diğer tüm fabrikalarda da geçerli. Otomasyon yazılımlarını mac os ya da linux altında çalışacak şekilde kimse yeniden yazmaz. Yazsalar da, kim 500 tl'lik bilgisayarın sağladığı yazılım yerine 3000 tl'lık bilgisayarı kullanır? Kaç bilgisayar gerektiğini de işin içine katın, anlarsınız.

Ben bir türlü çalıştıramadım, Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini de denedim bir türlü olmadı. Systeminfo /? olarak yardım aldığımda gelen örneklerde /i komutu seçeneği yok. Kısacası bu komutun bende çalışması imkansız.

Ekran görüntüsünde systeminfo komutunudan sonra üstüste dikey iki kesik çizgi var, aşağıdaki kopyala yapıştır yaptığımız komut örneğinde ise " işareti kullanılmış. Sanırım komut bu yüzden hata veriyor ve çalışmıyor.

Komut satırına sadece systeminfo komutunu yazmanız yeterli. Tüm sistem bilgilerini veriyor.

türkçe windows için: systeminfo " find /i "yükleme tarihi" pipe( " ) işaretini çıkarmak için "altgr <" veya "altgr -" kullanabilirsiniz

Windows 8 için: systeminfo " find /i "Original"

yazılması gereken komut systeminfo " find /i "Original" veya sadece systeminfo yazıp Original Installation Date satırına bakın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir