Windows tuş kısayollarına dur deyin!

En deneyimli kullanıcılar bile klavyedeki bu tuşlara yanlışlıkla basıyor; hayat zindan oluyor!

Windows tuş kısayollarına dur deyin!

Windows'u özellikle fare değil de klavye ile kullanmak isteyen kullanıcılara daha ilk sürümlerinden beri gelen klavye kısayolları, ya da diğer adıyla tuşkombinasyonları, son derece faydalı bir özellik. Ama özellikle Windows 7 ile beraber gelen ve Windows tuşuna işlevsellik katmayı hedefleyen klavye kısayolları en ters zamanlarda kullanıcıların başına iş de açabiliyor. Bugün bu tuşlar arasında yanlışlıkla en çok basılanları ve ortaya çıkardıkları problemlerin nasıl giderileceğine dikkat çekmek istiyoruz.

Ekran bir anda dönerse!

Ctrl + Alt ve ok tuşlarından birine yanlışlıkla bastığınızda ekranın bir anda tepe taklak olduğunu göreceksiniz. Bu problemi çözmek için Ctrl + Alt + Yukarı ok tuşuna basın, görüntü eski haline gelecektir.

Şifremi kabul etmiyor!

Aslında şifreyi doğru giriyorsunuz ama CAPSLOCK tuşu açık kalmış, tüm karakterleri aslında büyük harfle yazıyorsunuz. "aman canım, hiç olur mu öyle şey" demeyin, bu en çok yapılan hataların başında geliyor.

Numerik tuş takımı çalışmıyor!

Günümüzde bazı laptoplarda bile numerik tuş takımı bulunuyor. Num Lock tuşu bu tuş takımını açıp kapamaya yarar ve genelde numerik tuş takımının hemen sol üstünde yer alır ve klavyede özellikle Delete, Home gibi tuşlara ulaşmaya çalışırken hatayla en çok basılan tuştur.

Devamı yazının ikinci sayfasında...

Klavyem sapıttı!

Ekranımdaki karakterlerin boyutu değişiyor!

Sorun aslında Ctrl tuşunun takılı kalmış olmasından kaynaklanıyor. Bu tuş basılıyken fare tekerleğini yukarı veya aşağı çevirdiğinizde karakter boyutu büyür veya küçülür. Ctrl tuşuna birkaç kere hızla basmak sorunu genelde çözer.

Excel raporlarım sayfa boyu kayıyor!

İşte Excel kullanıcılarının en çok nefret ettiği problem. Hücreler arasında dolaşmaya çalışırken üzerinde olduğunuz hücre sabit kalıyor, onun yerine tüm Excel raporu ekranda dolaşıyor, değil mi? Sorunun nedeni Scroll Lock tuşu. Bu tuş laptop klavyelerinde hemen hemen her yerde olabilir, önce bulup sonra da basıp kapatmak size kalmış...

Türkçe karakterler çıkmıyor!

Sisteminde hem İngilizce hem Türkçe klavye düzeni yüklü olanların (yani Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık yüzde 98'inin) başına sık sık gelen bir problemdir. Windows altında Alt + Shift tuş kestirmesi yüklü klavye düzenleri arasında geçiş yapmaya yarar ve bu tuşlar el ayasına yakın oldukları için aynı anda yanlışlıkla basılmaya müsaittir. Eğer klavyeniz bir anda ç yerine . işareti basmaya başlıyorsa hemen bu tuş kestirmesine basın, her şey eski haline dönecektir..

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Insert ve numlocka kıl olurum. Bir de hiç kullanmadığım pause break ve prtsc tuşu gereksiz.

Bilmem mi? Kaç kişi panik halinde aradı beni ekranım yan yattı diye...

Bunlar sinir bozucu değil en çok kullandıklarımın arasında gelenlerdendir. Daha o kadar çok kısayol var ki mouse bile kullanmama gerek kalmıyor.

bunlarin yanında insert tuşu da var .d

Iyi de o ctrl + alt + yon tusunun windows ile ilgisi yok ki. Ekran karti on-board intel olanlarin basina gelen bir durum. Surucude varsayilan olarak tusu acik birakan intel, konunun windows ile hic mi hic ilgisi yok. Ahanda bak yine bastim , bir sey olmuyor harici ekran karti ile. :D

ctrl ve alt arasındaki windows simgeli tuş ...

Ben de "F Lock" tuşuna sinir oluyorum.

Bende Ctrl+alt+yön oku sorunu yok ona basınca bana direk erkan seçimi geliyor.. & monitörden birini seçiyorum:D

Ctrl Alt arasındaki windows tuşuna gıcık oluyorum bu tuşun klavyede yeri çok gıcık yerde! oyun oynarken yanlışlıkla basıyorum oyundan çıkıyor, bu konu hakkında alınan o kadar şikayete karşın; bu tuşu klavyenin üst kısmına almak hiçbir klavye ve bilgisayar üreticisinin aklına gelmiyor enteresan!

ctrl+alt bende de çalışmıyor :D ayrıca klavyemi seviyorum (logitech g110) tepesindeki bir tuş sayesinde uyuz windows tuşularanı kapatabiliyorum :D yani sizin anlayacağınız yerlerini değiştirene klavye üreticisi olmasa bile oyuncuya yönelik klavye yapan üreticiler o tuşa çözüm üretiyorlar :D

Masaüstünde herhangi bir klasöre tıkladığımda en üstteki klasör açılıyor ya da zar zor resimlerime girdiğimde hep ilk baştaki resim açılıyor herhangi birine bastığım zaman ilk resim algılanıyor bunun nedeni ne sorun nerde?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play