Windows Vista'nın yeni yüzü geliyor...

Microsoft Windows Vista'yı hatırladı: En kadersiz Windows önemli bir yeniliğe imza atıyor...

Windows Vista'nın yeni yüzü geliyor...
Windows 7 ve WordPad: Ribbon'un Office 2007 dışındaki kullanım alanlarından biri.

Microsoft, Windows 7'deki yerel programlarda kullandığı Ribbon arabirimini Windows Vista'ya uyarlamak istiyor. Microsoft uzmanı Long Zheng'in yaptığı açıklamaya göre sonbaharda işletim sistemi için uygun bir güncelleme paketi yayımlanacak.

Ribbon arabirimi ilk kez Microsoft Office 2007'de kullanılmıştı ve setin şimdiye kadar birçok kişi tarafından bilinmeyen fonksiyonlarını açık yapısıyla ortaya çıkarmıştı. Ribbon sayesinde göreve has butonlar ve sekmeler şeklinde sıralanan fonksiyonlara daha rahat erişilebiliyordu. Arabirimi elde ettiği başarı sonucu firma Ribbon'u Windows 7'deki WordPad ve Paint'e de ekledi.

Zheng'in açıklamaları MSDN'deki bir makaleyi baz alıyor. Makaleye göre "Scenic Ribbon UI Framework" ilerde Windows Vista ve Windows Server 2008'de de kullanılacak. Framework sayesinde programlara aynı WordPad ve Paint'teki gibi arabirimler entegre edilebilecek.

Microsoft üçüncü parti üreticilerin de Ribbon'dan faydalanmasını ve karmaşık menü yapılarını basitleştirmelerini sağlayacak. Program yazarları Vista'daki desteği de arkalarına alarak Ribbon tabanlı uygulamalar geliştirebilecek. Windows Vista'ya "Windows 7 Interoperability Pack" ismindeki güncelleme ile eklenebilecek arabirimin ekim ayında dağıtılması bekleniyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

vistaya eklendiklerini xp'ye ekleyin

"vistaya eklendiklerini xp'ye ekleyin
Bugün 11:20"

tamam directx 10 u falan da eklesinler.

hatta windows 98 e de şeffaf görüntüyü eklesinler.

xp ye eklemeye ne gerek var sen windows 7 ye geçsen daha iyi değil mi :D xp ne ya 2 yıldır kullanmıyorum bile o görüntüsü sinir bozuyor insanın.

Sayın 11:20 şakamı yapıyorsun yoksa ciddi misin?

iyi artık xp ye ekleyelim 2000 ekleyelim hatta 98 ekleyelim güldürme beni

4 çekirdekli işlemciye xp kuran gördüm ya siz ne diyorsunuz...

hala xpye eklemekten bahsediyolar xp ne ?? :D

Bilge işlem yönetiyorsunuz win xp win7 xp aldığınız ortalama bir makine işini görür win 7 aldığınız ram v.s windows 7 default 750 mb ram kullanıyor bunun dışında bunun lisansınıda ekleyin üstüne çık işinden görelim hadi

evet arkadaşlar windows un gene salakça fikirlerinden biriyle karşı karşıyayız.evet çok büyük bir gelişme.hayretler içindeyim resmen.ya millet neyle uğraşıyor microsoft neyle.güleyim mi microsoft un haline ağlayim mi

vista öncesi xp hastası olan biri idim. vistayı 1 yıldır laptopumda canavar gibi kullanıyorum. xp'ye geri dönmek mi.. aman kalsın :)

windows gittikçe hantallaşıyor ve win7de bunu düzeltebilecek potansiyele sahip değil diye görünüyor. Sistem kararlılığı güvenlik gibi konuların yerine görsellik ve performans konuşmak mantıksız. Daha fazla donanım gücünü daha fazla cümbüşlü geçişler, efektlere değişip paramı çarçur etmek istemiyorum

windows gittikçe hantallaşıyor ve win7de bunu düzeltebilecek potansiyele sahip değil diye görünüyor. Sistem kararlılığı güvenlik gibi konuların yerine görsellik ve performans konuşmak mantıksız. Daha fazla donanım gücünü daha fazla cümbüşlü geçişler, efektlere değişip paramı çarçur etmek istemiyorum

.....................

çarçur etme kardeş.. keza sana windows 2000 pro yeter artar bile.. neyine gerek değil mi geri kalan..

yahu azizim şu cümleleri söylüyorsunda sanırsınız ki pc dünyasına halen p4 tek çekirdekli 1.5 ghzler hakim.. yahu 4 çekirdekli 12 mb cach bellekli 3 ghz işlemcileri ortalıkta cirit atıyor.. yakın gelecekte 6 çekirdekli işlemciler ele düşecek.. 4 gb ramlerin standart oldugu milletin 8 ve üzeri ram hayal ettiği günlerde söylenecek laf mı..

ddr 3 ramlarin grafik kartlarında standart olmak üzer oldugu ve ddr5 ramlarin üst klasta grafik kartlarında kullanılmaya başladıgı bir dönemdeyiz.. çift gpu lu ekran kartların oldugu yakında iyice ele ayağa düşeceği bir dönemdeyiz.. laf mı buya söylecek..!

şimdi böyle bir makinan olacak ne kuracağız ?! gmakinaın hakkını vereceksin hakkını.. senin o görsel şölen dediğin özellikler yeni nesil pclerde çıtır cerez uygulamlar ne donanım kasması ya..

Xp kullanmak bundan sonra haramdır.

Vistaya desteği bir kaç ay sonra kesecek olan da Microsoft değil mi? Cesede makyaj gibi olmuyor mu o zaman? Madem iyi o zaman 2010'da neden emekliye ayırıyor? Microsoft tutarlı değil.

Kulaktan dolma bilgilerle yorum yapıyorsunuz;Microsoft tarafından vistaya destek-ki burada kast ettiğiniz destek güncelleme ve de teknik destek devamıdır çekileceği yönde hiç bir yetlili ağızdan açıklama gelmedi daha lisans süreleri devam eden ve satışta olan bir işletim sistemi için tam tersine service pack 2 sonrasında da gelişmelerin olacağı açıklandı; bu da onlardan biri zaten sanırım service pack 2 nin ne zaman çıktığınıda biliyorsunuzdur.Microsoft henüz office 2000 ,2003 e destek vermeye devam ederken 6.1 kernel tabanlı bir işletim sistemi vistaya destek çekmesini düşünmek bile ??? Sanırım emektar XP ile karıştırdınız xp konusunda alınan karar bile radikal değişimin kaçınılmaz sonucu olup bir anda değil kademe kademe uygulanması düşünülmektedir. Windows 7 ye tümleşik edilmiş xp mode bu aşamalardan sadece biridir .Saygılarımla...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir