Windows vs. Linux

Linux, Windows’un en başarılı işletim sistemi tacını elinden alma çabasında. En azından açık kaynak kodlu işletim sistemini destekleyen kullanıcıların planları bu yönde. Gates ve ekibi, sevimli penguen karşısında korku duymalı mı, yoksa Linux henüz ev kullanıcısı için yetkin bir alternatif olmaktan

Windows vs. Linux (Sayfa 2)

SuSE’de ise her iki üründe de hatayla karşılaştık. Sorunun kaynağı lisanslar konusunda. ATI ve nVidia sürücülerini kaynak dosyalar yerine binary halde sunduğundan SuSE bu sürücüleri kendi dağıtımına dahil etmiyor. Optimize edilmiş sürücünün kurulumu Windows XP altında en fazla iki dakika sürerken, bu işlem Linux kullanıcılarını ürkütecek gerçek bir macera halini alabiliyor.

Grafik kartı sürücüsünü kurabilmek için amatör Linux kullanıcılarının XServer kavramıyla tanışmış olması gerekebiliyor. Üstelik karşılaşılan tek engel bu da değil. Yeni sürücünün kullanılabilmesi için Linux işletim sisteminin çekirdeği Kernel’in her iki kısmı bir araya getirmesi kazım. Asistan bu bağlantıyı kurmayı istese de işlem için öncelikle Kernel kaynakları kurulmalı. Kurulumun sonraki iddiası sürücünün kurulu ve kullanılabilir olduğu yönünde. Yapılandırma uğraşında umudumuzu adamakıllı yitirdik. Sistemin donduğu birkaç denemeden sonra kart için bir sürücü seçebildik. Ancak SuSE Linux’ta Ge- Force Ti4200 için 3D hızlandırmayı etkinleştirmek mümkün olmadı. Ne SuSE ne de Mandrake altında 3D performansını kendine saklayan Radeon 9700 için de sorun farklı değildi.Yazıcı yapılandırması daha başarılıydı.

USB keyfi: Çevre bileşenleriniz destekleniyor mu?

SuSE Linux 9, HP’nin güncel bir mürekkep püskürtmeli yazıcısında sorun çıkarmadı. USB yazıcılar bağlanmalarının ardından kısa sürede tanınıyor ve kullanıcıya o model için en uygun sürücüyü seçme imkanı tanıyan iletişim penceresi ekrana geliyor. Desteklenen yazıcıların çeşitliliği ev kullanıcılarının gereksinimlerini karşılayacak nitelikte. Mandrake 9.1’de donanımın tanıması için öncelikle HardDrake modülünü başlatmamız gerekti. Yapılandırma başarılıyla tamamlandı.

Linux sürücülerinde yazıcı üreticileri tarafından Windows için sağlanan özel araçların bazıları eksik. Kartuşlardaki mürekkep miktarını gösteren ve kartuş temizleyen araçlar bunların başında geliyor. Mandrake’de bu özellik Epson mürekkep püskürtmeli yazıcıların bazıları için ayrı bir araçla sağlanabiliyor.

Ağ yazıcıları CUPS (Common Unix Printing System) sayesinde sorunsuz kuruluyor. Burada çıktı, normal koşullarda tüm ağ yazıcılarında kendi ağ bağlantısıyla tanınan ve anlaşılan PostScript sürücülerle sağlanıyor. Linux’ta yazıcılardan yararlanmak artık mümkünken, USB tarayıcılar konusunda her iki dağıtımda da güçlüklerle karşılaştık. Sebep, diğer birçok alanda olduğu gibi yine eksik sürücüler. Tarayıcısından Linux altında da yararlanmak isteyenler www.sane-project.org web adresinden cihazın şu anda desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirler. Test ettiğimiz dijital fotoğraf makineleri harici sürücü olarak tanındı ve simgeleriyle masaüstündeki yerlerini alarak herhangi bir soruna yol açmadı. Resimleri KDE dosya yöneticisi üzerinden sabit diske taşıyabildik. Ancak dijital fotoğraf makinelerinden resim alınmasından sorumlu araçlardan hiçbiri yeni ürünlerde başarılı olamadı.

Günümüzün popüler bileşenlerinden USB belleklerde, her iki Linux sürümü de seçici davandı. SuSE Linux 9 yalnızca eski veya güvenlik gibi ek özelliklere sahip bazı medyalarla çalışmayı reddetti.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir